29. mája 2018

Nízke ceny leteniek nebývali pre Viedeň typické. Od leta 2018 sa ponuka lacných letov výrazne rozšíri a už pred štartom ďalšieho balíka jesenných liniek je bohatšia ako z Bratislavy.

Červený Ryanair je tu. Volá sa Laudamotion a írskemu lowcostovému obrovi má pomôcť etablovať sa na nemecky hovoriacom trhu. O prepravu dovolenkárov z Viedne na španielske pobrežia s ním chce od polovice júla súperiť Anisec, nová lacná značka Vuelingu. Pridajme európsku lowcostovú dvojku easyJet a maďarský Wizz Air, ktorý na Schwechat prišiel len nedávno.

Okrem týchto štyroch nízkonákladoviek sa poponáhľal aj Eurowings, veľká dcéra Lufthansy, ktorý zaplnil mnohé z uvoľnených spojov po skrachovanom Air Berline. Keď zarátame aj tie cenovo dostupnejšie lety z jeho viedenskej ponuky (v lete napríklad pridáva sedem liniek k Stredozemnému moru), vychádza Schwechat čoraz viac ako letisko s (aj) relatívne prijateľnými cenami.

Čo znamená „čoraz viac“? Rozdiel je viditeľný aj na malom obrázku. (Ak si naň kliknete, získate interaktívnu mapu, na ktorej si môžete po zväčšení prezrieť všetky nájdené lety s aktualizovanými cenami).

Najnižšie ceny nonstop leteniek z Viedne v najbližšom období. ZDROJ: KAYAK

Najnižšie ceny nonstop leteniek z Bratislavy v najbližšom období. ZDROJ: KAYAK

Mapy ukazujú najnižšie ceny letov z Viedne a Bratislavy bez prestupu v období, na ktoré sa už dajú kupovať letenky, teda vrátane niektorých liniek, ktoré začínajú až na jeseň. Vo Viedni však mapy nezahŕňajú zatiaľ nepotvrdené lety Anisecu (jeho matka Vueling pod vlastnou značkou lieta z Viedne už dlhšie, ale iba do pár destinácií). Ceny sú uvádzané v dolároch a výber je ohraničený 151 dolármi, teda približne 130 eurami za spiatočnú letenku. (Cena leteniek samozrejme kolíše, ide o stav z pondelka.)

Ako cestuje lovec leteniek. Základ je veľa pátrania na webe

Okrem niektorých zjavne zavádzacích cien je na viedenskej mape samozrejme zaujímavé najmä porovnanie s Bratislavou. Vyznieva, aj pred príchodom Anisecu, pomerne jasne v prospech Viedne, aj keď z mapy nie je vidieť, ako často sa na danej linke lieta a akú časť z ponuky tvoria uvedené najnižšie ceny. Celkovo je (po rozkliknutí a zväčšení) v ponuke z Bratislavy okolo tridsať letov, z Viedne približne trikrát toľko.

Zaujímavý je tiež fakt, že Dublin či Londýn (jeho rôzne letiská), by mali byť čoskoro dostupné v tejto cenovej hladine aj z Bratislavy aj z Viedne. Ďalšou zaujímavosťou na bratislavskej mape tiež je, že hranica 150 dolárov pre let z Bratislavy do Košíc, je aktuálne zjavne minimom, za ktoré sa krížom cez Slovensko dostanete. (V piatok boli najlacnejšie letenky v ponuke zhruba za 165 dolárov.) Do Prahy za 150 dolárov, teda 130 eur, zrejme v súčasnosti skôr nedoletíte, takáto letenka nebola v predaji ani v piatok ani v pondelok).

Nikiho boj o Nikiho

Výrazné zmeny na viedenskom letisku sa začali v minulom lete. V auguste vyhlásil konkurz Air Berlin, niekdajšia európska desiatka spomedzi všetkých leteckých spoločností. Jej dcéra Niki, založená legendárnym pilotom Formuly 1 Nikim Laudom, mala v tom čase v letovom pláne z Viedne 56 letov za týždeň. V októbri sa zdalo, že Nikiho získa Lufthansa, ako značku ho zruší a začlení do Eurowings, z plánov však napokon zišlo. Okolo Vianoc potom zasa vyzeralo takmer isté, že súboj leteckých obrov vyhrá britsko-španielsko-katarský holding IAG (zahŕňa spomínaný Vueling a najmä British Airways, Iberiu a ďalšie tradičné značky). Jeho manažment dokonca vydal tlačovú správu, ako veľmi sa teší, že za 36 miliónov eur získava najzdravšiu súčasť niekdajšieho Air Berlinu.

