9. septembra 2020

Po veľkých fanfárach oznámil LVMH, najväčší luxusný konglomerát na svete, že nedokončí prevzatie legendárneho amerického klenotníctva Tiffany & Co. „v jeho súčasnej podobe.“ Dôvodom má byť hrozba ciel na francúzsky tovar prichádzajúci do USA. Klenotník žaluje LVMH za porušenie svojich povinností.

Kľúčové fakty

  • Po mnohých špekuláciách o dohode medzi francúzskou luxusnou skupinou a Tiffanym napokon LVMH vlani v novembri súhlasilo s kúpou klenotníctva v hodnote rekordných 16,2 miliardy dolárov, čím sa malo rozšíriť jeho portfólio amerických značiek.
  • Správna rada spoločnosti LVMH však v stredajšom (9. septembra) vyhlásení zmenila svoje rozhodnutie, čiastočne na základe listu francúzskeho ministra zahraničných vecí, v ktorom skupinu žiadal, aby s akvizíciou počkala do 6. januára 2021. Dôvodom je hrozba uvalenia ciel na francúzsky tovar zo strany USA.

Obliekali 40 prezidentov, prežili aj vojnu.
Brooks Brothers položila na kolená až korona a hip hop

  • Skupina, ktorú vlastní najbohatší človek Európy Bernard Arnault, dodala, že Tiffany požiadalo o predĺženie dohody o fúzii z 24. novembra na 31. decembra 2020, pričom ešte pred vypuknutím pandémie sa malo prevzatie Tiffany spoločnosťou LVMH dokončiť 24. augusta.
  • Vo výsledku predstavenstvo vyhlásilo, že sa bude držať pôvodnej dohody a pôvodného dátumu fúzie, a dospelo k záveru, že v súčasnej podobe dohody nebude pokračovať.
  • Medzitým Tiffany podal žalobu v Delaware, ktorou chce docieliť, aby spoločnosti LVMH dokončila transakciu. Odmietajú tvrdenia spoločnosti LVMH, že sa môže vyhnúť akvizícii obvinením spoločnosti Tiffany z porušenia podmienok dohody.

Veľké číslo

13 %. O toľko klesli akcie Tiffany v stredu pred uvedením na trh, zatiaľ čo akcie LVMH poklesli o 0,9 %.

Po úteku z vlasti mu puklo srdce: cársky klenotník Fabergé
stvoril zázračné zlaté vajíčka a zomrel

Dôležitý výrok

Spoločnosť LVMH vo svojom vyhlásení uviedla: „Predstavenstvo sa rozhodlo dodržať Zmluvu o fúzii podpísanú v novembri 2019, ktorá v každom prípade stanovuje jej konečný termín najneskôr do 24. novembra 2020 a v súčasnej podobe preto skupina LVMH nemôže byť schopná dokončiť akvizíciu spoločnosti Tiffany & Co. “

Kľúčové pozadie

Veľká časť osudu dohody – pred jej uzavretím aj po nej – spočívala v cene akcií a obavách zo strany LVMH, že za značku nakoniec zaplatí príliš veľa. Správy začiatkom tohto roka uviedli, že Arnault hľadal spôsoby, ako prinútiť Tiffany, aby znížila cenu z dohodnutých 135 dolárov na akciu v hotovosti, zatiaľ čo LVMH údajne hľadala aj dôvody na opätovné prerokovanie dohody uprostred pandémie koronavírusu. Zjavný neúspech dohody je však iba poslednou obeťou v sérii akvizícií, ktoré padli v posledných mesiacoch v čase, keď pandémia nikam neodchádza.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?