25. augusta 2020

Profesionála, ktorý prešiel tréningom verejného vystupovania, spoznáte ľahko. Hovorí pokojne, rozvážne, nebojí sa robiť v reči pauzy a niektoré bežné slovné obraty zasa nikdy nepoužije. Do tejto kategórie patria aj prehnané ospravedlnenia, ktoré vás usvedčujú z neistoty, či „sebazhadzovanie“.

Pritom ide o spojenia, ktoré sú také bežné, že nám ani nenapadne myslieť si, že by mohli pôsobiť nevhodne. „Ja som ale blbec. To je asi najčastejšie, no existuje ich ešte omnoho viac. Majú však jediný podtext: zhadzujete sa.

Hlasný vnútorný kritik

Máme potrebu nielen komentovať svoje omyly a prešľapy, ale tiež svoje počínanie v situáciách, v ktorých sa cítime neisto. Pritom platí, že sme sami sebe najväčšími kritikmi. Na jednej strane je to logické, nikto nám nevenuje takú pozornosť ako my sami, ale na tej druhej: možno chceme sebazhadzovaním situáciu zľahčiť, zapojiť humor, a tým získať okolie na svoju stranu.

Tak to však celkom nefunguje. Aj keď nebudeme vedome prikladať dôraz slovám, ktorými kolega na porade opäť sám seba a svoje nápady zámerne ironizuje či zosmiešni, podvedome sa nám v hlave skladá informácia, že tento človek jednoducho nie je dostatočne kompetentný.

Nečakajte na pochvaly, začnite sa chváliť sami, hovoril Tomáš Baťa

Reklama

Stopy hľadajte v detstve

Hlas vnútorného kritika sme prevzali od svojho najbližšieho okolia, a to už keď sme boli veľmi malí. Táto „internalizácia“ pochádza aj zo spôsobu, ako s nami (najmä) rodičia hovorili, ale aj z toho, ako sa správali sami voči sebe.

Ak máte malé dieťa, môžete tento mechanizmus jednoducho sledovať. Stačí si vynadať, keď napríklad niečo spadne. Tento postup veľmi pravdepodobne potomok v pre neho podobnej situácii zopakuje. Preto sa radšej netrápte, že sa tohto škodlivého, zdanlivo nevinného, ​​ale v skutočnosti zákerného návyku nedokážete okamžite zbaviť.

Popoluška v kúte

O ženách sa hovorí, že sa dokážu v biznisovom prostredí zhadzovať oveľa viac ako ich mužskí kolegovia. Po celé generácie sa totiž tradoval koncept ideálnej dámy, ktorá sa usmieva, ale nie je dôrazná. Hovorí za ňu jemnosť a krása. To je v kontexte dnešných dní samozrejme prežitý nezmysel, ale starý koncept len tak nevymizne.

O tom, že ženy na prezentáciách nevystupujú tak dôrazne a že skôr ako povedia svoj názor, mávajú tendenciu ospravedlniť sa alebo nechcú vystúpiť s protiargumentom, existujú už aj internetové mémy.

Skica Popolušky od Sandyho Powella. FOTO: SITA, AP

Sledujte vnútorný hlas

Ako k sebe hovoríte? Hovorili by ste takýmto spôsobom s niekým, na kom vám naozaj záleží? „Self-help“ literatúra vás bude nabádať, že so sebou máte zaobchádzať, akoby ste boli svoj najlepší priateľ. Ale v reálnom živote to nie je možné, pretože na seba budeme vždy o niečo prísnejší než na kohokoľvek iného.

Čo spôsobuje neistotu a nerozhodnosť: psychológ vysvetľuje

Napriek tomu sa návyk ponižovania sa pred ostatnými, prípadne neustáleho sa ospravedlňovania dá výrazne zmierniť. Najskôr len sledujte, ako so sebou hovoríte. V akých situáciách začne byť vnútorný hlas nekompromisný či odsudzujúci? Možno sa pristihnete, že je to vo chvíľach, keď máte strach alebo ste frustrovaní. Ak si priznáte takú emóciu, výrazne sa vám uľaví.

V biznisovom svete má všetko nejakú hodnotu – poznáte teda svoju vlastnú? Nejde teraz o to, aby ste odhadovali, ako veľmi ste prínosom pre firmu, kde pracujete. Musíte pochopiť svoju vlastnú cenu pre seba samých.

Je to abstraktný pojem, ale konkrétne to znamená, že sami budete rešpektovať svoje hranice. Netreba robiť rozhodnutia, ktoré vám sú a priori nepríjemné. Netreba sľubovať, čo nedokážete splniť. Netrápte sa pocitmi, že ste určite neschopnejší ako ostatní.

Svoj vlastný kouč

Úspešné osobnosti spája skutočnosť, že museli byť v niečom odvážnejšie ako ostatní. Ale ako môžete urobiť neštandardné rozhodnutie, keď nemáte podporu seba samého?

Sebazhadzovanie berie veľké množstvo mentálnej energie a motivácie. Skoncovanie s týmto zlozvykom je beh na dlhú trať a predstavuje ťažkú prácu. Začať sa však dá jednoducho.

Až si nabudúce zabudnete vyexportovať prezentáciu alebo odoslať prílohu dôležitého dokumentu, skúste si miesto výčitky hlasno vydýchnuť a povedať: „To sa jednoducho stáva.“

Autorka článku Anna Nosková je redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?