19. júna 2019

Už storočia múdrosti nás poučujú, aby sme venovali väčšiu pozornosť dýchaniu. Teda tej najzákladnejšej veci, ktorú robíme každý deň. A možno preto, že je pre nás dýchanie také prirodzené, je tiež jednoduché ignorovať ho. Zaslúži si však oveľa väčšiu pozornosť. S každým jedným nádychom sa totiž deje oveľa viac, než si sami uvedomujeme. Tu je pár postrehov o dýchaní, ktoré ste možno ani netušili. 

Kontrolovanie dýchania upokojí váš mozog

Kým kontrolované dýchanie na upokojenie mozgu nie je žiadnou novinkou, tak veda len nedávno začala odhaľovať, ako vlastne celý proces funguje. Štúdia z roku 2016 náhodne narazila na nervový okruh v mozgovom kmeni, ktorý zohráva kľúčovú úlohu.

Inšpirujte sa: Takto zostávajú úspešní ľudia pokojní a odolávajú stresu

Tento okruh je súčasťou akéhosi „dýchacieho kardiostimulátora mozgu,“ pretože sa dá upraviť zmenou rytmu dýchania (pomalé, kontrolované dýchanie znižuje aktivitu v okruhu a naopak to rýchle, nepravidelné ju zvyšuje). To zase ovplyvňuje emocionálne stavy. Ako celý tento proces prebieha, odborníci ešte skúmajú, no už vedieť o jeho existencii je veľký krok vpred.

Dýchanie reguluje krvný tlak

Ak vám niekto povie, aby ste sa zhlboka nadýchli, tak je to ozaj solídna rada. Najmä pokiaľ ide o to, aby sa vám nezvýšil krvný tlak. I keď zatiaľ nie je celkom jasné, či môžete kontrolovaným dýchaním úplne riadiť svoj krvný tlak, tak výskum naznačuje, že spomalenie dýchania zvyšuje baroreflexnú senzitivitu, teda mechanizmus, ktorý reguluje krvný tlak pomocou srdcovej frekvencie.

Nepodceňujte vplyv stresu, zmien a izolácie. Toto spôsobujú vášmu mozgu a telu

Postupom času môže kontrolované dýchanie znížiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu, čím sa znižuje riziko vzniku mŕtvice, mozgovej aneuryzmy a všeobecne je to veľké plus pre kardiovaskulárne zdravie.

Počítanie dychov vplýva na oblasti emocionálnej kontroly mozgu

Nedávna štúdia ukázala, že regulácia dýchania počítaním dychov ovplyvňuje mozgovú aktivitu najmä v tých oblastiach, ktoré súvisia s emóciami. Účastníkov tohto výskumu požiadali, aby počítali, koľko dychov urobia počas dvoch minút. Vďaka tomu museli venovať osobitnú pozornosť dýchaniu. Keď správne počítali, tak ich aktivita mozgu (sledovaná cez EEG) v oblastiach súvisiacich s emóciami, pamäťou a vedomím vykázala ešte väčšiu organizovanosť v porovnaní so stavom pokoja. Výsledky sú predbežné, no podporujú argument, že kontrolované dýchanie sa týka i niečoho hlbšieho.

Rytmus vášho dýchania ovplyvňuje pamäť

Štúdia z roku 2016 prvýkrát ukázala, že rytmus dýchania vytvára elektrickú aktivitu v mozgu, ktorá ovplyvňuje pamäť. Najväčšie rozdiely spôsobilo počas výskumu to, či sa účastníci nadychovali alebo vydychovali a či dýchali nosom alebo ústami. Výskumníci si myslia, že nazálna inhalácia spúšťa väčšiu elektrickú aktivitu v amygdale, teda emocionálnom epicentre mozgu. Taktiež sa zdá, že vdychovanie je spojené s väčšou aktivitou v hipokampuse, teda sídle pamäti.

Kontrolované dýchanie môže posilniť imunitný systém a zlepšiť energetický metabolizmus

I keď ide o jeden z najviac špekulatívnych výsledkov tejto štúdie na zozname, tak je to zároveň i jeden z tých najzaujímavejších. Tento výskum totiž hodnotil i takzvanú „relaxačnú odozvu“ (termín, ktorý v knihe The Relaxation Response popularizoval v 70. rokoch doktor Herbert Benson, tiež spoluautor tejto štúdie), ktorá poukazuje na zapojenie parasympatického nervového systému do boja proti reakcii nervového systému na stres.

Kontrolované dýchanie spúšťa podľa štúdie práve túto parasympatickú reakciu a môže tiež zlepšiť odolnosť imunitného systému. Výskum tiež preukázal zlepšenie v energetickom metabolizme a účinnejšej sekrécii inzulínu, čo vedie k lepšiemu riadeniu hladiny cukru v krvi. Výsledky podporujú záver, že kontrolované dýchanie nie je len protiváhou stresu, ale je tiež dôležité pre zlepšenie celkového zdravia.

Prispievateľ David DiSalvo píše pre Forbes.com o zdravotnej starostlivosti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk