16. augusta 2020

Pred rokmi malá „donutáreň“ na Šafárikovom námestí, dnes biznis s jedenástimi pobočkami a zhruba rovnakým počtom prevádzok vo fáze zariaďovania či získavania povolení. Franšízy La Donuterie dnes nájdeme v Nemecku, Rakúsku či Dánsku a v najbližšom čase otvorí svoj podnik aj na Cypre či v Egypte.

Pred rokmi dostal Peter Straňák nápad preniesť na Slovensko kúsok Ameriky. Počas zahraničných pracovných ciest do Londýna, New Yorku a Austrálie si všimol, že donuterie sú tam veľmi časté a obľúbené, zatiaľ čo na Slovensku kvalitné hand-made donuty chýbajú. Rozhodol sa preto zaplniť dieru na trhu a skúsiť to so sladkými šiškami aj u nás. Po vyše troch rokoch fungovania sa zdá, že jeho biznis nápad sa ujal, o čom svedčia početné franšízy La Donuterie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Ilustrátorka Danyela art spolupracuje so značkami
Gosh i La Donuteria. Po večeroch učí ľudí kresliť

Prečo sa pred časom rozhodli ísť týmto smerom? „Ide o koncept, ktorý pri expanzii využíva väčšina popredných hráčov, ako Subway, McDonald’s, KFC a podobne. Pri väčšom počte pobočiek by sme sa už nemohli venovať každej prevádzke na sto percent, a preto sme túto zodpovednosť radšej posunuli na franšízantov, ktorí si ku konceptu ako ku vlastnému biznisu vybudujú rovnaký vzťah, aký máme my,“ vysvetľuje Straňák.

Aj keď im stále píše veľa záujemcov o franšízu, licencie pre slovenské mestá už majú aktuálne vypredané a sústreďujú sa najmä na zahraničie.

Kanada či Austrália

Naposledy otvárala La Donuteria svoju pobočku v Dánsku, kam prišli Slováci s rešpektom. „Tam totiž našu značku ľudia nepoznajú. Náš miestny franšízant však odviedol výbornú prácu s lokálnym PR a marketingom, a momentálne tam máme najsilnejšie predaje, a pred pobočkou sa tvoria 40-minutové rady,“ hovorí Straňák. Momentálne pôsobia aj v Česku, Maďarsku, Rakúsku či v Nemecku a chystajú prevádzky na Cypre, v Portugalsku, v Grécku aj v Egypte.

Podnik je špecifický aj svojimi priestormi. Foto: La Donuteria

„Snažíme sa vyťažiť vždy čo najviac z potenciálu danej lokality,“ hovorí Straňák a dodáva, že franšízantom sa ich investícia spravidla vráti približne po pol roku od otvorenia prevádzky. Zvyčajne ich vedú Slováci v zahraničí.

„Veľmi dobre nám táto spolupráca funguje, odhady hovoria, že v zahraničí ich pracuje okolo 400-tisíc, zvyčajne ako zamestnanci v gastronómii, službách a podobne. S nami a s naším konceptom sa zrazu môžu stať podnikateľmi, vlastníkmi biznisu,“ vysvetľuje.

Manželia priniesli do Piešťan talianske gelato.
Počiatočné investície vyčísľujú na 100-tisíc eur

O ich franšízu pritom nie je záujem len v strednej Európe. Rokovania aktuálne prebiehajú so záujemcami v USA, Kanade, Singapure, Katare, či Austrálii, pričom v Kanade sú už veľmi blízko k podpisu zmluvy.

Číslo jeden

V počte podpísaných franšízových licencií sa im tento rok podarilo splniť cieľ, ktorý si stanovili v minulosti, a to stať sa číslom jeden v Európe. Pomáha im v tom aj fakt, že donuty sú pomerne nový trh, vlna, ktorá v Európe ešte len začína byť populárna.

„Keďže zariadenie a otvorenie pobočky trvá v priemere 6 mesiacov, tak čoskoro dôjde aj k reálnemu otvoreniu týchto nových pobočiek,“ hovorí Straňák.

Donuty si obľúbili aj Slováci. Foto: La Donuteria

Od konkurencie sa podľa neho odlišujú napríklad tým, že používajú len kvalitné, lokálne a prírodné ingrediencie. „Neverili by ste, koľko dodávateľských firiem nám po tom, čo sme narástli, začalo ponúkať množstvo polotovarov, zmesi, chémie, stabilizátorov a podobne,“ hovorí. Donuty si pečú každý deň aj cez víkendy už od skorého rána tak, aby boli každý deň čerstvé.

Možno aj preto na nich pandémia nemala až taký zásadný dopad. „Samozrejme, niektoré prevádzky zaznamenali dočasné poklesy pre výpadky turistov alebo študentov,“ hovorí Straňák. Pomohlo im však napríklad aj posilnenie donášky. „Sme radi, že sme taký lovebrand, že nás zákazníci podržali aj v čase pandémie,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?