11. septembra 2020

Situácia týkajúca sa šírenia koronavírusu sa zhoršuje nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Minister zdravotníctva Marek Krajčí to vyhlásil v piatok 11. septembra počas tlačovej konferencie. Okrem sprísnenia opatrení sa prehodnotili aj rizikové krajiny a jednotlivé regióny. 

Epidemiológovia sa rozhodli po zhodnotení situácie zaradiť na zoznam červených regiónov celú Bratislavu. Okrem toho sa zhoršili aj okresy Nitra, Tvrdošín, Stará Ľubovňa a Michalovce.

Na zoznam rizikových regiónov, čo sa týka okolitých krajín, pribudli dve oblasti v Rakúsku. V Českej republike sa situácia neustále zhoršuje a červených je už 10 zo 14 regiónov. Riziko hrozí aj u južných susedov, najmä v Budapešti. Naopak, v Poľsku sa podľa odborníkov situácia zlepšuje.

Koronakríza dopadla aj na Vatikán. Príjmy z turizmu klesli, pápež ohlásil uťahovanie opaskov

V pondelok 14. septembra by malo konzílium prehodnotiť zoznam rizikových krajín, na ktorý by sa malo zaradiť aj Česko. Nepriaznivá situácia sa odhaduje v Rakúsku a Maďarsku. Situácia nie je priaznivá ani na Ukrajine, na základe čoho pandemická komisia plánuje navrhnúť krízovému štábu uzavretie hraníc s naším východným susedom. Avšak na zoznam menej rizikových krajín by mohlo byť zaradené Bulharsko, Švédsko a Kanada.

Od stredy 16. septembra by sa podľa návrhu pandemickej komisie mali zakázať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovaniach a v ubytovacích zariadeniach s výnimkou svadieb a karov.

Čo sa týka škôl, pandemická komisia predlžuje povinnosť nosiť rúška na 2. stupni základných škôl a na stredných školách, a to do konca septembra. Nosenie rúšok na 1. stupni základných škôl je odporúčané.

Pandémia urobila bohatých bohatšími. Toto je 400 najmajetnejších Američanov

Od 1. 10. by zasa mali platiť nasledujúce odporúčania: celoplošne zakázať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania, organizovať športové kempy len pre účastníkov s negatívnym testom, úplne zatvoriť diskotéky či kluby. Svadby by sa mali obmedziť na 30 osôb. V zelených okresoch bude možné organizovať podujatia do 200 osôb v exteriéri, v interiéri do 100. V oranžových a červených okresoch prichádza k výraznejšiemu sprísňovaniu, v exteriéri sa môže zhromaždiť maximálne 100 osôb, v interiéri 50.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?