13. júna 2019

Niekoľko rokov avizovaný plán slovenského finančníka Igora Rattaja kúpiť alpské stredisko sa konečne naplnil. Jeho skupina Tatry Mountain Resorts (TMR) práve dotiahla nákup rezortu Mölltal v rakúskom Korutánsku.

Skupina TMR v stredisku od vlaňajška pôsobila ako obchodný partner v oblasti marketingu a dodávateľ systému predaja lístkov Gopass, ktorý využíva vo svojich strediskách na Slovensku, v Česku a Poľsku. Súčasná dohoda o nákupe spoločnosti je výsledkom dohody o uplatnení opcie.

“Mölltal je jeden z ôsmich rakúskych ľadovcov, na ktorých sa dá lyžovať desať mesiacov v roku. Vďaka partnerskej spolupráci sme sa mohli bližšie zoznámiť s jeho prevádzkou a otestovať jeho možnosti. Táto skúsenosť nám potvrdila, že ľadovec zapadne do skladačky ponuky našej spoločnosti,” uviedol k čerstvej akvizícii Bohuš Hlavatý, generálny riaditeľ TMR.

Tatry mali hviezdny deň. Ocitli sa vo výbere Lonely Planet aj v reportáži New York Times

Okrem areálu Mölltal a menšieho susedného strediska Ankogel TMR získava tiež pozemky na ďalší rozvoj, napríklad na výstavbu hotelov. Spoločnosť Mölltaler Gletscherbahnen Gesellschaft mbH & CO operuje s ročným ziskom EBITDA okolo milióna eur. Nový majiteľ očakáva, že po prvotných investíciách by sa toto číslo mohlo znásobiť až 2,5-krát. Už teraz sa plánuje výmena starej lanovky na ľadovec.

Igor Rattaj. Foto: SITA/Nina Bednáriková

Podľa Igora Rattaja, najväčšieho akcionára a zakladateľa TMR, sa tým ale rakúska cesta zďaleka nekončí. “Je to len začiatok. Pre ďalšie vyjednávania v Rakúsku je dôležité tamojšiemu prostrediu dokázať, že to naozaj vieme. Práve nedôvera bola hlavnou prekážkou v rokovaní,” hovorí sebavedomo Rattaj, niekdajší partner J&T, dnes hlavne investor v zábavnom a voľnočasovom biznise.

Pôvodne to pritom vyzeralo, že prvý rakúsky zárez Rattaja príde v Nassfelde, neskôr sa špekulovalo aj o slávnom Kitzbüheli. Tu ale rokovania padli a prvý úspech sa dostavil až v Korutánsku. Cenu transakcie nechce ani jedna zo strán komentovať, ale odhaduje sa, že išlo o vyššie jednotky miliónov eur.

Autor Pavel P. Novotný píše pre Forbes.cz o miliardároch a biznise. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk