Väčšina krajín na vrchole nového rebríčka najbohatších krajín sveta nepatrí práve k tým najväčším ani najmocnejším. Zoberme si napríklad Luxembursko, ktoré má rozlohu len o niečo väčšiu ako Bratislavský kra. Je však na vrchole rebríčka Global Finance.
Jediné veľkovojvodstvo na svete nasledujú štáty ako Singapur, Írsko, Katar, Macao a Švajčiarsko.
Ukazovatele bohatstva krajiny sa môžu líšiť od jedného hodnotenia k druhému, ale zvyknú zahŕňať hrubý domáci produkt krajiny (teda HDP – tovar a služby vyprodukované krajinou počas jedného roka) a HDP na obyvateľa alebo hrubý národný dôchodok (HND).
Tieto často využívané parametre umožňuje zoradiť krajiny podľa bohatstva a potom ich navzájom porovnávať.
Existujú spravodlivé ukazovatele?
„Pamätajte však, že HDP na obyvateľa nemusí nevyhnutne zodpovedať priemernej mzde, ktorú zarába osoba žijúca v danej krajine,“ vysvetľuje World Population Review. „Napríklad HDP Spojených štátov na obyvateľa v roku 2019 bol 65 279,50 USD, ale ich priemerná ročná mzda bola 51 916,27 USD a ich medián mzdy bol v tom roku 34 248,45 USD.“
Vo svojej analýze najbohatších krajín sveta zoradených podľa HDP organizácia poznamenáva, že „aj najbohatšie krajiny majú niektorých občanov žijúcich v chudobe a dokonca aj tie najchudobnejšie krajiny sú domovom množstva extrémne bohatých obyvateľov – ale vo všeobecnosti je to spravodlivým ukazovateľom celkové finančné zdravie krajiny“.
Luxembursko využíva veľkú časť svojho bohatstva na poskytovanie lepšieho bývania, zdravotnej starostlivosti a vzdelania svojim obyvateľom, ktorí majú zďaleka najvyššiu životnú úroveň v eurozóne.
Global Finance
Ako vysvetlil Global Finance, keď je rebríček založený hlavne na HDP, medzi najbohatšie krajiny patria práve tie najväčšie. Tu je napríklad 10 najbohatších krajín sveta na základe údajov Medzinárodného menového fondu:
- Spojené štáty americké (18,6 bilióna dolárov)
- Čína (11,2 bilióna dolárov)
- Japonsko (4,9 bilióna dolárov)
- Nemecko (3,4 bilióna dolárov)
- Spojené kráľovstvo (2,6 bilióna dolárov)
- Francúzsko (2,5 bilióna dolárov)
- India (2,2 bilióna dolárov)
- Taliansko (1,8 bilióna dolárov)
- Brazília (1,8 bilióna dolárov)
- Kanada (1,5 bilióna dolárov)
Daňové raje a iné zvláštnosti
Ako sa môžu ekonomiky takých malých krajín, ako je Luxembursko, rovnať ekonomikám veľmocí, ako sú tie v zozname vyššie?
Existuje skutočnosť, že „hodnoty HDP môžu byť niekedy narušené medzinárodnými obchodnými praktikami,“ vysvetľuje World Population Review. Napríklad niektoré krajiny (ako Írsko a Švajčiarsko) sú považované za „daňové raje“ vďaka vládnym daňovým pravidlám, ktoré zvýhodňujú zahraničné podniky.
„Pre tieto krajiny môže byť značná časť toho, čo sa registruje ako HDP, v skutočnosti financiami, ktoré medzinárodné spoločnosti prelievajú cez túto krajinu, na rozdiel od príjmov, ktoré tam skutočne zostávajú.“
Luxembursko, ktoré je tiež často označované ako daňový raj, má ešte jednu zvláštnosť: má vysoký podiel cezhraničných pracovníkov – takmer 212-tisí v druhom trimestri roku 2021. „Hoci prispievajú k bohatstvu krajiny, nie sú zahrnutí v HDP, keď sa delí podľa obyvateľov, čo vedie k umelo vysokému číslu,“ píše lokálna televízia RTL.
V snahe kompenzovať vplyv týchto daňových rajov na národné HDP mnohí ekonómovia sledujú hrubý národný dôchodok (HND) každej krajiny.
Existujú aj indexy blahobytu určené na meranie rôznych aspektov života, ktoré sú používané na doplnenie najtradičnejších ukazovateľov.
Sofistikované financie, dane, prírodné zdroje
Medzi hlavné faktory, ktoré vedú k bohatstvu v mnohých malých krajinách vrátane Luxemburska, Švajčiarska a Singapuru, patria sofistikované finančné sektory a daňové režimy štruktúrované tak, aby prilákali zahraničné investície a talenty.
Iní v prvej desiatke zoznamu, ako napríklad Katar, Brunej a Spojené arabské emiráty, majú veľké zásoby uhľovodíkov a iných lukratívnych prírodných zdrojov. Macao, ázijské herné nebo, so svojimi kasínami zase láka hordy bohatých turistov.
Pandemický efekt
Pre rok 2022 museli byť všetky indexy upravené v dôsledku účinkov globálnej pandémie covidu, ktorá prinútila mnohé podniky zatvoriť alebo obmedziť svoje aktivity a okrem iných zmien exponenciálne rozšírila možnosti práce na diaľku.
Luxemburské veľkovojvodstvo zvládlo pandémiu oveľa lepšie ako jeho európski susedia.
V roku 2014 „krajina prekonala hranicu 100-tisíc dolárov v HDP na obyvateľa,“ poznamenáva Global Finance. „Luxembursko využíva veľkú časť svojho bohatstva na poskytovanie lepšieho bývania, zdravotnej starostlivosti a vzdelania svojim obyvateľom, ktorí majú zďaleka najvyššiu životnú úroveň v eurozóne.“
Luxembursko je malá vnútrozemská krajina v západnej Európe s počtom obyvateľov 642 371. Hraničí s Belgickom, Francúzskom a Nemeckom a je jediným veľkovojvodstvom na svete.
HDP na obyvateľa vo výške 140 694 dolárov z nej robí najbohatšiu krajinu sveta (podľa rebríčka zostaveného Global Finance). Miera nezamestnanosti je tesne nad 5 % a priemerná dĺžka života je 82 rokov. Zdravotná starostlivosť, školstvo a verejná doprava sú pre všetkých občanov bezplatné.
Luxemburská vláda je stabilná a efektívna a krajina sa teší politickej a ekonomickej stabilite ak vysokej životnej úrovni. Luxembursko hostí veľké nadnárodné spoločnosti ako napríklad Skype a Amazon.
Spolu s Luxemburskom patrí medzi 20 najbohatších aj ďalších 10 európskych krajín.
Rebríček najbohatších krajín a ich ročné HDP na obyvateľa (v amerických dolároch)
- Luxembursko: 140 694 dolárov
- Singapur: 131 580 dolárov
- Írsko: 124 596 dolárov
- Katar: 112 789 dolárov
- Macao, SAR (špeciálna administratívna oblasť): 85 611 dolárov
- Švajčiarsko: 84 658 dolárov
- Spojené arabské emiráty: 78 255 dolárov
- Nórsko: 77 808 dolárov
- Spojené štáty americké: 76 027 dolárov
- Brunej Darussalam: 74 953 dolárov
- Hongkong, SAR: 70 448 dolárov
- San Maríno: 70 139 dolárov
- Dánsko: 69 273 dolárov
- Taiwan: 68 730 dolárov
- Holandsko: 68 572 dolárov
- Rakúsko: 64 571 dolárov
- Island: 64 621 dolárov
- Andorra: 63 600 dolárov
- Nemecko: 63 271 dolárov
- Švédsko: 62 926 dolárov
Či aktuálne poradie ustojí aj súčasné globálne otrasy, to sa ešte len uvidí.
Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je prispievateľka Cecilia Rodriguez.