10. mája 2020

Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu by mohla byť 20. mája. Predpokladom sú však dobré výsledky nakazených. Všetky prevádzky z poslednej fázy by sa však nemali otvoriť naraz. Povedal to predseda vlády SR Igor Matovič v relácii V politike na TA3.

Ak by počet pozitívne testovaných stúpol, niektoré prevádzky sa začnú znova zatvárať. Závisieť to bude od kĺzavého mediánu, čo je priemer pozitívne testovaných ľudí za posledný týždeň. „Dnes je medián stanovený na 50, aby sme začali späť zatvárať prevádzky. Ak to bude pod 25, tak ich budeme otvárať ďalej,” vysvetlil Matovič. Dnes (nedeľa 10. mája) je kĺzavý medián na hodnote 4.

Premiér sa vyjadril aj k povinnosti nosenia rúšok na verejnosti. Uviedol, že rozumie, že s teplejším počasím sa ich nosenie stáva nepríjemným, zrušenie tohto nariadenia môže však podľa neho prísť až vtedy, keď bude na Slovensku viac dní po sebe nulový prírastok nových pacientov s koronavírusom.

Jasnejšie by mali mať čoskoro aj rodičia školopovinných detí a škôlkarov. O znovuotvorení škôlok a škôl by malo konzílium odborníkov rokovať v pondelok 11. mája.

Koronakríza spôsobila prepad ekonomiky, má dosah na verejné financie a spoločný rozpočet. Na margo rušenia niektorých sociálnych opatrení Matovič povedal, že koalícia sa postaví pred ľudí a spoločne im povie, čo si Slovensko môže dovoliť a čo nie. „Nehovorím, že budú sociálne opatrenia rušené, niektoré možno prídu na rad neskôr a nebudeme si ich môcť dovoliť,” povedal premiér.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?