12. januára 2022

Do koľkých krajín môžete ísť s vaším pasom bez víz? Pre bežného cestovateľa je to možno len zábavná kvízová otázka. Pre mnohých ultrabohatých podnikateľov po celom svete to môže byť meradlo finančnej istoty a motivácia k nákupu druhého alebo tretieho pasu za ceny, ktoré môžu dosahovať až sedemciferné hodnoty.

Bezvízový styk je základom rebríčka najmocnejších pasov na svete Henley Passport Index, ktorý zostavuje londýnska poradenská firma pre globálne občianstvo Henley & Partners.

Spoločnosť od roku 2006 monitoruje, ktoré svetové pasy poskytujú najväčšiu a najmenšiu globálnu mobilitu, na základe exkluzívnych údajov poskytnutých Medzinárodnou asociáciou leteckých dopravcov (IATA).

Vo všeobecnosti sa v posledných rokoch na celom svete rozšírila sloboda cestovania. V roku 2006 mohol priemerný medzinárodný cestovateľ navštíviť 57 krajín bez toho, aby musel vopred získať víza. Dnes je to priemerne 107 krajín. Táto inkluzivita však nie je taká, aká by sa mohla zdať. Zakrýva totiž to, čo Henley & Partners označuje ako „rastúce rozdiely medzi krajinami na globálnom severe a krajinami na globálnom juhu“.

Sloboda cestovania: Kto je na vrchole?

Najnovší rebríček spoločnosti Henley ukazuje, že pokiaľ ide o slobodu cestovania, môžeme svet rozdeliť na majetných a nemajetných. Na vrchole majetných je Japonsko a Singapur. Držitelia pasov týchto krajín majú nárok na bezvízový vstup do 192 destinácií.

Reklama

Na spodku nemajetných je Afganistan a Sýria, ktorých občania majú prístup bez víz do menej než 30 krajín, zatiaľ čo krajiny ako Kamerun, Angola a Laos majú bezvízový prístup do 50 krajín, čo je menej než polovica priemerného počtu.

Mapka nižšie ukazuje krajiny, ktorých pasy získali najväčšiu moc medzi rokmi 2006 a 2022. Tmavomodré krajiny boli najefektívnejšie v zvyšovaní počtu destinácií, do ktorých ich občania môžu vstupovať bez víz alebo s vízami pri príchode.

„Cestovný apartheid“

Dve krajiny s najväčším nárastom bezvízových destinácií boli Ukrajina so 109 a Spojené arabské emiráty so 140 novými krajinami. Počas rovnakého obdobia pridali USA 56, Kanada 60 a Mexiko 61 destinácií. Veľká časť Afriky a Blízkeho východu bola v oblasti globálnej mobility predbehnutá zvyškom sveta.

Kým vo väčšine krajín sa mobilita zvýšila, Afrika a Blízky východ zaostávajú Zdroj: Henley Passport Index/Datawrapper

Rozdiely v medzinárodnej mobilite medzi bohatšími a chudobnejšími krajinami sa prehĺbili ešte viac s príchodom koronavírusového variantu omikron. Krajiny kvôli tomu zaviedli reštrikcie najmä voči africkým národom, ktoré generálny tajomník OSN Antonio Guterres označil za „cestovný apartheid“.

Slovensko sa v zozname najmocnejších pasov dostalo do top desiatky. Tento rok je slovenský pas spolu s Litvou na deviatom mieste a umožňuje bezvízový vstup do 182 krajín. Ale keďže viaceré krajiny majú rovnaké skóre, v skutočnosti je pred Slovenskom 28 krajín.

Top 10 priečok rebríčka:

1. 192 krajín – Japonsko, Singapur

2. 190 krajín – Nemecko, Južná Kórea

3. 189 krajín – Fínsko, Taliansko, Luxembursko, Španielsko

4. 188 krajín – Rakúsko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko

5. 187 krajín – Írsko, Portugalsko

6. 186 krajín – Belgicko, Nový Zéland, Nórsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké

7. 185 krajín – Austrália, Kanada, Česká republika, Grécko, Malta

8. 183 krajín – Maďarsko, Poľsko

9. 182 krajín – Litva, Slovensko

10. 181 krajín – Estónsko, Lotyšsko, Slovinsko

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Suzanne Rowan Kelleher.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?