16. septembra 2018

Letné prázdniny sa skončili, nový školský rok začal a ďalší malý míľnik za nami. Dve z troch detí už bojujú na poliach výziev vzdelávacieho systému. V Pixel Federation sme počas leta zanalyzovali všetky naše vzdelávacie potreby a od septembra rolujeme vzdelávacie akcie jednu za druhou. V Butterfly Effect sme začali druhé kolo so skupinou motivovaných študentov. Jedna aktivita strieda druhú, tretiu a ďalšiu ako na bežiacom páse. Ako všetko zvládať s úsmevom na tvári?

Asi každý hľadáme čo najsprávnejší kľúč. Čo funguje mne a vďaka čomu mám väčšinou “dobité baterky” je týchto 5 vcelku jednoduchých nástrojov a pomenovaní:

Kalendár. Čo v ňom nie je, sa nedeje a neudeje. Od ranného športu, cez pravidelné a nepravidelné stretnutia, dôležité rozhodnutia, úlohy, aktivity s deťmi, aktivity detí. Som kalendárový otrok a som za tento nástroj veľmi vďačná. Menej logistiky si musím ukladať v krátkodobej pamäti a môžem sa koncentrovať na aktivitu samotnú. Prezerám si ho vždy pred začiatkom týždňa, pripomeniem si vždy večer, čo ma čaká ďalší deň. A keď plán nevychádza, našťastie sa kalendáre dajú editovať! Kalendár upratuje celý môj vesmír interakcií.

Učili sme 22 ľudí vyrábať appky a hry. Čo nám vyšlo a čo nie?

 

Poznámkový blok plný poznámok, obrázkov či “doodle” mám neustále so sebou. Na stretnutiach sa plní úlohami alebo textom, na ktorý by som nemala zabudnúť. Keďže som však vcelku vizuálny typ, dôležité témy si dokresľujem.

S deťmi kreslíme denne, notesov, farbičiek a fixiek je na stole a v ruksakoch stále kopec. Notes je pre mňa vyváženie digitálneho kalendára, je to ukotvenie sa k realite, vizuálna barlička, mnemonická pomôcka, “guilty pleasure”. Keď kalendár je o interakciách, tak poznámkový blok zaznamenáva to podstatné z obsahu.

 

Šport a ja máme komplikovanú históriu. Prvú päťku som dostala z telesnej – nešiel mi šplh – chudé ruky, veľký zadok. Beh som na škole nenávidela, pamätám si hodinu telesnej, kde som sa na 12-minútovke povracala. Vzdelávací systém mi takmer úspešne znechucoval jednu športovú aktivitu za druhou. Všetko sa však zmenilo, keď som začala šport objavovať sama – beh, plávanie, bicyklovanie. Beh mi obzvlášť prirástol k srdcu. Behanie pre mňa ideálne kombinuje rýchle čistenie si hlavy, endorfíny, brainstorming nápadov, exploráciu. Bohužiaľ, keďže v ňom nemám mieru, alebo keďže potrebujem priveľa čistenia hlavy :D, viem sa dostať do stavu pretrénovania a potom potrebujem iné alternatívy (to je môj aktuálny stav). Šport je môj čas pre mňa, keď som sama so sebou, môžem “meditovať” a reflektovať.

 

Jednoduchá radosť s deťmi a Šimonom, momenty, kde sme len my, kde nepípa a nezvoní telefón. S deťmi na bicykloch, v kine, na prechádzke mestom. So Šimonom na káve, na výlete. Keď spolu všetci kreslíme, staviame lego, čítame knihy, pozeráme film.

Tieto momenty sú piliere, kvôli ktorým vždy spomalím, ktorým dávam plnú pozornosť, ktoré sú centrom môjho vesmíru.

 

Nebojte sa investovať do seba. Týchto 5 tipov pomôže vašej kariére

 

Raz do roka The Great Escape – vďaka tomuto všetkému si relatívne spokojne plávam a plávame v záplave dní, ale raz do roka si dávame únik – s minimom digitálu, na opačnej strane sveta, uprostred oceána, kde sa môžeme zresetovať, utriasť si myšlienky, dodať si inú perspektívu.

 

Samozrejme, že to nie je recept, ktorý stopercentne funguje. Určite však platí, že keď má človek prácu, ktorá ho baví, rodinu, partnera a niečo, čo mu robí samotnému radosť, vie byť spokojný. Jednotlivé neznáme tejto rovnice už si musí dosadiť každý sám. Spájať rodinu a vysoko exponovanú, zodpovednú prácu vie byť veľmi náročné a naša neustála snaha o dokonalosť môže spôsobiť pekné trápenie. Nie všetko treba robiť na 180 percent, niekedy sa dá večera zjesť aj studená a na mail sa môže odpovedať aj na druhý deň, kľúčová je schopnosť oddeliť, čo je dôležité od šumu a je už na každom, aby si povedal, čo je pre neho čo.

Signing out!

Autorka je spoluzakladateľka PIXEL FEDERATION, matka 3 detí s vášňou pre inovácie, vzdelávanie, hry, svoje deti, tvorivé radosti, udržateľný rast. Riadila projekty v oblasti ľudských zdrojov pre korporátne inštitúcie, od analýz tréningových potrieb vo verejnom sektore, riadenie IT projektov, až po rozbeh vlastnej spoločnosti. V súčastnosti má na starosti riadenie rozvojových programov spoločnosti PIXEL FEDERATION. Jej druhou témou je riadenie aktivít Edufactory by Pixel Federation, ktoré sú zamerané na podporu a tvorbu edukatívnych projektov.

Hlavná foto: Lucia Šicková s manželom Šimonom. Foto: Miro Nôta pre Forbes