4. apríla 2018

Kvalitný oblek by mal byť súčasťou šatníka každého muža. Vybrať si ten správny však môže byť ťažšie, ako sa zdá. Odborník na pánsku módu a spolumajiteľ butiku Tailor Made Andreas Kreutz pre Forbes vysvetľuje, aké typy oblekov poznáme a na čo si dať pri kúpe najväčší pozor. 

Obleky od troch gentlemanov: Ako funguje rodinný biznis Mucskovcov

Zvolenie správnej veľkosti

Na obleku je najdôležitejšie, aby mužovi správne sedel. „Silueta je totiž niečo, čo si všimnete ako prvé,“ vysvetľuje Kreutz. Veľa mužov však nepozná svoju veľkosť, čo môže byť pri výbere obleku problémom. Muž by si mal podľa odborníka vybrať takú veľkosť, ktorá mu sadne v ramenách, dĺžka rukáva bude po zápästie a sako na páse zapne v pohode bez toho, aby sa zadný diel saka nalepil na ľadviny.

Slováci sú podľa odborníka veľmi konzervatívni, čo je veľakrát na škodu. Foto: Tailor Made

Pri disproporčnej postave  je to však veľakrát problém a jediným riešením je dať si ušiť oblek na mieru. Muži by si tiež mali dať pozor na dĺžku nohavíc, častou chybou je, keď sú príliš dlhé. Ideálna dĺžka je po topánky. Je však zaužívané, že čím sú nohavice užšie, tým by mali byť kratšie.

Ako poznáte, že vám oblek sedí:

– rukáv by sa mal končiť na hrane zápästia, môže však byť o 1 – 2 centimetre dlhší,

– ak spustíte ruky pozdĺž tela, koreň palca by mal siahať k dolnému okraju saka, môže byť o 1 – 2 centimetre kratšie alebo dlhšie. Z hľadiska etikety by sako malo byť dostatočne dlhé na to, aby zakrylo rázporok,

– šírka plecnice by nemala byť dlhšia ako rameno, aby sa nevytváral previs. V oblasti pásu sako nie je voľné, ani neťahá.

Výber materiálu

Okrem správnej veľkosti je dôležitým faktorom aj materiál. Syntetické látky sú podľa Kreutza síce lacnejšie, ale menej vzdušné a mohli by ste sa v nich rýchlo spotiť. Optimálnou voľbou je preto kvalitná vlna, prípadne zmes vlny s iným prírodným vláknom.

„Prímes hodvábu dodá látke lesk, kašmír zasa mäkkosť a hrejivosť a ľan vzdušnosť na leto,“ vysvetľuje. Vyhnúť by ste sa mali najmä lacnejšiemu polyesterového obleku, spoznáte ho podľa toho, že polyester tvorí viac ako 20 percent materiálu. Ak si však nie ste istý výberom, nechajte si poradiť. „Navštívte radšej špecialistov ako anonymné veľké obchody s tonami textilu, a pýtajte sa personálu,“ odporúča Kreutz.

Oblek na mieru dokáže podľa Kreutza mnoho nedostatkov odstrániť, zakryť, prípadne zmierniť a zasa naopak prednosti vyzdvihnúť. Foto: Tailor Made

Zvolenie správneho typu obleku

Ako hovorí Kreutz, obleky sa rozdeľujú do viacerých skupín podľa rôznych parametrov. „Ak sa zameriame na tie najviditeľnejšie znaky, môžeme si ich rozdeliť podľa spôsobu zapínania, tvaru klopy, počtu gombíkov či rázporkov,“  vysvetľuje. Najštandardnejším typom obleku na Slovensku je ten na jednoradové zapínanie s dvoma gombíkmi. Dajte si však pozor – spodný gombík sa v tomto prípade v stoji necháva vždy rozopnutý. Pri sedení je sako rozopnuté celé, rovnako ako pri tom s tromi gombíkmi. V stoji si môžete zapnúť buď prostredný gombík, alebo dva horné. Tento typ odporúča odborník najmä mužom s dlhým trupom.

Andreas Kreutz v dvojradovom obleku. Foto:  Tailor Made

Elegantnou alternatívou je podľa Kreutza aj dvojradový oblek, ktorý je populárny najmä v Anglicku či Taliansku. „V tomto prípade sa gombíky nachádzajú v dvoch radoch vedľa seba a zvyčajne sa používa aj jeden ozdobný nefunkčný pár gombíkov nad tými zapnutými,“ hovorí. Dvojradové saká sa však nerozopínajú ani v sede.

Prežila si znárodnenie, konkurz aj úplný koniec výroby. Značka Ozeta však ožíva

Odborník tiež pripomína variantu s jedným gombíkom, a to vtedy ak chcete ukázať viac z košele a kravaty, gombík je v tomto prípade o niekoľko centimetrov nižšie ako pri 2-gombíkovom saku. Čo sa týka rázporkov, sako má buď jeden rázporok v strede alebo dva po stranách. Druhá možnosť dáva mužovi viac voľnosti a pri pohybe sa mužom neodkrýva pozadie, ani ak siahnu rukou do vrecka.

Ak sa pozrieme na tvar klopy, najčastejšie je tzv. rovná so „zástrihom“ v tvare V, ale alternatívne sa používa aj špicatá. Podľa Kreutza je druhá štandardom pri dvojradovom obleku, ale výborne vyzerá aj na klasickom saku, najmä ak má pôsobiť o niečo viac formálne. Pri výbere jej šírky je dôležitá aj postava muža, teda čím je postava mohutnejšia, tým by mala byť klopa širšia.

Jednoradový oblek s dvoma gombíkmi. Foto: Tailor Made

Tip Forbes

Tmavý jednofarebný oblek je určite nevyhnutnosť, no ak vo vašej skrini už nejaké podobné visia, nebojte sa experimentovať. Vyberte si napríklad prúžkovaný oblek, no s jemnejším vzorom. V spoločnosti tak vyniknete, keďže Slováci sú vo výbere oblekov konzervatívni. Jedným z aktuálnych trendov je podľa Kreutza práve originalita a jedinečnosť, s čím stúpa aj popularita šitia oblekov na mieru.