7. septembra 2019

Sú obľúbeným cieľom v Tatrách, mnohí turisti sa v nich stravujú a bývajú. Ak je vonku zlé počasie, môžu vám zachrániť život. Viete však, u koho si dávate čaj či polievku na konci turistického výstupu? Pozreli sme sa na to, kto vlastní 15 vysokohorských chát vo Vysokých, Západných a Belianskych Tatrách.

Približne 40 percent chát patrí turistickým a horolezeckým spolkom. V minulosti práve turistické organizácie postavili väčšinu dnešných chát. Ďalších 40 percent, a teda 6 chát, patrí súkromníkom, väčšinou menším firmám, pričom firmy spojené s investičnými skupinami vlastnia dve z nich. Zvyšných 20 percent vlastní štát a obec Spišská Belá.

Pozreli sme sa na to, komu patria chaty v Tatrách. Týchto 15 chát vlastnia súkromníci, turistické a horolezecké spolky či štát. Chata pod Rysmi je najvyššie položenou chatou na Slovensku. Jej vlastníkmi sú spolky KST a SHS James. Foto: SITA

V drvivej väčšine prípadov sa vlastníci nenachádzajú na chatách. V Tatrách funguje „prenajímací“ model, známi tatranskí chatári sú nájomcami svojich chát. Nájomcom plynie prevádzkový zisk, pravidelne však musia vlastníkom platiť nájomné. Okrem platenia nájomného znášajú nájomcovia všetky náklady spojené s prevádzkovaním chaty, ako sú ceny energií, surovín, mzdy brigádnikov, a navyše často musia podľa zmluvy chatu opravovať a investovať do jej rozvoja.

Tatry zahviezdili vo výbere Lonely Planet
aj v reportáži New York Times

Pri zostavovaní informácií o vlastníctve sme vychádzali z aktuálnych dát v Katastrálnom portáli a Obchodnom registri SR. Pri stanovení približnej ceny za noc sme vychádzali z cenníka chát za „štandardnú“ noc (lôžko alebo dvojposteľová izba) s polpenziou počas turistickej sezóny.

Reklama

Najdôležitejšie chaty vlastnia turisti

Pozreli sme sa na to, komu patria chaty v Tatrách. Týchto 15 chát vlastnia súkromníci, turistické a horolezecké spolky či štát.
Grafika: Forbes

Najviac chát v Tatrách vlastní Klub Slovenských Turistov (KST) a Slovenský Horolezecký Spolok (SHS) James. Chaty majú v spoluvlastníctve, pričom KST vlastní 75 percent a SHS James vlastní zvyšnú štvrtinu. Ústredia oboch spolkov spolurozhodujú o výbere nájomcu, opravách a prípadných rekonštrukciách chaty. Podľa posledných zverejnených zmlúv sa mesačné nájomné vyžadované KST a SHS James pohybuje od 580 eur za mesiac (Chata pod Rysmi) do 3 416,67 eur za mesiac (Chata pri Zelenom plese).

Tatry Mountain Resorts sa rozširujú do Rakúska

V Západných Tatrách chaty nevlastní priamo ústredie KST a SHS James, ale regionálne turistické zväzy. Žiarsku chatu vlastní Telovýchovná Jednota (TJ) Družba Smrečany – Žiar, ktorá združuje športovcov z týchto obcí pod Tatrami. Chatu Zverovka vlastní KST Orava v Dolnom Kubíne.

Turistické chaty poskytujú zľavy na ubytovanie členom spolkov, ktoré ich vlastnia. Členovia KST a SHS James majú 50-percentnú zľavu na ubytovanie na štyroch spolkových chatách vo Vysokých Tatrách. Členovia KST majú mimosezónnu zľavu 20 percent na ubytovanie na chate Zverovka. Žiarska chata takéto zľavy neposkytuje.

Štátne chaty neboli vždy otvorené

Štát vlastní v Tatrách tri ľahšie dostupné chaty. Všetky štátne chaty boli buď zdevastované, alebo sa rozpadali, až kým neprišiel nájomca, ktorý ich zrekonštruoval. Po rekonštrukcii začali chaty prosperovať. Nájomcovia týchto chát sú na svojej pozícii dlhodobo, všetci sú chatármi dlhšie ako 15 rokov.

Pozreli sme sa na to, komu patria chaty v Tatrách. Týchto 15 chát vlastnia súkromníci, turistické a horolezecké spolky či štát. Rainerova chata je jednou z najviac navštevovaných tatranských chát. Vlastní ju štát, no jej nájomcom je už 22 rokov Peter Petras. Foto: SITA

Chatárom (nie priamo nájomcom) Skalnatej chaty je Ladislav Kulanga, mesačný nájom chaty je 375 eur. Po petícii v roku 2014 predĺžil štát nájom Rainerovej chaty rodine Petrasovcov, ktorá ju bude spravovať do roku 2024. Nájom chaty je 125 eur mesačne, pred rokom 2014 Petrasovci štátu platili 27,5 eura mesačne. Skalnatá a Rainerova chata neposkytujú ubytovanie, čo sa odráža na výške nájomného.

Chatu Plesnivec vlastní mesto Spišská Belá, od 50. rokov chata slúžila ako meteorologická stanica a útulňa pre botanikov. Schátranú chatu v 90. rokoch zrekonštruoval súčasný chatár Ján Matava. Plesnivec je jediná funkčná chata v Belianskych Tatrách.

Súkromné chaty vlastnia veľké i malé firmy

Pozreli sme sa na to, komu patria chaty v Tatrách. Týchto 15 chát vlastnia súkromníci, turistické a horolezecké spolky či štát.
Grafika: Forbes

Súkromní vlastníci zvyšných chát sú mimoriadne rôznorodí, nájdeme medzi nimi malé firmy i dve veľké finančné spoločnosti, podnikateľov z blízkeho Popradu i vzdialenejšej Bratislavy a Vrábeľ. Výška nájomného súkromných chát je neznáma. Súkromné chaty sú však často navštevované a poskytujú ubytovanie, najväčšie tatranské chaty patria súkromníkom, preto očakávame vyššie nájomné ako pri chatách patriacich turistickým spolkom, nehovoriac o štátnych chatách.

Zamkovského chata je tatranská rarita, jej chatárka je zároveň aj spolumajiteľkou. Jana Kalinčíková je spoločníčkou firmy Tatramel s. r. o., ktorá vlastní chatu. V roku 2003 chatu po sedemročnom prenájme odkúpila od potomkov Štefana Zamkovského, ktorému ju znárodnili komunisti. Dolu pod Zamkovského chatou pri Hrebienku je Bilíkova chata, ktorú vlastní spoločnosť Rojax Gastro s. r. o. so sídlom v Bratislave.

Na brehu Popradského plesa stoja dve konkurenčné chaty. Horský hotel Popradské Pleso vlastní firma Relief Slovakia s. r. o. sídliaca vo Vrábľoch. Majláthova chata je menšia, ale zároveň aj najnovšia chata v Tatrách. Vlastní ju firma Equis Invest Consulting s. r. o., jediným spoločníkom, a teda majiteľom chaty, je Pavol Lazar.

K Chate pod Soliskom sa turisti pohodlne dostanú lanovkou. Vlastní ju firma 1. Tatranská a. s., ktorá úzko spolupracuje so známym vlastníkom tatranských hotelov a lanoviek Tatry Mountain Resorts a. s. Pred dvoma rokmi predstavila 1. Tatranská návrh, ktorý počítal s vybudovaním troch lanoviek a šiestich nových zjazdoviek v 5. stupni ochrany prírody.

Z uvedených tatranských chát je najdrahší Horský hotel Sliezsky dom,  ktorý vlastní firma Elevation s. r. o. Jej jediným akcionárom je spoločnosť Prime Tourist Resorts a. s., ktorá je hotelierskou časťou investičnej skupiny Across Private Investments. Okrem Sliezskeho domu vlastní Across ešte hotel Salamandra v Hodruši-Hámroch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk