14. septembra 2020

Pri hromadných podujatiach majú napriek avizovaným zmenám z piatka 11. septembra platiť pravidlá, ktoré sú v platnosti od septembra. Pri interiérových akciách ide o maximum 500 ľudí, v exteriéroch 1 000 účastníkov bez ohľadu na to, či sa región nachádza v červenom alebo zelenom pásme. Uviedol to premiér Igor Matovič počas rokovania Ústredného krízového štábu. Novinkou je aj zaradenie Česka na zoznam červených krajín.

Od 1. októbra sa mali celoplošne zakázať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania, svadby sa mali obmedziť na 30 osôb a úplne sa mali zatvoriť diskotéky a kluby. Výrazné sprísňovania sa plánovali aj pri organizácií hromadných podujatí, podľa ktorých mali byť limity v oranžových a červených okresoch na 100 osôb v exteriéri a 50 ľudí v interiéri.

Premiér Igor Matovič mal však pocit, že „príliš tlačíme na pílu“ a na rokovanie Ústredného krízového štábu prišiel s návrhom zmiernenia týchto opatrení. „Chceli sme prísť s riešením, nechceli sme umlčať a vyhladovať kultúrne a športové podujatia,“ uviedol Matovič a dodal, že štáb výhradám vyhovel a upravil svoje predchádzajúce opatrenia.

Krajčí prehodnotil krajiny aj opatrenia. Navrhuje zaradiť Česko do červenej zóny a zatvoriť kluby

Pre podujatia majú platiť nasledovné pravidlá:

  • Pri interiérových podujatiach bude platiť maximum 500 ľudí, pri exteriéri 1 000, teda pravidlá, ktoré platia od septembra. Ak sa kultúrne podujatie uskutoční v zelenom regióne, môže byť sedenie účastníkov bez limitov, v prípade červených a oranžových zón budú diváci sedieť v každom druhom rade (maximum účastníkov však ostáva nezmenený).
  • Do limitu sa počítajú len účastníci podujatia, nie personál.
  • V prípade športových podujatí v červených regiónoch budú účastníci sedieť v každom štvrtom rade.
  • Na akciách bude zakázané podávanie občerstvenia.
  • Dodržiavanie rúšok, hygieny rúk a odstupov.

Premiér uviedol, že kultúra a šport budú vďaka tomu žiť naďalej a vysvetlil aj to, prečo prišlo k zmenám. „Počas prvej vlny nám pomohlo vyhrať zápas rešpektovaním prijímaných rozhodnutí. Keď budem mať aj do budúcna pocit, že príliš tlačíme na pílu, keď nebudeme vedieť obhájiť naše rozhodnutia, tak sa nám to môže vypomstiť niekde inde, napríklad, že ľudia prestanú nosiť rúška,“ uviedol Matovič.

Ako zvládnuť nervozitu z druhej vlny korony? Buďte dobrí na seba aj na druhých

Na štábe majú ešte riešiť aj plesy, svadby a stužkové slávnosti. Aké budú presné pravidlá, sa podľa Matoviča dnes neuzavrie, pričom predpokladá, že sa to dorieši do konca týždňa.

Podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej momentálne vyčísľujú dopad opatrení na kultúrnu obec, pričom ministerstvo financií už prisľúbilo súčinnosť pri dotáciách.

Zmeny na zozname krajín

Susedné Česko je po Španielsku a Francúzsku treťou najviac zasiahnutou krajinou koronavírusom v EÚ vzhľadom na počet prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Ústredný krízový štáb preto rozhodol, že Česko zaradí na zoznam červených krajín. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus na svojom Facebooku počas rokovania krízového štábu.

Pre ľudí prichádzajúcich z územia Česka to znamená negatívny test nie starší ako 72 hodín, alebo prostredníctvom online formulára musia nastúpiť do 5-dňovej domácej karantény a následne byť testovaní. Výnimku budú mať pendleri do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študenti, pedagógovia, výskumníci, zdravotníci, poľnohospodári, sociálni pracovníci, pracovníci v kritickej infraštruktúre, niektorí športovci a umelci (presnejšie budú tieto výnimky definované v uznesení Úradu verejného zdravotníctva).

Ako informoval Klus, toto opatrenie sa bude kontrolovať prostredníctvom náhodných kontrol, aj tzv. „trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi od piatka 18. septembra 2020.

Možnosť výberu 72-hodinový negatívny test vs karanténa a testovanie by sme mali umožniť aj pre ďalšie krajiny EÚ.

Rakúsko a Maďarsko bez zmeny

Čo sa ešte mení na zozname bezpečných krajín? Rakúsko a Maďarsko zatiaľ ostávajú medzi zelenými krajinami s výhradou. „V ich prípade hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí,“ uviedol Klus na Facebooku.

Pravidlá sa však sprísňujú pre Ukrajinu, pričom vláda ich upresní počas nasledujúcich dní. Medzi bezpečné krajiny zaraďujeme Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých sa dnes podľa Klusa viedla veľká diskusia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?