21. januára 2019

Finančník Peter Korbačka podpísal dohodu o spoločnom podniku so spoločnosťou Sonae Sierra koncom minulého roka. Získal ňou nákupné centrá GranCasa v Zaragoze, Max Center v Barakalde a Valle Real v Maliaño, ktoré ho stáli 485 miliónov eur.

Už v októbri minulého roka zahraničné médiá špekulovali o akvizícii španielskych nákupných centier, no ako kupujúcu stranu uvádzali Korbačkovu firmu J&T Real Estate. Na plánovaný obchod sa vtedy pýtal aj Forbes, PR manažérka a hovorkyňa spoločnosti Daniela Stričková to však poprela. „Zvažujeme každú príležitosť na realitnom trhu, dohady médií nekomentujeme. Momentálne plne pracujeme na nedávno ohlásenom projekte v Londýne,“ uviedla pred troma mesiacmi.

J&T a Milan Fiľo súperia o chorvátske hotely. Ponúkajú desiatky miliónov

Teraz sa však ukázalo, že nenakupovala slovenská investičná skupina, ale samotný Korbačka. Ten koncoročný obchod potvrdil v pondelok 21. januára. „Španielsko je jeden z najstabilnejších trhov v oblasti nehnuteľností v rámci Európy. Rozšírenie portfólia o ďalšie tri stabilné nákupné centrá je strategickým rozhodnutím,“ povedal. Hodnota obchodu mala dosiahnuť 485 miliónov eur.

Ako tvrdí Korbačka, o obchode rozhodli najmä dobré vzťahy so spoločnosťou Sonae Sierra, s ktorou dohodu uzavrel. „Naším partnerom je spoločnosť, s ktorou spolupracujeme na projekte Eurovea a Eurovea 2 už od roku 2014. Práve na základe vzájomnej spoločnej dôvery došlo aj k tejto akvizícii,“ uviedol.

Investície developerov do obnovy mesta im zlepšujú profit aj PR.
Tri najväčšie za rok 2018

Slovenský investor dohodou získal majoritný podiel, Sonae Sierra ostane 12,5 percenta a centrá bude aj naďalej prevádzkovať. „Veríme, že v prípade tohto partnerstva ide o dlhodobú spoluprácu nielen v rámci Španielska, ale do budúcnosti snáď aj v iných európskych mestách,“ povedal k transakcii Pedro Caupers, investičný riaditeľ a predseda predstavenstva Sonae Sierra.

Peter Korbačka je investor, ktorý sa pohybuje hlavne v oblasti realitného biznisu. Vlastní obchodný komplex Eurovea, trnavské obchodné centrum City Arena a je jedným zo spoluvlastníkom skupiny J&T. V lete sa stal honorárnym konzulom pre Nový Zéland. Medzinárodná spoločnosť  Sonae Sierra funguje v 12 krajinách sveta a vlastní 46 nákupných centier s trhovou hodnotou 7 miliárd eur.

Hlavné foto: TASR