Európska komisia v pondelok (5. 6.) oznámila, že sa rozhodla nepredlžovať mimoriadne opatrenia, ktoré boli zavedené minulý rok na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií. Dodala pritom, že tieto opatrenia prispeli k upokojeniu európskych trhov s elektrinou.
Európska únia zápasila v roku 2022 s energetickou krízou v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Členské štáty bloku pritom vynaložili stovky miliárd eur na zníženie daní a dotácie na riešenie krízy.
„Komisia potvrdzuje, že nenavrhne predĺženie týchto krízových opatrení,“ uviedla vo vyhlásení, pričom pripomenula, že medzi ne patria opatrenia na zníženie dopytu po elektrine, cenové stropy a pravidlá určovania maloobchodných cien.
3 min
3 min
Doprava Hormuzským prielivom sa nezlepšila, v utorok ním preplávali len štyri lode
2 min
2 min
Vo vedení Volkswagenu panujú obavy o budúcnosť koncernu. Čelí existenčnej hrozbe, vravia niektorí
2 min
2 min
Polícia v Bavorsku zhabala českému vodičovi 850 000 eur v hotovosti, ktorú viezol
2 min
2 min
Muskov SpaceX kúpi za 60 miliárd dolárov softvérovú firmu Anysphere, tvorcu populárneho Cursoru
2 min
2 min
Cenovka 2,7 miliardy dolárov: majiteľ KFC, spoločnosť Yum! Brands, predáva reťazec Pizza Hut
2 min
2 min
Europoslanci schválili zrušenie ciel na dovoz z USA a ďalšie časti obchodnej dohody
2 min
2 min
Štát pripravuje zákaz prístupu detí do 16 rokov k sociálnym sieťam
3 min
3 min
SpaceX silno rastie, na burze prekonal už aj Amazon
2 min
2 min
Ukrajinské drony zasiahli rafinériu v Moskve, štyri letiská zatvorili
2 min
2 min
Nadvýnos 10 miliárd. SpaceX vyžmýkal z burzy, čo sa dalo
3 min
3 min
Najmenšie zásoby za 43 rokov. Ropy v strategických rezervách USA je asi na 17 dní
3 min
3 min
Neobvyklá havária. Strategický bombardér zhorel v Kalifornii krátko po štarte
2 min
2 min
Vance: USA a Irán už v nedeľu digitálne podpísali memorandum o porozumení
2 min
2 min
Európske akcie lámu rekordy, môže za to dosiahnutie mierovej dohody medzi USA a Iránom
2 min
2 min
Trump kvôli digitálnej dani pohrozil Francúzsku 100-percentným clom na víno
Krajiny majú šetriť
Čo sa týka plynu, krajiny EÚ sa koncom marca 2023 dohodli, že predĺžia dobrovoľné obmedzenie dopytu po plyne o 15 % o ďalších 12 mesiacov, do marca 2024.
Komisia dodala, že ceny elektriny v bloku teraz klesli na menej ako 80 eur za megawatthodinu (MWh) a ceny plynu sa ustáli na najnižšej úrovni za zhruba dva roky. Podľa EK je aktuálne „menej pravdepodobné, že v nadchádzajúcej zime dôjde k takým výkyvom cien elektriny ako v roku 2022“.
Krajiny únie vo všeobecnosti rešpektujú záväzný cieľ zníženia spotreby elektriny o 5 % v čase špičky, čo je dôležitý krok na zmiernenie cenových tlakov.
Komisia tiež uviedla, že niektoré aspekty núdzových opatrení boli zahrnuté do jej návrhov na dlhodobejšie štrukturálne úpravy na trhu s elektrickou energiou.
Cieľom týchto návrhov je ochrániť spotrebiteľov pred prudkými nárastmi cien a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje elektriny.