14. septembra 2019

Ako si vybrať oblek? Michal Gula je zakladateľ a spolumajiteľ prešovského krajčírstva TaiMar. A hoci bola jeho cesta za úspechom tŕnistá, dnes patrí TaiMar medzi najrešpektovanejšie značky pánskej módy na Slovensku a ich obleky si našli svojich nositeľov v rôznych kútoch planéty. Michal nám poradil, ako sa zorientovať v tomto svete. 

Nielen ušiť oblek je však hotová veda, ktorá si vyžaduje mimoriadnu krajčírsku zručnosť, výber samotného obleku z pohľadu zákazníka nie je o nič jednoduchšou úlohou.

Biznis odštartoval maturitný oblek a nezastavili ho ani dva bankroty. Z Prešova šije do celého sveta

Ako nájsť to pravé vo svete látok, materiálov, farieb a ako by mal správne oblek sedieť? Ako získať za svoje peniaze produkt, ktorý vás bude sprevádzať dlhé roky? Michal Gula radí pri nasledujúcich otázkach.

Konfekcia alebo oblek na mieru?

Prvou dilemou, ktorú by ste mali ako potencionálny zákazník riešiť, je to, či si necháte svoj oblek ušiť na mieru alebo si zvolíte hotový kus “z vešiaka”.

Reklama

Výhodou samotnej konfekcie je jej nižšia cena, čo potvrdzuje aj Gula. “Prirodzene, nie každý si môže dovoliť nechať si šiť odevy na mieru a ja tomu úplne rozumiem. Hoci lepšia konfekcia sa už blíži k cene obleku na mieru. Konfekcia je teda dobrým riešením pre tých, ktorí obleky bežne nenosia a potrebujú ho napríklad len na jednu udalosť alebo pre tých, ktorí sú ochotní prijať určité kompromisy v podobe toho, že oblek pravdepodobne nebude na všetkých miestach sedieť dokonale. Samozrejme, potom sú tu ešte tí šťastlivci, ktorým aj oblek z vešiaka sadne dokonale,” hovorí s úsmevom.

Ako sa starať o oblek, aby vám vydržal roky? Častým návštevám čistiarne sa radšej vyhnite

Druhým dôvodom, prečo by mal podľa Gulu zákazník preferovať konfekciu, je krátkosť času. “Ak zháňam oblek na poslednú chvíľu, mal by som siahnuť po konfekcii. Proces výroby obleku na mieru trvá predsa len niekoľko týždňov.”

Michal Gula. Foto: archív mg

Ako majiteľ krajčírstva Gula samozrejme nedá dopustiť na obleky na mieru. “Strih sa vyrába len pre Vás, na výber máte niekoľko stoviek až tisíc materiálov, taktiež máte k dispozícií konzultanta, ktorý sa Vám privátne venuje. Sú tu skúšky a doúpravy, pozáručný servis a v neposlednom rade vytvorenie akéhosi vzťahu medzi klientom a krajčírom. Celý tento proces sa samozrejme na cene odrazí, no na strane druhej, máte na sebe unikát, ktorý je len Váš,” opisuje. Veľkým faktorom je podľa neho aj typ postavy – atypické postavy v zásade ani nemajú príliš na výber.

Ako by mal oblek sedieť?

To, ako vám oblek sadne, je najdôležitejším faktorom pri výbere. Nezriedka sa hovorí, že aj najlacnejší oblek, ktorý sedí, hravo strčí do vačku najdrahší oblek, ktorý nositeľovi nepadne.

Toto sú Michalove tipy, na čo si dať pri výbere pozor:

  • Správna dĺžka saka zakryje rozkrok a v zadnej časti končí tesne pod zadkom.
  • Do úvahy sa berie aj kĺb na palci, no vzhľadom na rôznorodosť postáv to nie je najdôležitejší faktor.
  • Musíme prihliadať na výšku trupu, aby sako nepôsobilo prikrátko alebo naopak. Veľa pánov nosí saká príliš krátke, nepôsobí to práve najlepším dojmom.
  • Pri dĺžke rukáva na saku je nutné dbať na to, aby nám vytŕčala košeľa spod rukáva minimálne 10 až 15 mm.
  • Ak vám sako v prednej časti od zapnutého gombíka vytvára takzvané X, znamená to, že je príliš úzke.
  • Častým problém je aj otváranie klôp, to by v žiadnom prípade na obleku nemalo byť a oblek by mal lícovať hrudník.

“Ideálne je ale poradiť sa s predajcom konfekčných oblekov, respektíve konzultantom oblekov na mieru. Čo oblek, to iné správanie sa na postave a hoci existujú určité záchytné body, treba aj vedieť, kedy je lepšie ich obísť,” dodal.

Výber materiálu – aj 1 % umeliny je veľa

“Kvalitný oblek je ušitý zo 100-percentnej vlny, ideálne vlny merino alebo vlny s prímesou kašmíru, mohéru či hodvábu. V žiadnom prípade sa v kvalitnom obleku nesmie nachádzať polyester, viskóza a podobné umeliny, ani len percento, inak sa nebavíme o kvalitnom materiáli,” hovorí Gula.

Majitelia krajčírstva TaiMar v dielni. Foto: archív mg

Pri výbere by ste mali prioritne prihliadať na to, k akej príležitosti si oblek vyberáte a pre aké ročné obdobie je určený. “V júli volíme prirodzene materiál s nižšou gramážou, celoročný oblek do práce by mal byť strednej gramáže, niečo okolo 280 g/m – 300g/m. Ak budete oblek nosiť len v zime a do kabátu sa vám veľmi nechce, existujú aj oblekové materiály v gramáži 420 gramov na meter,” vysvetľuje.

Druhým faktorom pri výbere materiálu je jemnosť, ktorá sa štandardne označuje v rozmedzí od 80’s do 260’s. “Čím je číslo vyššie, tým je látka luxusnejšia a prirodzene aj drahšia,” tvrdí Gula. Do práce by ste sa podľa neho mali pohybovať ideálne okolo jemnosti 120’s – 140’s.

Najčastejšia chyba? Chcieť všetko a hneď!

Najčastejšou chybou zákazníkov podľa Michala Gulu je fakt, že mnohí zákazníci sa naháňajú za príliš výraznými vzormi. “Netreba chcieť všetko naraz, menej je viac, nie je vždy tá najokatejšia látka aj tou správnou látkou pre vás. Zažiariť viete aj v jednofarebnom obleku so správnymi doplnkami, ktoré môžu byť výraznejšie,” vysvetľuje.

Podľa jeho slov je ideálnym oblekom pre tých, ktorí oblek ešte nemajú, jednoduchý tmavomodrý oblek. Ten perfektne vynikne cez deň s hnedými topánkami, ako aj v nočnom svetle s čiernymi topánkami. “Až keď máte aspoň jeden takýto základ v šatníku, až vtedy je ten správny čas na experimenty a odvážnejšie vzory,” dodal.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk