14. februára 2018

Radi by ste dnes na Valentína prekvapili svojho blízkeho dobrým jedlom? Spýtali sme sa obľúbených kuchárov, čo by ponúkli svojej polovičke oni. Tu je výsledok.

Michal Konrád, šéfkuchár reštaurácie Fou Zoo, odporúča vsadiť na červenú, ktorá sa spája práve so srdcom a láskou, ale i na kvetinové chute. Práve dnes pripravuje ázijskú verziu talianskej pana cotty s fialkami, ružami a malinami. Urobíte dobre, ak siahnete aj po ustriciach so šampanským, ktoré sú známe ako afrodiziakum. K sviatku zaľúbených sa podľa neho hodí aj ďalšie afrodiziakum – čokoláda.

Ustrice v podaní Michala Konráda. Foto: Archív Fou Zoo

Peter Slačka z Bistra Baroza vybral naopak veľmi ľahučký, kokosový dezert, ktorý pripomína zasneženú krajinu.  Je kombináciou toho najlepšieho, čo sa dá z jedného orecha vyťažiť: kokosový sorbet, kokosová melasa, kokosový sneh, kokosové lupienky a kokosová pusinka.

Zasnežená, kokosová krajina Petra Slačku. Foto: Archív Peter Slačka

Bistro v rohu Petržalky, kam zašli na jedlo aj Depeche Mode. A chutilo im

Janu Hoosovú z bistra Žufaňa inšpiroval na Valentína tradičný koláč štedrák, ktorý sa v rodinách piekol na sviatky. Obsahoval v sebe obľúbené suroviny, ktoré sa vo vtedajších pomeroch dali spojiť do sladkej odmeny. Mak, orechy, tvaroh, slivky. A v Žufani vytvorili “štedré dolky”. Kysnuté lievance sú pripravené zo pšeničnej a makovej múky i samotného maku. Preliate horúcim maslom a slivkovou omáčkou. Sviežosť im dodáva kyslastý tvaroh, štruktúru pečené vlašské orechy.

Jana Hoosová a jej “final touch” na štedrých dolkách. Foto: Matej Kmeť

Tri kamarátky vybudovali sídliskový podnik, aký im chýbal. Príďte na raňajky

Odborník na zdravú výživu Dušan Plichta sa nám priznal, že Valentín je pre neho s manželkou vždy špecifický, keďže na rôzne sviatky a výročia zvykne aj zabudnúť. Rád jej varí s láskou kedykoľvek, a tak na Valentína si už radšej doprajú vybrané gastro. Vraví, že je to aj niekedy lepšie, lebo majú dosť odlišné chute, kedy ona preferuje minimálne korenené a jednoduché jedlá a on je naopak fanúšik inovácie, korení a rôznych kuchýň sveta.

Jeho aktuálny tip pre zážitkovú kuchyňu, kde nájdete tradičné i netradičné chute, je Blízky Východ. Konkrétne Izrael alebo Libanon, kde im chutí nielen klasický hummus, ale aj grilovaný halloumi syr, falafel, tabouleh či taká poriadna Shawarma. K tomu odporúča ich menej známe, ale výborné a unikátne červené víno a na záver dezert s mandľami a medom. Najlepšie pravé chute Blízkeho Východu najbližšie zažil vo Viedni, čo ale naozaj nevylučuje zážitkového Valentína.

Libanonský kurací pilaf Dušana Plichtu. Foto: Dusanplichta.com

Na záver pripájame ešte jeden tip na ďalšie afrodiziakum, ktorým je populárny zázvor. Martin Hudák, aktuálny Majster sveta v miešaní kávových koktejlov a senior barman v American Bare v londýnskom hoteli Savoy, ho primiešal do valentínskeho drinku k bylinnému drinku, espressu a brandy.

Kávový koktejl so zázvorom od Martina Hudáka. Foto: Archív Martin Hudák
Titulná fotka: Archív Fou Zoo