28. novembra 2019

Skupina „ADUG“, teda Abu Dhabi United Group v stredu predala podiel v City Football Group, materskej firme Manchester City. Americká private equity firma Silver Lake Partners zaplatila za o čosi viac než 10 percent až 500 miliónov dolárov. Odhalila sa tak celková valuácia ADUG-u.

Majetkom City Football Group je predovšetkým Manchester City, ale aj klub americkej Major League Soccer New York City FC a austrálsky Melbourne City FC. Skupina má podiely aj v ďalších kluboch, ako aj športový venture kapitálový fond Sapphire Sport.

Pri výpočte celkovej hodnoty športového klubu sa štandardne aplikuje 20-percentný diskont, ak sa vychádza z cenovky, ktorá sa týka predaja iba menšinového podielu. Dvaja športoví bankári mi však pri stredajšej transakcii povedali, že v tomto prípade diskont aplikovaný nebol.

Novo stanovená valuácia celej City Football Group, teda 4,8 miliardy dolárov, tak tohoto veľkého hráča v svetovom športe zaraďuje o viac ako miliardu nižšie, než je cena na burze obchodovanej Madison Square Garden (MSG), ktorej najhodnotnejšími aktívami sú kluby NBA New York Knicks, NHL New York Rangers a štadión, na ktorom hrajú. MSG má hodnotu 5,9 miliardy dolárov.

Od mraziarní cez reštaurácie po oblečenie: takto podnikajú slovenské športové hviezdy

Korunným šperkom celej ADUG je samozrejme Manchester City, ktorý Forbes ohodnotil v máji na 2,69 miliardy a zaradil ho na piate miesto rebríčka najhodnotnejších futbalových klubov sveta. Za fiškálny rok končiaci v júni 2019 reportoval Manchester City tržby (pred transfermi hráčov) 595 miliónov dolárov a prevádzkový zisk 124 miliónov.

ADUG kupoval City pred 11 rokmi, keď klub patril medzi slabšie v Premier League. V prvých rokoch doň nalial stovky miliónov libier, po štyroch tituloch v rokoch 2012 až 2019 hodnota City dramaticky rástla až na súčasných približne 4,5 miliardy dolárov.

Majiteľ ADUC, dubajský šejk Mansour bin Zayed al Nahyan na “City štadióne” ( neskôr premenovanom na Etihad Stadium) v roku 2010. Foto: TASR/AP

V New York City FC vlastní City Football 80 percent. Tento klub Major League Soccer sme nedávno ohodnotili na 385 miliónov dolárov. V roku 2018 vykázal tržby asi 45 miliónov.

Celkové tržby City Football odhadujeme na 660 miliónov a pomer tržieb voči hodnote podniku tak pri tejto transakcii dosahoval hodnotu sedem. Tá patrí medzi najvyššie násobky v športovom biznise, aké sa zvyčajne objavujú iba pri predajoch tímov NBA.

Napríklad Brooklyn Nets, klub, ktorý v tomto roku kúpil kanadsko-čínsky miliardár Joseph Tsai za 2,3 miliardy, ako aj Houston Rockets, ktorých v roku 2017 kúpil americký miliardár Tilman Fertitta za 2,2 miliardy  roku 2017, sa predávali za viac ako sedemnásobok tržieb.

Milionári na štadióne – ktorí z najbohatších Slovákov vlastnia športové kluby

Naproti tomu, násobok tržieb za MSG dosahuje iba hodnotu 3,7. Sčasti aj preto, že na MSG aplikujeme 20-percentný diskont, keďže rodina Dolanovcov ovláda akcie s hlasovacím právom a obom tímom sa v posledných rokoch veľmi nedarí.

Ďalším dôvodom je, že do MSG patrí viac štadiónov, čo tiež vysvetľuje plány CEO firmy Jamesa Dolana rozdeliť zábavnú a športovnú časť svojho impéria.

Až bude predaj skompletizovaný, Abu Dhabi United Group bude vlastniť asi 77 percent City Football Group, Silver Lake o čosi viac ako 10 percent a konzorcium čínskych inštitucionálnych investorov na čele s konglomerátom China Media Capital 13 percent.

Autor Mike Ozanian je redaktor amerického magazínu Forbes, píše o športe.