18. júla 2020

Ak sa chystáte na dovolenku k Jadranskému moru, alebo ešte len o nej uvažujete, možno vám pomôže malý prehľad, ako sa vyvíja situácia s koronavírusom v Slovinsku a v Chorvátsku.

Slovinsko zatiaľ pandémiu zvláda dobre. Za uplynulý týždeň hlásia úrady v dvojmiliónovej krajine denný prírastok od 8 do 19 prípadov, vyššie číslo novoinfikovaných evidovali iba predchádzajúci piatok 10. júla, keď pribudlo 34 pozitívnych na Covid-19.

Najviac aktívnych prípadov, 33, malo vo štvrtok hlavné mesto Ľubľana. Na slovinskom pobreží ich v ten istý deň evidovali jedenásť. V Koperi ich bolo osem, v Pirani a v Portoroži tri, Izola a Ankaran nemali ani jeden pozitívny prípad.

Slovinci disciplinovanejší ako Slováci

„Myslím si, že Slovinci sú v dodržiavaní opatrení disciplinovanejší ako Slováci,“ hovorí Ján Novák, majiteľ agentúry Eurorafting, ktorá pôsobí aj v Slovinsku v obci Čezsoča neďaleko mestečka Bovec. „Sú opatrní, vo vnútorných priestoroch nosia rúška, dodržiavajú odstup. V bankách, na úradoch a na viacerých ďalších miestach sú aj ochranné plexisklá. Porušenie nariadení pomerne prísne trestajú pokutami.“

V Slovinsku platia veľmi podobné opatrenia ako u nás. Novák hovorí, že príchod Slovákov do krajiny je bezproblémový, na hraniciach sa nezvykne čakať a robia sa iba náhodné kontroly.

Lacná a poloprázdna Praha:
hotely ponúkajú ubytovanie na zľavových portáloch

Slovinská vláda darovala všetkým dospelým obyvateľom 200-eurové poukážky na dovolenku v rámci krajiny. Občanov chcela podnietiť k tomu, aby v čase krízy spôsobenej pandémiou uprednostnili pobyt vo vlasti pred cestou do zahraničia.

„Aj na turisticky vychytených miestach prevládajú Slovinci,“ približuje Ján Novák. „Zahraničných turistov je tu málo, dopyt je nízky. Videl som prázdne parkoviská, hotely majú voľné kapacity. Pripomína mi to, akoby bolo obdobie mimo sezóny.“

Chorvátsko: o čosi horšia situácia

Situácia s koronavírusom je horšia v štvormiliónovom Chorvátsku. Minulý piatok popoludní úrady v krajine hlásili za predchádzajúcich 24 hodín rekordných 116 nových prípadov, nasledujúci deň tento najvyšší údaj prekonalo 140 novoinfikovaných. Počas víkendu počty klesli na 50 a denný prírastok potvrdených prípadov nákazy sa viac dní držal približne na tomto čísle. V stredu však krízový štáb opäť hlásil nárast na 126 ďalších nakazených a vo štvrtok pribudlo 86 infikovaných.

Najviac nakazených má vnútrozemský región Záhrebu a Osijeku a potom prímorská oblasť Splitu, kde vo štvrtok evidovali 96 aktívnych prípadov. Na celom chorvátskom pobreží je aktívnych prípadov takmer tristo. Na Istrii je ich 45, v regióne Zadaru 50, v oblasti Dubrovníku 36 a v regióne Šibeniku len 18.

Sprísnené opatrenia

„Od pondelka sa sprísnili bezpečnostné opatrenia, už je povinné nosiť rúška v uzavretých priestoroch,“ hovorí Monika Sunara, ktorá je v Zadare majiteľkou realitnej kancelárie Adria Team. „U čašníkov sú povinné rúška aj vonku, odporúča sa udržiavať odstup a všade sú dezinfekčné prípravky. Bezpečnostné opatrenia sú podobné ako na Slovensku.“

Jachting ako bezpečná dovolenka? Dopyt po lodiach rastie

Pred vstupom do krajiny treba vyplniť registračný online formulár, Monika Sunara vraví, že cesta by mala byť plynulá, bez kolón na hraniciach a tranzitné územia pre Slovákov sú v tejto chvíli z jej pohľadu bezpečné, neeviduje sa v nich veľa prípadov koronavírusu.

Za bezpečné označuje aj prímorské oblasti. Spomenie, že známy je problém s novoinfikovanými pri tenisovom turnaji, ktorý v Zadare organizoval Novak Djokovič. A pred necelými dvomi týždňami sa zase riešila ako potenciálne ohnisko jedna veľká svadba, na ktorej bolo vyše tristo hostí a traja infikovaní.

Slovenka žijúca v Zadare ďalej približuje, že turistov je, samozrejme, v krajine menej, pláže nie sú preplnené a oveľa viac je vyhľadávané súkromné ubytovanie. „Obsadenosť však záleží na oblasti. Ostrov Vir je dosť plný, Zadar či ostrov Pag sú zase prázdnejšie,“ hovorí Monika Sunara.

„Zaujímavé však je, že nám ide realitný biznis lepšie ako vlani. Veľký záujem je o luxusnejšie objekty v prvom rade pri mori a o rodinné vily s bazénmi.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?