Tipy od travelhackerky. Plus päť miest, ktoré musíte navštíviť

V januári sa však Nikimu Laudovi podarilo presťahovať právnickú bitku o zvyšky svojej firmy pred rakúske súdy. Tam ju rýchlo vyhral a predovšetkým presvedčil na kúpu Ryanair. V marci už írsky obor oznámil, že za 25 percent novej značky Laudamotion zaplatí 50 miliónov eur a postupne dokúpi ďalších 50 percent. Lauda si tak už po druhý raz obhájil vlastnú značku (po Lauda Air a Fly Niki resp. Niki).

Leto stihol Laudamotion vo Viedni s deviatimi destináciami, tamojšiu základňu naplno rozbieha od jesene, keď má narásť na takmer 30 destinácií. Spočiatku má vo Viedni štyri lietadlá z aktuálneho celkového počtu 19, neskôr plánuje osem (z výhľadu 30 až 50 lietadiel, ktoré ohlásil jeho záchranca Ryanair). Laudamotion ani nepredáva letenky na vlastnej adrese, ale na nemeckej mutácii webu Ryanairu.

Niki Lauda
Niki Lauda oznamuje záchranu svojej leteckej spoločnosti. FOTO: SITA, AP

Anisec by mal pravdepodobne ponúkať lety prostredníctvom Vuelingu a začať postupne od 15. júla (zatiaľ neoficiálne). Postupne má pravdepodobne spustiť až 14 destinácií. Eurowings, ktorý má lietadlá vo Viedni od roku 2016, tu mal v tomto roku šesť lietadiel.

EasyJet síce lieta z Viedne len do 12 destinácií, ale vlani si ju vybral ako základňu pre svoju odnož easyJet Europe, ktorou zareagoval na rozhodnutie voličov o odchode z Európskej únie. Napokon, Wizz Air začal v apríli tromi linkami, postupne však plánuje osemnásť destinácií.

Pre porovnanie, letový plán bratislavského letiska uvádza na leto celkovo necelých 50 destinácií (vo všetkých cenových hladinách).

Kto pridáva lety z Viedne –  a koľkokrát za týždeň

Eurowings (už v prevádzke):

Cyprus: Larnaca 2

Grécko: Heraklion 3, Chania 3, Korfu 2, Kos 2, Rhodos 4

Taliansko: Catania 2

 

easyJet

Taliansko: Miláno-Malpensa 3 až 7 (už v prevádzke)

Švajčiarsko: Bazilej 6 (od 8. júna)

 

Laudamotion

Od júna

Taliansko: Brindisi 1, Pisa 3

Grécko: Chania, 3, Kalamata 1, Paphos 2, Thira-Santorini 2

Španielsko: Ibiza 2, Malaga 2, Palma de Mallorca 7

Od novembra

Španielsko: Barcelona (El Prat) 7, Fuerteventura 1, Gran Canaria 2, Lanzarote 1, Madrid 7, Sevilla 2, Tenerife 2

Cyprus: Larnaca 2

Taliansko: Bologna 4, Miláno (Bergamo) 7, Rím (Fiumicino) 7

Veľká Británia: Londýn Stansted 14

Írsko: Dublin 7

Rumunsko: Bukurešť (Otopeni) 7

Poľsko: Krakov 4

Dánsko: Kodaň 3

Francúzsko: Paríž (Beauvais) 3

Jordánsko: Ammán 2

Maroko: Marrakéš 2

Portugalsko: Faro 2

 

Wizz Air

Už v prevádzke

Poľsko: Gdansk 4

Bosna a Hercegovina: Tuzla 3

Bulharsko: Varna 2

Od polovice júna

Taliansko: Bari 4, Rím 7

Izrael: Tel-Aviv 4

Španielsko: Valencia 3

Malta: 3

Od polovice novembra

Nemecko: Dortmund 7

Dánsko: Billund 4

Nórsko: Bergen 4

Cyprus: Larnaca 4

Grécko: Thessaloniki 3

Gruzínsko: Kutaisi 3

Macedónsko: Ohrid 3

Srbsko: Niš 3

Španielsko: Tenerife 3

 

Anisec (nepotvrdené)

Od 15. júla by malo podľa rakúskych médií postupne nabiehať 14 destinácií.

Španielsko: Alicante 2 (júl), Barcelona 14, Bilbao 3, Ibiza 3, Malaga 3, Palma de Mallorca 7, Valencia 2

Taliansko: Benátky 7, Miláno (Malpensa) 14, Sardínia – Olbia 3

Francúzsko: Paríž (CDG) 14

Veľká Británia: Londýn (Gatwick) 14

Chorvátsko: Dubrovnik 4

Cyprus: Larnaca 3