27. augusta 2020

Sir Ken Robinson, ktorý ako 70-ročný zomrel minulý týždeň, bol jedným z lídrov sveta v oblasti reformy systému vzdelávania. Jeho myšlienky oslovili ľudí po celom svete potom ako vystúpil na pódiu s najobľúbenejšou prednáškou TED Talk všetkých čias. Bolo to v roku 2006 a jeho vystúpenie má viac ako 66 miliónov videní.

V prednáške s názvom Zabíjajú školy kreativitu? hovoril Robinson o veľkej téme a potreboval na to len 18 minút: išlo o vytvorenie nového vzdelávacieho systému, ktorý by kreativitu podporoval, nie potláčal.

Polovici Slovákov vzdelávanie v dospelosti nevonia.
Zamestnancov však treba často dovzdelať

Robinson bol talentovaný rečník, ktorý dokázal publikum vtiahnuť do prednášky bez toho, aby využíval atraktívne vyzerajúce animácie či prezentácie v PowerPointe. Jeho nástrojom boli humor a skvelo zvládnuté vyrozprávanie príbehov.

Humor

„Ak sa ľudia smejú, počúvajú,“ povedal Robinson v jednom rozhovore. Ako učiteľ Robinson veľmi dobre vedel, že ľudia nebudú jeho myšlienky pozorne počúvať, ak sú duchom neprítomní.

Dovoľte deťom pozerať YouTube.
Vďaka týmto slovenským vzdelávacím kanálom sa aj niečo naučia

V jeho reči na konferencii TED sa smiech rozozvučí takmer okamžite. Tu je niekoľko príkladov z jeho prednášky, ktoré si za prvých päť minút získali najväčšiu odozvu v podobe smiechu.

Ak ste na nejakej párty a ľuďom poviete, že pracujete v oblasti vzdelávania – teda, úprimne povedané, ak pracujete v oblasti vzdelávania na párty často nechodíte…

Ale ak predsa len na nej ste a oni sa spýtajú „Čo robíte?“ a vy poviete, že pracujete v oblasti vzdelávania, uvidíte, ako okamžite zblednú. Ako by si mysleli „Panebože, prečo ja? Idem von len jeden deň v týždni.“

Počul som nedávno skvelý príbeh o malom dievčatku na hodine kreslenia. Mala šesť rokov, sedela v lavici vzadu a kreslila si… Učiteľka bola fascinovaná. Zašla k dievčatku a spýtala sa: „Čo to kreslíš?“ A dievčatko jej hovorí: „Kreslím Boha.“ A učiteľka na to: „Ale nikto nevie, ako Boh vyzerá.“ A dievčatko jej odpovedá: „O minútu to budú vedieť.“

Počas prvých piatich minút Robinsonovej prednášky zaznel v sále smiech asi 10-krát. To sú dva výbuchy smiechu za minútu. Jeho prednáška tak bola zábavnejšia ako mnohé komédie.

Ja som ale… Prečo sa v spoločnosti zhadzujeme
a čo s tým môžeme urobiť?

Robinsonov humor spočíval hlavne v tom, že zosmiešňoval samého seba. Ale musíte si dávať pozor, aby ste sa nezhadzovali až príliš, aby ste nestratili dôveryhodnosť. Sociológovia súhlasia, že humor v komunikácii s publikom pomáha. Robinson nás učil, aby sme boli veselí.

Rozprávanie príbehov

Raz počas prednášky na TED Talks Robinson rozpovedal príbeh jednej ženy, s ktorou sa kedysi stretol. Gillian Lynne bola hviezdou z Broadwayu. Stála za choreografiami muzikálov „Cats“ a „Fantóm opery“.

Robinson sa jej spýtal, ako sa stala tanečnicou. Povedala mu, že keď v 30. rokoch minulého storočia chodila do školy, mysleli si, že má poruchu učenia, pretože sa nedokázala koncentrovať a bola veľmi neposedná.

Mama ju preto zobrala k špecialistovi. Lekár sa s ňou najskôr asi 20 minút rozprával a potom Lynne povedal, že by sa chcel pozhovárať aj s jej mamou.

Keď vychádzali z miestnosti, zapol rádio, ktoré mal na stole. A keď vyšli z miestnosti, lekár jej mame povedal: „Sledujte ju.“ V momente, ako vyšli z miestnosti, Lynne vyskočila na nohy a tancovala v rytme hudby. Pozerali sa na ňu pár minút. Potom sa lekár otočil k jej mame a povedal: „Pani Lynne, Gillian nie je chorá. Je to tanečnica. Vezmite ju do tanečnej školy.“

Robinson tento príbeh rozpovedal preto, aby ilustroval tému svojej prednášky, že vzdelávací systém musí zveľaďovať unikátnu kreatívnu schopnosť každého dieťaťa. „Našou úlohou je vzdelávať ich, vzdelávať celé ich bytie, aby sa dokázali popasovať s budúcnosťou,“ uzavrel Robinson.

Robinson nám hovoril, že príbehy zaujmú našu predstavivosť a inšpirujú nás k tomu, aby sme veci videli inak.

Sir Ken Robinson bol významným hlasom kreativity, vzdelávania a ľudského potenciálu už dávno pred tým, ako začal vystupovať na konferenciách TED Talk, ale videá z jeho prednášok jeho mimoriadne rečnícke schopnosti priniesli širšiemu publiku.

Autorom článku je Carmin Gallo. Pre Forbes US píše o lídroch a stratégiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?