Testy na koronavírus Covid-19 od partie špičkových slovenských vedcov už majú zelenú. Po dvoch mesiacoch od oznámenia, že sa pustili do ich vývoja, totiž získali certifikáciu. Prvých 100-tisíc kusov testov, ktorých vývoj a výrobu financovala Nadácia Eset, je pripravených na odovzdanie štátnym diagnostickým laboratóriám.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaregistroval diagnostický test na Covid-19 iba v štvrtok 14. mája. Registrácia prebehla rýchlo a hladko, i keď vedci zo startupu MutiplexDX o ňu požiadali o niečo neskôr, ako pôvodne plánovali. Dôvodom bolo, že v procese validácie testu prišli na spôsob, ako zvýšiť jeho citlivosť.
Vyššia citlivosť testu
„Keď sme vykonali forenznú analýzu, zistili sme, že primery (krátke a syntetické DNA, ktoré majú zhodnú sekvenciu s virálnou RNA, pozn. red.) používané na potvrdenie výsledku v Charité protokole nie sú navrhnuté optimálne. Preto sme pripravili novú verziu primerov, ktoré zvýšili citlivosť a následne presnosť testu. Preto bolo potrebné zopakovať testovanie a tým sa posunul dátum registrácie,“ vysvetlil Pavol Čekan, zakladateľ spoločnosti MultiplexDX, ktorá dodáva slovenským testom kľúčové komponenty.
Slovenský test na koronavírus je spoľahlivý od 3. dňa infekcie až do 14. dňa, možno aj dlhšie. „Závisí to aj od množstva vírusu v ľudskom tele. Čiže tento test odhalí pacientov aj v skorom štádiu, dokonca aj takých, ktorí ešte nemajú príznaky,“ objasnil Čekan v nedávnom rozhovore pre Forbes.
Pavol Čekan je na čele startupu MultiplexDX, ktorý vyvíja diagnostické testy na rakovinu. Posledné mesiace sa však venoval vývoju diagnostického testu na Covid-19. Foto: Jiří Turek/Forbes
Testy prešli validáciou, ktorá ukázala 100-percentnú zhodu s už vyhodnotenými vzorkami. „Validačné testy robené zaslepene v dvoch nezávislých laboratóriách na 92 klinických vzorkách ukázali identické výsledky v porovnaní s referenčnou metódou, ako aj navzájom, a tým ukázali vysokú spoľahlivosť slovenského testu aj priamo na klinických vzorkách,“ upresnil virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied, ktorý sa na vývoji testu tiež podieľal.
Slovensko bude diagnostikovať aj vďaka našim vedcom.
Vývoj testov financuje Eset
Ďalej na vývoji testu pracovali vedci z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, pričom spojili sily s firmami Lambda Life a ProScience Tech.
Prvé testy zaplatil Eset
Vývoj a výrobu prvých 100-tisíc kusov testov sa rozhodla financovať Nadácia Eset, pričom tieto testy daruje štátnym diagnostickým laboratóriám. Prvotná vstupná investícia do vývoja testov bola v hodnote 300-tisíc eur.
„Vývoj slovenských testov dokazuje, že na Slovensku sa robí špičková veda a zároveň ukazuje schopnosť vedy prinášať riešenia na celospoločenské problémy. Naše zapojenie do vývoja slovenských testov proti koronavírusu bolo pre nás prirodzené aj preto, že sa detegovaniu virtuálnych vírusov venujeme od svojho vzniku,“ uviedol pri tejto príležitosti generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.
Štvrtá fáza uvoľnenia nastane možno už 20. mája,
rúška zruší až dlhšia séria núl v testovaní
Cena jedného testu sa pohybuje okolo 15 eur. „Dostali sme darom testy v hodnote 1,5 milióna eur. Posledné dni sme testovali priemerne 2 500 testov denne, viete si spočítať, že sú to testy na najbližších 40 dní,“ povedal na piatkovej (15. 5.) tlačovej konferencii pri preberaní testov z rúk slovenských vedcov premiér Igor Matovič s tým, že štátne diagnostické laboratóriá začnú už najbližšie dni testovať týmito testami.
Doplnil, že celý svet sa obáva druhej a tretej vlny nákazy, a aj keď si želá, aby Slovensko obišla, tak šťastie praje pripraveným. Význam týchto testov bude podľa vedcov a odborníkov, ktorí sa na vývoji testu podieľali, stúpať spolu s tým, ako sa postupne bude krajina a aj hranice otvárať, pretože bude dôležité čo najskôr zachytiť novovzniknuté ohniská nákazy.
Slovenské testy na koronavírus sú už nachystané na odoslanie štátnym diagnostickým laboratóriám. Foto: Pavol Čekan (archív)
Pritom o diagnostické testy zo Slovenska je záujem aj v zahraničí. „Môžem prezradiť, že záujem bol z Brazílie, Maďarska, zo Škandinávie, z Veľkej Británie a z ďalších krajín. No musím priznať aj to, že sme o našom teste hovorili príliš skoro a dnes by som si možno radšej počkal na moment, keď by sme držali IVD certifikát v ruke,“ uviedol Pavol Čekan v nedávnom rozhovore pre Forbes.
Nová investícia do diagnostiky rakoviny.
MultiplexDX získal 2,5 milióna eur
Dodal, že mnohých záujemcov musel prosiť o strpenie, kým nemali testy certifikát. Na otázku, kedy by mohlo dôjsť k exportom testov, odpovedal, že do zahraničia ich budú vyvážať až po tom, ako sa dosiahne sebestačnosť Slovenska pri diagnostických PCR testoch.
„O tomto teste a o jeho ďalších verziách budeme ešte vo svete diagnostiky počuť,“ zopakoval Čekan nádej, ktorú vkladá do slovenských testov, počas tlačovej konferencie.
Počas rozhovoru pre Forbes, ktorý prebiehal ešte koncom apríla, prezradil, že podľa jeho súkromného pohľadu sa bude na Slovensku testovať ešte 10 – 12 mesiacov a bude potrebných možno aj milión testov.
Spájanie vedcov
Práve šírenie koronavírusu Covid-19 so sebou prinieslo spájanie a intenzívnu spoluprácu slovenských vedcov.
„Slovenská veda si za posledné roky prešla ťažkou cestou, bola odsúvaná na okraj a poddimenzovaná, ale napriek tomu sa slovenskí vedci spojili a vytvorili test, ktorý krajina v týchto kritických chvíľach potrebuje,“ povedal na tlačovej besede chemik Róbert Mistrík z permanentného krízového štábu.
Zároveň všetci, ktorí sa na vývoji testu podieľali, vyjadrili presvedčenie, že spolupráca na vývoji diagnostického testu pomôže Slovensku lepšie sa pripraviť na potenciálne pandémie do budúcna.
Celý rozhovor s Pavlom Čekanom o tom, ako prebiehal vývoj diagnostického testu, nájdete v májovom čísle Forbesu. Kúpiť si ho môžete tu.