21. júla 2020

Zahraničných turistov nahradia domáci. Tak zdôvodňujú zľavy v desiatkach percent luxusné hotely. Kým na Slovensku lákajú na hory či wellness, v Prahe či v Budapešti sa na túto stratégiu dali ubytovacie komplexy priamo v mestách. 

„Musíme sa zmieriť s tým, že tento rok budeme dovolenkovať na Slovensku.“

Veta, ktorá zaznela na jednej zo série tlačových konferencií počas trvania pandémie koronavírusu. Dnes už vieme, že to na sto percent neplatí, pretože našinci chodia dovolenkovať aj do zahraničia, napriek čomu sa ubytovacie kapacity na Slovensku aj tak naplnili. Zohnať chatu či priemerný apartmán počas víkendu je prakticky nemožné. Uspokojiť dopyt sa snažia aj luxusné hotely, ktoré začali predávať pobyty vo výraznejších zľavách.

Jachting ako bezpečná dovolenka?
Slováci prenajímajú lode po celom svete a ich biznis rastie

Je skutočne pravdou, že v porovnaní s minulým rokom sa na ZľavaDňa začali predávať viaceré luxusnejšie pobyty. Okrem 4-hviezdičkových hotelov tak máme v ponuke aj kaštiele, zámky či 5-hviezdičkový hotel v Turčianskych Tepliciach,“ hovorí pre Forbes marketingový riaditeľ portálu Matúš Klčo.

Reklama

Tatry aj kúpeľné mestá

Jedným z hotelov, ktorý sa rozhodol ponúknuť zľavu na ubytovanie pod Tatrami, je štvorhviezdičkový Grand Hotel Bellevue. Za dve noci s prístupom do wellness centra a polpenziou tam turisti teraz zaplatia o približne 70 eur menej ako bežne. V okolí hotela sa nachádza napríklad Bilíkova chata či Vodopády Studeného potoka. Voľné termíny hlási hotel počas celého leta. 

Zákazníkov si vďaka zľavám našiel aj štvorhviezdičkový Kontakt wellness hotel, ktorý už na prázdniny hlási takmer vypredané kapacity. Spolu s jedným z najväčších spa vo Vysokých Tatrách sľubuje návštevníkom prekrásne výhľady a obklopenie prírodou. 

Príležitosť počas pandémie sa snažia využiť aj hotely v kúpeľných mestách. Jedným je aj päťhviezdičkový Hotel Royal Palace v Turčianskych Tepliciach. Ceny či už ubytovania, alebo procedúr klesli v tomto komplexe o 15 – 30 percent. 

Bratislava zaostáva

Napriek tomu, že hlavné mesto sa aktuálne nehemží turistami, ako to bývalo počas letných mesiacov bežné, bratislavské hotely sa zľavami nesnažia nalákať aspoň domácich návštevníkov. Najznámejšie bratislavské hotely ako Hilton či Carlton neposkytujú výraznejšie nižšie ceny, no na vyše 20-percentné zľavy láka napríklad hotel West na Kolibe.

Aj keď ide o ubytovanie pár minút od centra, turistom ponúka atrakcie ako turistiku v bratislavských lesoch či návštevu vyhliadkovej veže Kamzík.

Dovolenka doma nie je len o turistike.
Okrem adrenalínu by si na svoje prišla aj Agatha Christie

Takéto hotely, aj luxusnejšieho charakteru, sú nútené pristupovať k výraznejším cenovým zvýhodneniam už v rámci svojich vlastných cien,“ hovorí pre Forbes sales director Zľavomatu Erik Richnák. 

V hlavnom meste sa láka na výlety do lesa. Foto: Hotel West

Na zhruba 50-percentné zľavy láka aj poľovnícky zámoček v Chorvátskom Grobe. Hotel Agátka ponúka okrem gastronomických zážitkov cykloturistiku v Malých Karpatoch, prípadne zážitok z jazdy na koni. 

Okolité mestá sa chytili príležitosti

Bratislava sa však nedá s ponukami zlacneného luxusu porovnávať s okolitými metropolami. Praha či Budapešť sa totiž tejto príležitosti naozaj chytili vo veľkom štýle. 

Nedávny článok publikovaný českým magazínom Forbes hovorí o pokoronavírusovom období ako o niečom jedinečnom. Na výlety do hlavného mesta totiž chodia najmä domáci. Tomu sa prispôsobil napríklad aj hotel Hilton. V rámci pražských pobočiek pripravil od júla špeciálne balíčky pre český trh.

Pri rezervácii dvoch nocí majú hostia bezplatné parkovanie, zľavu na hotelové spa alebo večeru v bare Cloud9 na streche zadarmo. Tieto balíčky ponúka aj český Slevomat. Okrem toho je v jeho ponuke zahrnutý aj exkluzívny hotel Buddha Bar či secesný Imperial. „Je to vôbec po prvý raz, čo ponúkame tieto luxusné hotely,“ opisuje situáciu šéf Slevomatu Ladislav Veselý.

Ako koronavírus zmení cestovanie.
Objavujme Slovensko a zabudnime na sociálne siete

Päťhviezdičkový Imperial v srdci Prahy je dostupný aj pre slovenských zákazníkov. Hostia majú možnosť v rámci ubytovania získať raňajky v reštaurácii Zdeňka Pohlreicha a grátis podpísanú kuchársku knihu. 

Tamojší prevádzkovatelia hotelov bez okolkov priznávajú, že znižovaním cien sa snažia nalákať domácich zákazníkov, keďže tak skoro svoju tradičnú klientelu, Američanov či Ázijčanov, vo svojich izbách neprivítajú. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?