4. októbra 2018

Prihlásiť sa, alebo nominovať do súťaže EY Podnikateľ roka možno ešte dva mesiace. Víťaz slovenského kola bude reprezentovať na svetovom finále v Monaku. Vlani krajinu zastupoval tvorca špičkových softvérov pre svetové meteorologické služby.

Michal Weis, spolumajiteľ IBL Software Engineering, bol minulý rok na vyhlasovaní národného kola súťaže EY Podnikateľ roka nefalšovane prekvapený, keď sa stal jeho víťazom. Jeho špecializovaná softvérová firma zameraná na produkty pre svetové meteorologické ústavy, ale aj pre armádnych meteo-špecialistov, nie je obratovo veľká (tržby pod 6 miliónmi eur) a aj medzi ľuďmi z IT spoločností nie veľmi známa. Väčšinu svojich softvérových riešení robí pre zahraničnú klientelu.

No porotu zaujal jeho príbeh a dosah jeho biznisu. Weis začínal ešte ako študent vo vtedy mladej firme Eset a pomohol jej pretvoriť do modernejšej podoby jej kľúčový produkt. (Spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka, s ktorým sa Weis doteraz priatelí, pre Forbes so smiechom spomínal, že Weis vedel neuveriteľne rýchlo a dobre programovať: “Mohli sme ho ukazovať v cirkuse”.) Potom rozbehol s nemeckým obchodným partnerom firmu, ktorá dodáva softvér pre organizácie na všetkých kontinentoch. Weis firmu roky vytrvalo buduje a spravil z nej svetovú jednotku v tejto špecializovanej oblasti.

Podnikateľom roka je Michal Weis. Vyvíja a predáva svetový meteorologický softvér

V júni tohto roku, keď zastupoval krajinu na svetovom finále EY Podnikateľ roka v Monaku, riešil práve veľký projekt s britským UK Met Office a s Amazonom. Ten má ambíciu zmeniť spôsob, ako sa využívajú zložité meteo-dáta v rôznych oblastiach života (a časom posunúť tržby IBL bližšie smerom k stámilionovému masovému Esetu).

Michal Weis pri svojej podnikateľskej hviezde pred monackou operou, kde sa koná úvodné predstavovanie kandidátov. Foto: Twitter @IBLSoft

Medzi nedávnymi národnými víťazmi sú napríklad Jozef Klein z Asseco Central Europe, Patrick Hessel z c2i či Alexander Varga a Eva Stejskalová z Microstepu. Vôbec prvým slovenským víťazom bol Miroslav Trnka z Esetu. V porote, ktorá vyberá finalistov a víťaza spomedzi prihlásených, sú podnikatelia roka z predchádzajúcich ročníkov. Vyberajú podľa niekoľkých kritérií, okrem podnikateľského príbehu je to aj inovatívnosť, poctivosť, bezúhonnosť či ochota urobiť niečo aj pre spoločnosť.

Práve takéto výnimočné príbehy bodujú aj na svetovom finále. Za uplynulý rok titul získal Brazílčan Rubens Menin, ktorý má obrovskú stavebnú firmu a okrem iného sa zameriava i na stavbu lacného a udržateľného bývania pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Svetovým podnikateľom roka je brazílsky staviteľ sociálnych bytov

Okrem hlavného víťaza hľadá porota aj najpozoruhodnejšieho technologického podnikateľa a začínajúceho podnikateľa.

Poradenská spoločnosť EY hľadá top podnikateľov na Slovensku po trinásty raz. Máte svoj výnimočný podnikateľský príbeh, alebo taký poznáte? Potom máte vy alebo vami nominový podnikateľ možnosť zabojovať o titul slovenského EY Podnikateľa roka a pokúsiť sa získať prvý titul pre Slovensko na svetovom finále. To sa bude tradične konať v prvej polovici júna v Monaku. Prihlásiť seba alebo niekoho, koho podnikanie uznávate, máte možnosť do konca novembra.

Forbes je mediálnym partnerom súťaže.

Hlavné foto: Phenix.Studio pre EY