5. marca 2021

Sieť športových predajní Sportisimo, ktorú väčšinovo ovláda Slovák Martin Kúšik (podľa vlaňajšieho rebríčka najbohatších Slovákov má majetok odhadovaný na 460 miliónov eur), bude mať na okraji Ostravy novú logistickú centrálu. Vznikne v jednom z najväčších a najmodernejších priemyselných areálov u našich západných susedov.

Areál v Hrušove, ktorý z bývalého brownfieldu vybuduje developer Contera, ponúkne nájomcom okrem iného robotizované systémy. Priestory v ňom si už zazmluvnilo nielen Kúšikovo Sportisimo, ale napríklad aj Plzeňský Prazdroj.

Vizualizácia novej logistickej centrály Sportisima pri Ostrave. Zdroj: Contera

Sportisimo obsadí prvú halu s rozlohou 90-tisíc štvorcových metrov, ktorej maximálna úžitková plocha vďaka päťposchodovému mezanínu dosiahne až zhruba 140-tisíc štvorcových metrov. Predajca športových potrieb a oblečenia si od haly sľubuje zaistenie potrebnej kapacity na mnoho rokov dopredu a tiež lepší „zákaznícky zážitok“, pretože bude rýchlejší pri dodávkach a bude môcť ponúkať širšiu paletu tovarov.

Špecialitou haly, ktorá by po dokončení v júli 2022 mala patriť medzi najväčšie v Českej republike, patrí predovšetkým nadštandardná výška jej časti High Bay – má dosiahnuť až 23 metrov. V tomto priestore nebudú zamestnanci, len robotické zakladače, hovorí developer.

Zmluva medzi Sportisimom a Conterou má byť najväčšou transakciou na tamojšom trhu priemyselných realít za rok 2020.

Reklama

Po Pente obchod so športom

Do siete Sportisimo vstúpil Kúšik ešte v roku 2016, kedy nadobudol spolu s výrazne menšinovým partnerom Pavlom Vajskebrom polovičný podiel. Začiatkom vlaňajška potom podiel navýšil na 80 percent, zvyšok ovládajú cez firmu HSTN Europe jej zakladatelia Thai Ngoc Nguyen a Son Do Hong.

Podľa výročnej správy za finančný rok končiaci sa 31. marca 2020, tržby Sportisima stagnovali v prepočte zhruba na 320 miliónoch eur, čistý zisk však klesol medziročne o polovicu na necelých 10 miliónov. Zamestnávali približne 1 900 ľudí. Predajca športového vybavenia pôsobí na šiestich trhoch strednej Európy a Balkánu. Väčšinu z takmer dvoch stoviek obchodov má však stále v domovskej Českej republike. Prevádzkuje tiež e-shop.

Kúšik je expartnerom finančnej skupiny Penta, z ktorej odišiel v roku 2013. „Odchodné“ mohlo presiahnuť 440 miliónov eur. Kúšik začal tieto peniaze spravovať v rodinnom holdingu Odyssey 44 sídliacom v Prahe. V Pente s ním kedysi spolupracoval aj Vajskebr. Pre Odyssey 44 je Sportisimo najviditeľnejší obchod, firma však investovala tiež do nemeckého FlixMobility či do indického bankovníctva.

S prispením Roberta Sattlera z českej redakcie Forbes.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?