1. februára 2019

Gašperov mlyn patrí medzi najzaujímavejšie reštaurácie, aké dnes nájdete na slovenskej gastronomickej scéne. Rodinný podnik vo Vysokých Tatrách vedú mladí manželia Slavomíra a Peter Raškovičovci a od januára rozšírili svoj biznis o nový koncept – bistro Moment.

Začnime krátkou odbočkou do histórie päťhviezdičkového Gašperovho mlyna. Roky chátrajúci storočný mlyn v slepej uličke na konci podtatranskej obce Batizovce sa rozhodol kúpiť a zrekonštruovať majiteľ  tamojšej firmy Fires Michal Gašper.

Čo vymysleli na dnes?
Manželia z mlyna pod Tatrami ponúkajú gastrozážitky

„Otec založil firmu, ktorá sa venuje skúšaniu požiarnej odolnosti stavebných výrobkov a dnes máme zákazníkov z 30 krajín sveta,“ približuje Slavomíra Raškovič, dcéra Michala Gašpera. „A keď prídu k nám do firmy skúšať výrobky, chcel pre nich miesto, kde sa dobre najedia aj zrelaxujú.“

Zľava manželia Peter a Slavomíra Raškovičovci a tamojší šéfkuchár Jozef Breza.
Zľava manželia Peter a Slavomíra Raškovičovci a šéfkuchár Jozef Breza. Foto: archív Gašperov mlyn

Vedenia mlyna sa ujali dcéra a jej manžel. Reštauráciu otvorili v auguste 2013, stôl si musíte objednať minimálne deň vopred a ponúkajú exkluzívne degustačné menu (od 16:00 hod.), ktoré sa denne obmieňa a je postavené na čerstvých a najmä lokálnych surovinách. Pozostáva z 8 až 10 chodov, večera vám potrvá približne tri hodiny a zaplatíte za ňu 55 eur na osobu. Pre umocnenie zážitku nikdy nebudete vopred vedieť, čím presne vás šéfkuchár prekvapí.

„Gašperov mlyn je fine dining zameraný už iba na večere a nás lákalo mať aj reštauráciu, ktorá bude otvorená počas celého dňa,“ vraví Slavomíra. „A navyše sme už trochu kapacitne nestíhali s ubytovaním našich firemných klientov, ale aj s možnosťou, aby si mali kde posedieť aj dopoludnia či na obed.“

Interiér nového tatranského bistra Moment, ktoré vlastnia majitelia známeho podniku Gašperov mlyn
Interiér nového tatranského bistra. Foto: archív Moment

Usmeje sa, že ich nové bistro Moment má výbornú strategickú polohu, nachádza sa v Batizovciach len asi štyri minúty chôdze od sídla rodinnej firmy Fires. Vzniklo z niekdajšieho penziónu Šafrán, ktorý bol zatvorený od roku 2016 a oni ho kúpili vlani vo februári, presne na Valentína. Budovu a priestory kompletne zrekonštruovali, od novembra školili personál a v testovacej prevádzke vychytávali všetky muchy. Pre verejnosť otvorili až 8. januára.

„Nechceli sme sa uponáhľať, aby sme na niečom nepohoreli,“ dopĺňa Slavomíra. „Dobrý nástup je veľmi dôležitý. Ľudia sú zvedaví, prídu ochutnať, no ak nebudú spokojní, už sa nevrátia. Zatiaľ je záujem veľký, slabšie sme mali hádam len dva-tri dni.“

Kam sa vybrať na jedlo? 8 tipov od šéfkuchára Petra Slačku

Vraví, že všetko dobré, čo majú hostia radi na Gašperovom mlyne, prenášajú aj do Momentu. Akurát ide o koncept „v bistro štýle“, nepotrebujete rezerváciu a otvorené majú denne do 21:00 hod. Varia z čerstvých surovín, vždy len pár jedál a každý deň niečo iné podľa kreativity kuchárov. Nemajú ani žiadny jedálny lístok, dennú ponuku len napíšu na tabuľku v reštaurácii.

z menu bistra moment
Z menu bistra Moment. Foto: archív Moment

Jedlá sú inšpirované slovenskou, českou a stredoeurópskou kuchyňou. Nečakajte preto exotické suroviny, ale poctivú domácu kuchyňu, rôzne druhy mäsa, sladkovodné ryby aj skvelé polievky a vychvaľovaný domáci chlieb. A celý koncept kuchyne vytvoril šéfkuchár Gašperovho mlyna Jozef Breza.

V rozprávaní ešte raz odbočíme ku Gašperovmu mlynu, kde si Slavomíra pochvaľuje, že tam už majú všetko super nastavené, všetky procesy hladko fungujú, aj keď, ako sama hovorí, stále je čo zlepšovať. Klope na drevo aj pri obsadenosti, veď napríklad teraz majú víkendy zarezervované až do konca februára. Potom dodá, že dúfa, že najneskôr do dvoch rokov sa podobne zabehne aj Moment. Navyše okolo neho je veľká záhrada, tenisový dvorec aj malé koliby, v ktorých by sa malo dať grilovať, a vybudovať plánujú aj letnú terasu.

Hlavná fotografia: archív Gašperov mlyn