17. septembra 2020

Podujatie magazínu Forbes 30 POD 30 tento rok svojimi skúsenosťami obohatila aj Sandra „Lady Brunette“ Demitrová, profesionálna e-športová hráčka NHL. Jediná ženská účastníčka virtuálnych majstrovstiev sveta v hokeji nám prezradila, ako sa pripravuje na turnaje, čo si o nej myslia súperi a či sa dá hraním konzolovej hry na Slovensku zarobiť.

Keďže sa tradičný hokejový šampionát pre pandémiu nemohol uskutočniť, IIHF zorganizovala aspoň online verziu pre fanúšikov. „Kvalifikácia prebiehala formou rýchlej smrti, to znamená, že hráč vypadol už po jednej prehre,“ ozrejmuje Sandra. Prihlásiť sa mohol každý, pričom o reprezentáciu krajiny sa súťažilo na konzolách Xbox a PlayStation samostatne.

Pandémia ako zlatá éra pre počítačové hry?
Nie celkom, hovoria šéfovia herných štúdií

Na PlayStatione sa najviac darilo Antonovi Meškovi, Xbox ovládla práve Lady Brunette. Spoločne sa následne postavili, respektíve pri virtuálnom hokeji skôr posadili, proti hráčom z Lotyšska. Po tesnej výhre nasledovalo štvrťfinále s Kanadou, no podobne ako na reálnych majstrovstvách sa Slovensku v boji s touto krajinou nepodarilo uspieť.

Sandra „Lady Brunette“ Demitrová na septembrovom podujatí Forbes 30 POD 30. Foto: Marek Mucha

„Kanaďania sú svetová špička. Hraniu venujú veľmi veľa času, majú viac turnajov. Sú natrénovanejší,“ hodnotí Sandra. Ďalšie tri štáty, ktoré by zaradila medzi e-hokejové špičky, sú podobne ako na skutočnom ľade Fínsko, Švédsko a Spojené štáty.

Reklama

Podceňujú ju aj tí, ktorí ju poznajú

Na virtuálnych majstrovstvách sveta sa Sandra zúčastnila ako jediná žena, na čo upozornila aj IIHF. „Neprekvapuje ma to, ženy sa veľmi NHL nevenujú. Keď už hrajú počítačové hry, tak úplne iné,“ hovorí Sandra. Celkovo v e-športoch majú podľa nej dievčatá čoraz väčšie zastúpenie, len v hokeji sú naďalej skôr raritou.

Z hrania počítačových hier je miliardový biznis.
Slováci boli po prvýkrát na majstrovstvách sveta v e-športe

Niekedy sa z neutrálnych hráčskych mien ani nedá usúdiť, o koho ide, pri Sandre Demitrovej je to však celkom jasné. Slovo „Lady“ si vybrala práve preto, aby bolo súperom zrejmé, že hrajú so ženou. Keď premýšľala nad druhou časťou prezývky, pohľadom zablúdila na farbu svojich vlasov a so spojením „Lady Brunette“ zostala spokojná.

Pre jej hráčske meno si však súperi často povedia, že pôjde o ľahký zápas. „Podceňujú ma aj tí, čo ma poznajú,“ podotýka Sandra. Sama pred zápasom považuje ostatných hráčov minimálne za rovnocenných bez ohľadu na to, či ich pozná alebo nie. „A už vôbec ich nesúdim na základe pohlavia,“ dodáva e-športovkyňa.

Hokej majú v rodine

Majsterka Slovenska v elektronických športoch za rok 2018 hrávala rôzne konzolové hry už v detstve. Ako hokejová fanúšička vyskúšala aj NHL. „Zistila som, že mi to ide, tak som v tom pokračovala,“ spomína Sandra. „Už je to asi jedenásť rokov, čo sa snažím neustále zlepšovať a niečo dosahovať.“

Lady Brunette hráva NHL aspoň tri hodiny denne. Súperi si pre jej prezývku myslia, že pôjde o ľahký zápas. Foto: Sandra Demitrová

Rodičia spočiatku neboli veľmi nadšení. Pýtali sa, či nemá niečo iné na práci, ako len vysedávať pri konzole. Teraz ju však podporujú. „Zlom zrejme nastal, keď zistili, že mi to naozaj ide a dokážem vyhrať turnaj,“ myslí si Sandra. Hrať proti počítaču ju nikdy nebaví, uprednostňuje skutočných súperov. „Keď hrám proti človeku, je to dynamickejšie a zábavnejšie. Môžem poraziť niekoho reálneho, pričom nedokážem predvídať jeho reakcie,“ vysvetľuje Lady Brunette.

Konzolu vymenila za ozajstnú hokejku a puk už viackrát. „Hrávala som hokej aj na štadióne, aj na ulici. Bavilo ma to, ale musím priznať, že mi to nešlo tak dobre ako na konzole,“ smeje sa príbuzná Pavla Demitru. Sandra nie je len jeho menovkyňou, so slovenským reprezentantom bola vzdialená rodina. Stretnúť sa však stihli len raz.

Dôležitá je aj psychická príprava

Hoci sa pri hraní e-hokeja pohybujú iba prsty na konzole, tréning má predsa len niečo spoločné aj s ozajstným športom. „Treba tomu venovať čas, premyslieť si stratégiu a najmä nepodceniť psychickú prípravu. Z tohto hľadiska sa cítim ako športovkyňa,“ uvádza majsterka Slovenska.

Denne trénuje aspoň tri hodiny, pred turnajmi ešte viac. „Pozriem si súperov a snažím sa vymyslieť proti nim taktiku. Často som v strese, ako to dopadne,“ priznáva Lady Brunette. Na dôležité zápasy si oblieka obľúbené dresy a nechýbajú ani talizmany.

Pravidelné sedenie pred obrazovkou telu samozrejme neprospieva. „Niekedy mám problémy s chrbticou. Všetci hrajú na progamingových stoličkách, ale mne sa dobre hrá na zemi.“ Po piatich hodinách sa zvyknú ozývať najmä kríže. Voľný čas preto využíva na cvičenie a beh.

E-šport ako súčasť olympiády

Odpoveď na otázku, či sa hraním konzolovej NHL dá na Slovensku uživiť, je jednoznačne záporná. „Dá sa tým privyrobiť. Závisí, či turnaj ponúka finančné ceny alebo materiálne, napríklad nové gamepady.“ Sandra Demitrová má teda aj klasické zamestnanie – pracuje ako logopedička. Ako s úsmevom hovorí, jej pacienti zvyčajne o jej hobby nevedia, niektorí ju spoznali až po tohtoročných majstrovstvách sveta.

Úspechmi pritiahla pozornosť aj českej novovzniknutej organizácie eKoVy. „Som rada, že ma oslovili, pretože je to mladý rozvíjajúci sa e-športový tím, ktorý má veľké ambície a robí pre nás hráčov naozaj veľa,“ hovorí Lady Brunette. Zároveň však pociťuje pri hraní väčšiu zodpovednosť. „Predtým som bola pri prehre akurát nahnevaná na seba. Teraz vždy pribudnú pocity, že som sklamala aj ďalších.“

Dúfa, že časom sa hokejová e-športová liga rozbehne aj na Slovensku. „Na to sa však e-šport musí najskôr dostať viac do povedomia. Mohol by byť v programe aj ďalších podujatí, akým bol napríklad Forbes event,“ myslí si konzolová hráčka. Tiež predpovedá, že e-športy budú skôr či neskôr súčasťou olympiády. „Dnešná generácia sa viac zameriava na e-športy ako na reálne športy. Preto niet pochýb, že sa to raz stane,“ uzatvára slovenská reprezentantka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?