30. septembra 2020

Združenie na ochranu práv spotrebiteľov podáva žalobu na rakúsku vládu. Zastupuje jednotlivcov, ktorí tvrdia, že v jednom z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk v marci, v čase vypuknutia epidémie, sa nakazili koronavírusom, čo podľa právnikov prispelo k rozšíreniu Covid-19 na kontinente.

Kľúčové fakty

Rakúske združenie na ochranu spotrebiteľov (VSV) v stredu oznámilo, že podalo štyri občianskoprávne žaloby na rakúsku vládu pre marcové rozšírenie koronavírusu v lyžiarskom stredisku.

Od podujatí si dáme pauzu, rúška sa vracajú aj v exteriéri.
Matovič oznámil nové obmedzenia

Podľa BBC právnici z VSV tvrdia, že ak by lyžiari dostali varovanie, „do Rakúska by neprišli“. Právnici doteraz napočítali najmenej 6 170 ľudí v 47 krajinách, ktorí tvrdia, že sa nakazili koronavírusom počas pobytu v lyžiarskom stredisku Ischgl a na budúci rok plánujú podať hromadnú žalobu.

Prvý prípad koronavírusu v lyžiarskom stredisku zistili 7. marca, pričom Rakúsko 11 dní predtým zaznamenalo svoj prvý prípad nákazy, pritom Island medzitým už vystopoval súvislosť niektorých svojich prvých prípadov koronavírusu so strediskom. Na koronavírus zomrelo najmenej 28 ľudí, ktorí boli v stredisku v období medzi februárom a marcom.

Reklama

Ischgl sa napokon ocitol v karanténe v polovici marca, zahraničným turistom však napriek tomu dovolili stredisko opustiť a potenciálne šíriť vírus. Karanténa strediska sa uvoľnila koncom apríla.

Kontext

Tisíce lyžiarov sa začiatkom roka vybrali do rakúskeho horského mestečka Ischgl a nahrnuli sa nielen na svahy, ale aj do miestnych barov a klubov, a to aj napriek tomu, že v neďalekom severnom Taliansku už vyčíňal koronavírus. Právnici tvrdia, že úrady v Ischgli nekonali dostatočne rýchlo, aby šíreniu koronavírusu zabránili. Rakúska agentúra pre verejné zdravie predpokladá, že koronavírus bol v obehu už od 5. februára, teda viac ako mesiac predtým ako bol pozitívne testovaný prvý turista.

Autor knihy o španielskej chrípke: Nakazil sa Kafka aj Trump,
vírus prešiel bez výraznejšej obrany štátu

Vyše 6 000 dovolenkárov tvrdí, že v Ischgli sa nakazili a následne rozšírili koronavírus po Európe a vo svete. Úrady čelia obvineniam, že uprednostnili ekonomický zisk z lyžiarskej sezóny pred zdravím a bezpečnostnými opatreniami. Úrad verejného zdravotníctva Tirolska, kam patrí Ischgl, začiatkom marca upozornil na potenciálnu nákazu v stredisku, ale možnosť šírenia nákazy vtedy bagatelizoval. Stredisko tvrdí, že odpovedalo adekvátne, keď rakúsky kancelár Sebastian Kurz 13. marca oznámil zatvorenie strediska a okolitého údolia Paznaun.

Veľké číslo

3,2 milióna.

To je počet potvrdených prípadov koronavírusu v EÚ a vo Veľkej Británii. K 22. septembru zomrelo podľa Európskeho centra pre kontrolu chorôb viac ako 189-tisíc ľudí.

Dosah

Podľa Guardianu karanténou prišlo stredisko Ischgl o tretinu svojho ročného obchodu. Stredisko hostí nielen lyžiarov, ale aj záujemcov o zábavu a bohatú klientelu.

Čo sledovať

Hoci boli podané občianskoprávne žaloby, advokáti sa v roku 2021 chystajú podať hromadnú žalobu.

Autorkou je Isabel Togoh, vo Forbes US pokrýva aktuálne spravodajstvo z Európy a USA.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?