6. septembra 2018

Najväčšou tohtoročnou investíciou developera do obnovy Bratislavy bol podľa magistrátu hlavnémho mesta projekt rekonštrukcie Trnavského mýta. Developerská firma Immocap Group doň investovala 2,5 milióna eur.

Developeri menia vzhľad hlavného mesta a často okrem svojich nosných projektov zakladajú nadácie, spolky a robia dobročinné aktivity. Obnova parkov, námestí či rozširovanie ciest z vreciek súkromníkov, tak nie je ničím nezvyčajným. Deliaca čiara medzi marketingom a investíciami, ktoré im zvyšujú profit, je však tenká, a často sa tieto dve veci dopĺňajú.

Bratislava obnova autobusová stanica nivy
Projekt bratislavskej autobusovej stanice Nivy je podľa Rudolfa Nemca z JLL dobrým príkladom kombinácie marketingu, mnohoúčelnosti moderných projektov a symbiózou využití. Vizualizácia: HB Reavis

Rudolf Nemec z investičného oddelenia realitnej a poradenskej spoločnosti JLL vysvetľuje, že investície developerov do obnovy mesta vznikajú trojakým spôsobom. V prvom prípade ide o nevyhnutné úpravy, ktoré vyvolali ich projekty. Zväčša sa zasahuje do infraštruktúry.

HB Reavis začína rekonštrukciu Mlynských nív. Trolejbusy odklonia

Príkladom môže byť rozširovanie križovatky na Mierovej ulici v Ružinove, ktorej druhá fáza bola dokončená v týchto dňoch. Po rekonštrukcii pribudli prvky na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti pohybu chodcov a motoristov, v ďalšej fáze sa budú ešte rozširovať. Realizáciu má v rámci projektu Nuppu na svedomí developer YIT. Spomínaný projekt zahŕňa 11 bytových domov, kancelársky blok a centrálny park s ihriskami.

trnavské mýto podchod rekonštrukcia
Zrekonštruovaný podchod Trnavského mýta, ktorý pred pár dňami zaplavili silné dažde. Foto: SITA/Braňo Bibel

„Druhým prípadom môžu byť rokovania pri povoľovacích procesoch medzi príslušným stavebným úradom a developerom. Tí šikovnejší starostovia vyjednajú výmenou za rýchlejšie konanie napríklad obnovu parkov, vybudovanie cyklotrás a podobne,“ vysvetľuje Nemec. Príkladom je kontribúcia spoločnosti Penta Real Estate na obnovu parku Andreja Hlinku či revitalizácia Námestia Slobody developerom HB Reavis.

Práve developerská spoločnosť miliardára Ivana Chrenka by mala v celkovom rozsahu do hlavného mesta investovať najviac peňazí. Za obnovu dopravnej a technickej infraštruktúry Mlynských nív zaplatí 24 miliónov, súčasťou širšieho projektu je aj nová autobusová stanica za 345 miliónov.

5 najvýznamnejších realitných investícií. Vedie Galéria Mlyny v Nitre

Pôvodným zámerom HB Reavis bola miliardová investícia, ktorá by okrem spomínaných noviniek zahŕňala aj vybudovanie lanovky cez Dunaj. V takomto prípade ide podľa Rudolfa Nemca o účelové investície.

Rovnako to je aj v prípade električkovej trate developerskej spoločnosti J&T Real Estate. Na nábreží Dunaja buduje novú mestskú štvrť Eurovea City, ktorá vznikne prepojením viacerých projektov. „Nedá sa tu vyhnúť asociáciám s hlasovaním vlády o významnej investícií či zabezpečením si návštevnosti nákupného centra,“ hovorí Nemec k účelovým investíciám.

Developeri sú na Slovensku verejnosťou vnímaní zväčša negatívne, čo je však podľa mnohých odborníkov výsledkom laxného prístupu samospráv. „Iba od nich záleží, čo je developerom dovolené postaviť. Verejnosť nemôže očakávať, že budú filantropi, keďže ich cieľom je prirodzene čo najväčší profit,“ hovorí.

Hlavná foto: Projekt Sky Park spoločnosti Penta, ktorého súčasťou je rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne. Vizualizácia: Penta Real Estate