14. septembra 2020

Bitka Daniela Křetínského a Patrika Tkáča o ovládnutie Metra, štvrtej najväčšej retailovej skupiny na svete, pokračuje. Obaja boháči, ktorí už dlhé roky spolupracujú, chcú prevziať všetky kmeňové akcie a zostávajúce preferenčné akcie spoločnosti. 

Predpokladaná ponúkaná cena za kmeňovú akciu je približne 8,49 eura a približne 8,87 eura za preferenčnú akciu, čo je takmer o polovicu menej, ako Křetínský ponúkal v roku 2019. Tieto ceny oznámila ich spoločnosť EP Global Commerce (EPGC) v nedeľu 13. septembra, pričom firma v Metre momentálne vlastní necelých 30 percent. Svojou ponukou chceli zvýšiť podiel nad túto hranicu, čím by mohli získať väčšiu flexibilitu pri ďalšom postupe. 

Tkáč s Křetinským chcú ovládnuť Metro.
Ponuka 5,8 miliardy eur sa zdá reťazcu málo

EPGC zvýšil svoj podiel v Metre na 29,99 percenta už vlani, a to nákupom podielu od nemeckej rodinnej firmy Haniel, čo z nej urobilo najväčšieho akcionára skupiny, ktorá disponuje 1041 obchodmi v 25 krajinách sveta. 

Patrik Tkáč (vľavo) a Daniel Křetínský. FOTO: SITA, archív Forbes

Počas tohto roka sa akciám spoločnosti Metro AG príliš nedarí, od začiatku roka stratili viac ako 40 percent zo svojej hodnoty a v piatok 11. septembra sa akcie uzatvorili na cene 8,32 eura. Slabšia kondícia Metra tak hrá do karát práve Křetínskému a Tkáčovi, ktorí stále držia všetky tromfy. A môžu dúfať, že klesajúca cena akcií na burze prinúti akcionárov na druhýkrát prijať ponuku, ktorá sa im v júni 2019 zdala prinízka. 

Křetínský a Tkáč sa stali najsilnejšími akcionármi Royal Mailu.
Čo zamýšľajú s kráľovskou poštou?

Spoločnosť EPGC, ktorú ovláda práve Křetínský so svojím spoločníkom Patrikom Tkáčom, do nemeckého veľkoobchodného reťazca vstúpila v lete 2018. Svoju investíciu začala nákupom vo výške 7,3 percenta. V EPGC má Křetínský podiel vo výške 53 percent, zvyšok firmy vlastní Tkáč. Okrem podielu v Metre vlastnia piaty najbohatší Čech Daniel Křetínský a ôsmy najbohatší Slovák Patrik Tkáč takmer 13-percentný podiel v britskej kráľovskej pošte Royal Mail, a to prostredníctvom ich spoločného investičného fondu Vesa Equity. 

Autorkou je Michaela Židlický z redakcie Forbes Česko s prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?