15. novembra 2018

Kiežby sa to kúpou kvalitného obleku končilo. No nie, starostlivosť o oblek je nemenej dôležitá ako samotný výber. Starosti teda zďaleka nekončia, naopak, ešte len začínajú. 

Oblek je prvok vášho šatníka, ktorý si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť a opatrné zaobchádzanie. Inak povedané, je to hotová veda, z ktorej sa jednému ľahko zamotá hlava. Preto sme sa rozhodli raz a navždy presne objasniť, ako má starostlivosť o oblek vyzerať, aby vám bez problémov vydržal niekoľko rokov.

Základy – čo si treba uvedomiť?

Obleky sú vyrábané najčastejšie z vlny. Vlna je veľmi obľúbená najmä preto, že ide o “materiál na štyri ročné obdobia”, ktorý v lete chladí a v zime hreje. Zároveň však ide o materiál, ktorý je citlivý na poškodenie, pričom obzvlášť v prípade oblekov bude každá anomália a nerovnosť na látke doslova kričať. A nie, inak to nie je ani v prípade iných materiálov.

Kvalitný oblek je základ. Štyri tipy, ako si vybrať ten správny

Pri starostlivosti o oblek teda musíme dbať najmä na to, aby sme žiadnym externým vplyvom nedovolili zaútočiť na vlákna materiálu, z ktorého je oblek ušitý. A najväčším nepriateľom obleku v tomto prípade sme práve my sami, zvlášť pri našej snahe čistiť ho.

Reklama

Čistiareň je váš “nepriateľ”, jej návštevu odkladajte tak dlho, ako je to možné

Pevne veríme, že vás ani nenapadlo hádzať oblek do práčky. Je možno prirodzeným inštinktom, že mnohí z nás oblek nosíme niekoľko dní až týždňov a následne ho pošleme na “regeneráciu” do čistiarne. Tu sa však hneď treba zastaviť.

Oblek si časté dôkladné čistenie nevyžaduje, dôležitejšia je pravidelná starostlivosť a údržba. Foto: Unsplash – Gregory Hayes

Časté využívanie čistiarne poškodzuje vlákna vášho obleku a výrazne znižuje jeho životaschopnosť. Dôvodom sú chemikálie, ktoré sa pri tomto procese využívajú. V praxi to znamená, že váš oblek skončí v ťažkej závodnej práčke, kde z neho síce tieto chemikálie efektívne odstránia všetky neželané škvrny, no zároveň oslabia vlákna obleku, čím narušia jeho štruktúru, pevnosť a nezriedka aj farebnú hĺbku. Váš oblek by z týchto dôvodov čistiarňou nemal prejsť častejšie ako jeden až dvakrát ročne a ak je to možné, pokúste sa nechať v čistiarni oblek vyčistiť len lokálne, teda výhradne na zašpinených miestach. V zásade platí, že čím je oblek z ľahšieho materiálu, tým je preň čistiareň menej bezpečná.

Dobrým dôvodom, prečo navštíviť čistiareň, sú zreteľné škvrny (ktoré nikdy neodstraňujte svojpomocne), alebo keď v sebe oblek začne držať zápach.

Obleky od troch gentlemanov: Ako funguje rodinný biznis Mucskovcov

Väčšina starostlivosti tak bude v skutočnosti na vás. Ale nie je dôvod na obavy, nie je to také ťažké. V zásade vám postačí len jeden alebo dva nástroje – kefa a (voliteľný) naparovač.

Kefa na oblek sa nijak zvlášť nelíši od štandardnej kefy. Najčastejšie je zo syntetických alebo živočíšnych vlascov a jej úlohou je po každom nosení zbaviť oblek prachu a čiastočiek, ktoré by ho z dlhodobého hľadiska mohli poškodiť. Pravidelné “česanie” obleku predlžuje jeho životnosť. Vždy pri tom prechádzajte od ramien smerom dolu.

Naparovač je alternatívou k žehličke, žehlička je totiž pre vlákna obleku obdobne nebezpečná ako čistiareň. Profesionáli síce tento proces zvládnu aj so žehličkou bez výraznejších škôd, prípadne môžete žehliť oblek žehličkou cez inú látku, čím jeho vlákna ochránite, naparovač je však pri snahe udržať oblek v dobrej kondícii príjemnejším spoločníkom a vždy dobrou investíciou. Bezpečne oblek vyrovná a odstraňuje z vlákien zápach. Len sa s naparovačom vyhnite oblasti hrudníka.

Správne skladovanie 

Nemenej dôležitým faktorom pri udržiavaní životnosti obleku je to, čo sa s ním deje, keď ho práve nemáte na sebe. Dobrý oblek sa príliš nelíši od ľudí v tom, že po intenzívnom výkone potrebuje svoj čas na regeneráciu. Vlna je prírodný materiál, ktorý pracuje, správnym uskladnením jej dovolíte postupne dosiahnuť pôvodnú štruktúru.

Príliš časté nosenie bez výraznejšej prestávky môže štruktúru obleku nenávratne ovplyvniť. Foto: Unsplash – Clem Onojeghuo

Samotné skladovanie sa potom točí primárne okolo dvoch podmienok – kvalitný vešiak a dostatok priestoru. Oblek potrebuje dýchať, preto potrebuje ideálne otvorený priestor a dostatok vzduchu. Preplnený šatník fakt nie je miesto, kde by ste svoj oblek mali trápiť.

A vešiak? Ten by mal byť dostatočne široký, aby siahal až po ramená saka, dostatočne mohutný, aby držal ich tvar a z prírodného dreva, ktoré z obleku po nosení vytiahne vlhkosť. Oblek môžete skladovať aj v ochrannom obale, pokiaľ ste však k menu dostali obal umelý, okamžite ho vymeňte za textilný, inak by sa v ňom oblek udusil. Textilný obal je dostatočne priedušný, aby mal oblek potrebnú ventiláciu a ochráni ho pred moľami.

Alebo to robíte inak? Ako sa staráte o svoj oblek vy?

Titulná foto: Unsplash – rawpixel