13. septembra 2020

S výškou dva metre pätnásť, váhou okolo 150 kíl a topánkami dlhými 40 centimetrov musí legenda NBA Shaquille O´Neal žiť na extra veľkej nohe. Ak na to máte peniaze, môžete aj vy.

Na predaj je totiž O´Nealovo dlhoročné hlavné sídlo na Floride, ktorého pozemok má 1,6 hektára. Len domček na brehu Butlerovho jazera má rozlohu 213 štvorcových metrov, a patria k nemu aj dva lodné výťahy a mólo. Samotný dom má rozlohu takmer tritisíc štvorcových metrov.

FOTO: COURTESY OF THE ATLAS TEAM, COMPASS FLORIDA

Megapalác leží neďaleko Orlanda, v dedine Windermere, čo je pomerne blízko „bubliny“, v ktorej sa hrá play-off NBA. Luxusná realitka Atlas Team patriaca internetovému maklérovi Compass vyčlenila na predaj O´Nealovej nehnuteľnosti hneď troch agentov.

Slovenský luxus, na ktorý netreba čakať:
začína sa niekde pri pol milióne eur

Keďže predaj počíta s možnosťou, že nový majiteľ možno nebude, na rozdiel od slávneho basketbalistu, veľkým fanúšikom Supermana, súčasťou celej transakcie sú aj vizualizácie navrhovaných dizajnových prerábok do súčasného moderného štýlu z dielne známych architektov a interiérových dizajnérov.

Reklama

Okolie domu tvorí exkluzívny a pre verejnosť uzavretý golfový klub Isleworth Gold Country Club, jeden z najdrahších na Strednej Floride. Dom je hlavným O´Nealovým sídlom od čias, keď hrával za Orlando Magic, LA Lakers či Miami Heat. Člen basketbalovej Siene slávy dnes pracuje ako analytik a komentátor pre kanál TNT. Ako známy zberateľ nehnuteľností, marketér či menšinový majiteľ klubu NBA Sacramento Kings má majetok okolo 400 miliónov dolárov.

Spomínaný dom postavili v roku 1990, Shaq ho kúpil v roku 1993, prestaval ho a rozšíril na aktuálnych 2,9-tisíc štvorcových metrov obývateľnej plochy, aby mal dosť miesta na svoje záľuby, zbierky trofejí i áut – a seba samého.

Do zbierky áut Shaquilla O´Neala patrí 17 kúskov ako aj pretekárske motorky. FOTO: COURTESY OF THE ATLAS TEAM, COMPASS FLORIDA

Sídlo disponuje dvanástimi spálňami a bohatým vybavením – od riadneho basketbalového ihriska cez obrovský showroom áut až po osobný bazén „Shaqualpulco“. O´Neal, prezývaný aj Diesel či Big Baryshnikov, je známy záľubou v prezývkach.

Rezidenciu obtáčajú panoramatické terasy, zhora ju prezrádzajú typické modré strechy, trojmetrové živé ploty a veľká brána. Lákavá bude najmä pre fanúšikov golfu a jácht, keďže ju dopĺňa mólo a dva kryté lodné výťahy.

Ako býva Giorgio Armani? Pozrite si jeho vilu v Karibiku

Veľké vonkajšie priestory počítajú s celoročne pekným počasím a plynulým prechodom medzi domom a vonkajšou časťou. Hneď pri bráne s dvojkrídlovými dverami pozdraví návštevníkov pár veľkých schodísk, veľká poschodová sála (108 štvorcových metrov) a mramorový serpentínový krb.

Dom, ktorý sa kúpe v slnku od rána do večera, je zabezpečený smart home technológiou a zohrievajú ho tri krby. Ton kuchyni udávajú žulový pult, ostrovček pre kuchára a moderná technika. Drevom obložená jedáleň má miesto najmenej pre 14 ľudí. Spálne sú dostatočne veľké pre obrovského hráča basketbalu, miesta na hlavu a nohy je tam skutočne dostatok.

Zbierka trofejí, ktorá vystavuje sako zo Siene slávy, cenu pre najužitočnejšieho hráča či olympijské dresy, sa dá premeniť napríklad na súkromnú študovňu, prípadne meditačný priestor.

Do Shaq centra už zavítali legendy NBA, spoluhráči či kamaráti. Nechýbajú v ňom pružné obruče a naleštená palubovka ozdobené Shaqovým menom a logom Miami Heat. Vojde sa tam aj pár fanúšikov a tím upratovačov, rozloha Shaq Centra je 560 štvorcových metrov.

Dom sa ponúka ľuďom, ktorí sa na Floridu chystajú presťahovať z daňových dôvodov, fanúšikom golfu a profesionálnym športovcom, ktorí vedia oceniť famózne vybavenie. „Veľmi mnoho športovcov hľadá bezpečné miesta na tréning,“ hovorí agentka Atlas Team Tiffany Pantozzi. „Toto zariadenie im to umožňuje v pohodlí domova. Ak nie ste basketbalista, ľahko môžete prerobiť priestor na telocvičňu na tenis, futbal, golf, dokonca aj na bazén.“

Nehnuteľnosti nechýba ani cigarový bar s humidorom a vinotékou, zvukotesné domáce Superman kino, kancelária, akvárium, herňa a bazén Shaqapulco. Oáza v štýle tematických rezortov poskytuje jacuzzi, vodopád, vonkajšiu kuchyňu a prístrešky tiki cabana.

Domovy športovcov zvyknú byť dôsledne šité na mieru, najmä dizajnom posadnutých hviezd NBA. Ani Shaqov príbytok nie je žiadna výnimka, a práve preto tam nemôžu chýbať insígnie jeho obľúbeného Supermana.

Kto by však chcel dom prerábať, bude mať skvelú príležitosť. „Pracovali sme s desiatimi špičkovými dizajnérmi, ako aj architektmi, aby sme vďaka novým návrhom zvýšili potenciál tohto domu,“ hovorí Pantozzi. „Kupujúci ich s naším tímom môže konceptualizovať a vybrať si tie, ktoré chce zaviesť.“

Slávni spoluhráči-rivali Kobe Bryant a Shaquille O´Neal vyhrali v rokoch 2000 až 2002 tri tituly majstrov NBA za sebou. FOTO: SITA, AP

To znie ako dosť náročný projekt, ale ak si kupujúci chce prispôsobiť príbytok svojmu vkusu, je namieste. Tento palác vyzerá byť ako skvelý útok do daňového polo raja na Floride (štátna daň v tomto štáte nie je, ak si tam kúpite sídlo). A ten, kto bude bývať v tomto paláci, nebude potrebovať ani Walt Disney World, ani Universal Orlando Resort.

„Ak hľadáte súkromný dom s výbavou, v ktorom budete mať stále čo robiť, toto je nehnuteľnosť pre vás,“ hovorí Pantozzi. „Skutočne nemusíte odísť, aby ste mali skvelý zážitok ako zo špecializovaného rezortu.“

Keith Flamer píše na Forbes.com o lifestyle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?