Milujete cestovanie a spoznávanie nových kultúr? Janka Schweighoferová, ktorá vlani získala za svoj portál travelhacker.blog ocenenie blogerka roka v kategórii cestovanie, navšívila už množstvo miest a destinácií a pre Forbes spísala svoje tipy na tie, ktoré si ona sama zamilovala najviac. A tiež poradí, ako cestovať bez toho, aby ste na svoju vášeň museli míňať zbytočne veľa peňazí.
Rodáčka z Banskej Bystrice, ktorá však odmalička žila v Bratislave, má 27 rokov a živí sa ako blogerka a podnikateľka i keď pôvodne vyštudovala právo. Sedieť v kancelárii ju rozhodne nebavilo. A tak jednoducho dala výpoveď a smerovala tam, kde ju to vždy podvedome ťahalo. K cestovaniu.
„Cestovať na vlastnú päsť som začala pred 3-4 rokmi. Bola som študentka, peňazí nebolo nazvyš a chcela som vidieť svet. Prvý blog o cestovaní, o Seychelách, som napísala vo februári 2015,“ hovorí Janka Schweighoferová.
Potápanie, regata aj kone. 9 tipov na dovolenku, ktorá vám znemí život
Ostro strážené letovisko, kam Google volá Muska, Rihannu i princa Harryho
Odvtedy prešla z lowcost/on budget cestovateľa na osobu, ktorá chce cestovať nielen lacno, ale aj šikovne. Čo to znamená, „Peniaze šetrím tam, kde sa to dá. Napríklad nezaplatím za letenku 700 eur, keď tú istú letenku viem kúpiť aj za 350 eur a ušetrené peniaze potom investujem do zážitkov a jedla,“ dodáva. Titul bloger roka, ktorý prevzala vlani, jej pomohol získať väčšiu kredibilitu a dôveru ľudí. Jej články a tipy, ako cestovať šikovne a lacno, si už prečítalo zhruba 700-tisíc ľudí. A kam sa Jana chystá najbližšie? Koncom marca sa chystala do Bologne a Veľkonočné sviatky sa by mala stráviť na Korfu.
Týchto päť miest odporúča Janka Schweighoferová navštíviť všetkým, ktorí milujú cestovanie a poznávanie nových krajín:
1. Irán
„Irán bol pre mňa krajinou prekvapení. Najviac si však pamätám na lokálne trhovisko v meste Isfahan. Všade naokolo korenie, ovocie, zelenina, pistácie a lokálne pochúťky. Mimochodom viete, že v Iráne sa málo otvorené pistácie zahadzujú ako pokazené?“ Foto: Archív travelhacker.blog
2. Ravello
„Malé mestečko na amalfskom pobreží neďaleko Neapolu. Má krásne výhľady, úzke uličky a cesta doň je zážitok sám osebe. Treba vidieť a zažiť, no ideálne mimo hlavnej letnej sezóny.“ Foto: wikipedia.com
3. Ostrov Praslin na Seychelách
„Keď káva, tak s výhľadom. S priateľom Mišom sme si na ostrove Praslin našli reštauráciu, ktorá okrem obrých korytnačiek v záhrade ponúkala aj dychberúci výhľad. Aspoň pre nás.“ Foto: Archív travelhacker.blog
4. Castelssardo na Sardínii
„Každý by tu mal zažiť aspoň jeden západ slnka. A potom zbehnúť na večeru alebo si dať piknik na pláži.“ Foto: Archív travelhacker.blog
5. Porto
„Azda moje č.1 mesto v Európe. Fotogenické, cenovo dostupné, blízko pláže a s dobrým vínom. Kto ste tu ešte neboli, určite odporúčam ako ideálnu destináciu na apríl, máj, jún alebo september – november.“ Foto: Archív travelhacker.blog
Cítite sa inšpirovaní a už pomaly tušíte, kam sa vyberiete? Skôr, ako začnete s plánovaním, prečítajte si ešte niekoľko sľúbených tipov od Janky, ako cestovať lacno, bez zbytočnej batožiny, a zistite, prečo je lepšie bývať u miestnych a prečo neveriť letiskovým taxikárom.
Kde zohnať lacné letenky: Lacných leteniek je kopec, no treba vedieť, kde hľadať. Čo sa týka akciových a chybných leteniek, tie hľadám cez flightor.com. Tam sú všetky akcie všetkých lovcov leteniek. Nastavujem si aj price alerty a striehnem, kedy príde zaujímavá akcia. Letenky kúpené počas akcie alebo chybné letenky bývajú lacné, no nikdy neviete, kedy príde akcia a takisto, na aké dátumy budú letenky lacné. Ak máte konkrétne dátumy, kedy potrebujete letieť, využite vyhľadávače ako Kayak, Momondo, či Skyscanner. Odporúčam vyhľadávať vždy letenky z/do okolitých miest (Budapešť, Praha, Viedeň, prípadne Krakow a Katowice), nie len z Bratislavy či Košíc. Sme v strede Európy a cesta do Budapešti alebo Prahy nám môže ušetriť 50% z ceny letenky.
Ako na lety v Ázii, Austrálii: Vyhľadávač azair.eu vie perfektne vyhľadať lowcost spojenia v rámci Ázie, Austrálie, či Filipín (samozrejme aj tie naše európske). Okrem toho s ním zložíte perfektný eurotrip za 50 – 70 eur.
Zbaľte sa rozumne (potrebujete len pár vecí): Brať si veľkú batožinu odporúčam len v krajnom prípade. Aj keď je v cene letenky. Stráca sa, je ťažká, treba ju nosiť. Okrem toho je vždy potrebný jej check-in, čo zaberie hodiny času. A navyše, pri lowcost cestovaní sa za ňu zvyčajne platí extra. Prežiť dva či tri týždne prípadne aj mesiac v teple je bez veľkej batožiny úplne v pohode. Ako sa aj hovorí, zbieraj zážitky namiesto skrine plnej oblečenia. Veď na pláži toho aj tak veľa nepotrebuješ.
Pozor na letiskových taxikárov: Vždy si pred odletom pozrieť, ako sa dá dostať z letiska, aby vás neobabrali nejakí pofidérni taxikári – dá sa to perfektne na toandfromtheairport.com alebo cez Google Mapy. Nikdy neverte taxikárom, ktorí vám budú tvrdiť, že z letiska nejdú autobusy – na 99 percent chcú na vás len zarobiť.
Naplánujte si výdavky: Pripraviť si budget na dovolenku si viete veľmi jednoducho cez nomadlist.com alebo na numbeo.com.
Bývajte u miestnych: Čo sa týka ubytovania, ja som veľký fanúšik bývania u lokálnych ľudí. Využívam na to Airbnb. Väčšinou je to o 30 percent lacnejšie a Airbnb dáva veľa kupónov a zliav.
Viac tipov, ako cestovať rozumne a maximalizovať zážitky nájdete na Jankinom blogu. Už viete, na ktoré miesto sa vyberiete ako prvé?