2. augusta 2019

Spoločnosti sa globálne trápia s nedostatkom pilotov. Byť ním však v Európe momentálne nie je výhodné.

British Airways v stredu ukončili snahy o predídenie štrajku svojich pilotov, ktorý by mohol ohroziť vrchol turistickej sezóny. Dôvodom je zlyhanie vyjednávaní s British Airline Pilots Association – BALPA (Britská asociácia pilotov, pozn. red.).

Rebríček pre svetobežníkov: Toto je 10 najlepších letísk na svete.
Na špicu sa dostal Katar

Spoločnosť Ryanair, kde sa vyjednávania s členmi BALPA takmer ani nerozbehli, v stredu oznámila, že CEO firmy Michael O´Leary varoval zamestnancov leteckej spoločnosti, že sa môže zrušiť až 1500 pracovných pozícií.

V uniknutom videu, ktoré ako prvé zverejnil Bloomberg, pričom Ryanair potvrdil jeho pravosť bez ďalšieho komentára, O´Leary tvrdí, že letecká spoločnosť má prebytok 500 pilotov a 400 ľudí tvoriacich súčasť posádky. Takisto tvrdí, že spoločnosť bude potrebovať do budúceho leta o ďalších 600 ľudí menej, ako pôvodne predpokladala.

Pre členov spoločnosti Ryanair otvorila BALPA 24. júla voľby, v ktorých majú hlasovať za potenciálnu protestnú akciu proti leteckej spoločnosti. Hlasovanie sa má uzatvoriť 7. augusta. O´Leary vyhlásil, že finálne rozhodnutie o osude pracovných miest má padnúť niekedy koncom augusta.

Lacný Schwechat. Lowcosty dobývajú viedenské letisko

Tento týždeň zaznamenal Ryanair 19-percentný pokles zisku v prvom štvrťroku oproti rovnakému obdobiu za minulý rok. Náklady za prácu sa zvýšili o 21 percent. Minulý rok po sérií štrajkov Ryanair prehodnotil zmluvy so zamestnancami a podľa O´Learyho sa týmito krokmi dostala fluktuácia zamestnancov „prakticky na nulu“.

Okrem toho predĺženie zákazu lietania 737 MAX Ryanair takisto donútilo znížiť ich naplánovanú dodávku na nasledujúci rok z 58 na 30 kusov. Aerolinka potvrdila, že tento krok oddiali všetky finančné výnosy plynúce zo strojov, a to až do finančného roku 2021.

V prípade brexitu bez dohody však nemožno na konci októbra vylúčiť ani trhový šok, ktorý môže ovplyvniť činnosť a rozpočet na strane British Airways aj Ryanairu.

Prispievateľka Marisa Garcia píše pre Forbes.com o témach aerolínii a obrane.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk