19. augusta 2019

Po 10 rokoch práce v medzinárodnej audítorskej firme a neskôr vo veľkej finančnej spoločnosti cítila Monika Babčanová, že potrebuje zmenu. Vydala sa na cesty do rôznych kútov sveta, precestovala niekoľko kontinentov, okrem iného aj Južnú Ameriku. Osud ju zaviedol do Kolumbie, kde našla niečo, čo sa malo stať základom jej nového budúceho biznisu. Zrodila sa Colombiana.

V hĺbke Amazónie natrafila Monika Babčanová na vzácny plod s názvom La Tagua. Ide o „rastlinnú slonovinu“, palmu, ktorej plody majú rovnaké vlastnosti ako klasická slonovina. Vďaka svojej tvrdosti, farbe, trvácnosti a zloženiu identickému slonovine zvierat vytvára jej ekologickú náhradu a prispieva k obmedzeniu poľovania na slony.

Miestni obyvatelia ju zbierajú, sušia, nahrubo opracujú a predávajú ako surovinu na ďalšie spracovanie. Doteraz sa napríklad okrem jednoduchých šperkov v Kolumbii používa aj na výrobu gombíkov. „Gombíky z tohto materiálu v minulosti nosili napríklad aj vojaci americkej armády na uniformách,” hovorí Monika Babčanová.

Šperky z dielne Moniky Babčanovej sú neprehliadnuteľné, materiál na ich výrobu pochádza z Amazonskeho pralesa. Foto: Archív Monika Babčanová, Colombiana

A tak vznikol nápad vytvoriť si z „orechov“ plodu La Tagua originálne, 100-percentne prírodné a dizajnovo unikátne šperky. Najskôr si ich vyrobila len pár sama pre seba, dnes už má s nimi zavedený biznis pod názvom Colombiana.

Šperky vyrába z netradičného materiálu, používa mramor z Talianska a Španielska

Na dodávkach suroviny spolupracuje s niekoľkými domorodými rodinami v amazonskom dažďovom pralese. Majú vďaka tomu zabezpečenú prácu, živobytie a prostriedky na vzdelanie. Zároveň si chránia stromy, ktoré vyrubovali pre ornú pôdu a predávali nadnárodným korporáciám.

Plod palmy „La Tagua“ má vlastnosti podobné slonovine. Doteraz sa využíva napríklad aj na výrobu gombíkov. Foto: Archív Monika Babčanová, Colombiana

„Dôležité je, že prispievame aj k udržaniu pralesa v pôvodnej forme, čím sú chránené aj mnohé živočíšne druhy, ktoré v ňom žijú,“ hovorí Monika Babčanová. V malej miestnej fabrike v Bogote následne pripravia podľa jej zadania z La Tagua orechov presne také „dieliky“, aké pre svoje šperky potrebuje. Dvakrát do roka dokonca chodí na niekoľko týždňov priamo k nim, pripravuje prototypy nových kolekcií šperkov, kontroluje kvalitu vyrábaných komponentov, no dopraje si aj týždeň fyzickej práce priamo v dielni spoločne s ostatnými ženami a mužmi, ktorí sa podieľajú na výrobe.

Perly prasatám a iné vylomeniny. Šperkárka Minka vyrába keramické ozdoby s jedinečným rukopisom

Okrem predaja šperkov na Slovensku cez vlastný e-shop a showroom v Bratislave rozbieha Monika Babčanová predaj šperkov v USA. Showroom má v americkom Colorade, šperky predáva cez sieť predajcov aj e-shop a osobne ich prezentuje na rôznych dizajnových veľtrhoch.

Od financií k vlastnému kreatívnemu biznisu

Monika Babčanová pritom vyštudovala audítorstvo a v rámci KPMG sa venovala auditu bánk. Po štyroch rokoch zmenila zamestnávateľa a pracovala pre jednu z lokálnych finančných skupín, Slavia Capital. V rámci nej mala na starosti najskôr oblasť compliance, neskôr sa stala šéfkou ich novovzniknutého oddelenia kontroly.

„Dôležité je, že prispievame aj k udržaniu pralesa v pôvodnej forme, čím sú chránené aj mnohé živočíšne druhy, ktoré v ňom žijú.“

Práca ju bavila, no po čase začala cítiť, že od finančného sveta potrebuje oddych. Rozhodla sa teda, že bude nejaký čas cestovať, poznávať svet, učiť sa nové jazyky – v hľadáčiku mala najmä španielčinu. „Už odmala som chcela cestovať, bol to môj sen, vždy ma to ťahalo vonku. Keď už ale máte stabilnú prácu, máte len obmedzený počet dní dovolenky a vo veľkom cestovať príliš nemôžete,“ spomína Monika Babčanová.

Jej voľba však bola jasná. Rozhodla sa, že si dá prestávku v kariére a pôjde cestovať. Pôvodne predpokladala, že jej cestovateľské dobrodružstvo bude trvať len tri mesiace, nakoniec z toho ale boli tri roky.

Najskôr išla do Španielska na trojtýždňový kurz španielčiny, potom si kúpila letenku do Južnej Ameriky a nasmerovala si to do Čile. Kontinent precestovala krížom krážom. „Chcela som využiť tento čas na spoznávanie nových krajín, kultúr, štúdium jazyka a dobrovoľníctvo,“ hovorí.

Počas pobytu v Čile spoznala cestovateľov, s ktorými precestovala Patagóniu, Argentínu, Bolíviu, Peru aj Ekvádor. Cesta ju zaviedla potom do Kolumbie, kde sa počas dobrovoľníckej práce v škole zoznámila s človekom, ktorý ju vzal do Amazónie k pôvodným kmeňom. Tam spoznala aj palmu La Tagua.

Zázrak z prírody a fair-trade prístup 

A keďže Monikine plány boli otvorené, novým skúsenostiam dávala zelenú. Do Južnej Ameriky okrem iného išla aj preto, že sa chcela od miestnych ľudí naučiť techniku viazania prírodných vláken pod názvom macramé. Počas pobytu v Amazónii si ale všimla, že miestni ľudia zbierali zvláštne plody, orechy La Tagua, ktoré sušili a následne predávali do Bogoty do fabrík na výrobu gombíkov. Z tohto materiálu vyrábali aj rôzne jednoduché, drobné, nie príliš vypracované ozdoby. To Moniku zaujalo natoľko, že si pár orechov doviezla domov na Slovensko, kde si z nich navrhla, zafarbila a vyrobila prvé vlastné šperky. „Každý, kto ich na mne videl, mi ich veľmi chválil. Ľudia sa ma pýtali, odkiaľ to mám, aký je to materiál,“ spomína.

Nasledujúci rok síce strávila cestovaním po Ázii, medzičasom ale stihla otvoriť vlastný malý obchod v Bratislave a predávať svoje vlastnoručne vyrobené šperky z orechov palmy. A keďže mali úspech, vo výrobe pokračovala ďalej.

K šperkom pridáva Monika Babčanová aj ďalšiu časť podnikania – oblečenie z ľanu. Foto: Archív Monika Babčanová, Colombiana

Postupne sa dohodla v rámci fair-trade biznis modelu s niekoľkými kolumbijskými rodinami na tom, že pre ňu budú tieto plody zbierať a sušiť. Následné opracovanie v rámci továrne na gombíky funguje ako workshop, ktorý dáva prácu ďalším asi 15 kolumbijským ženám a mužom.

„Na farbenie vysušeného materiálu používame prírodné farbivá a na záver komponenty iba leštíme tak, aby výsledné produkty boli čisté a ekologické.“

Ó šaty…

Aktuálne však podnikateľka a šperkárka pracuje na rozšírení svojho podnikania o celkom nový projekt. Vyštudovaná audítorka, ktorej rozhodne nechýba kreativita, sa totiž najnovšie pustila do šitia ľanového oblečenia.

„Ľan je úžasný materiál, ktorý môžete nosiť v lete aj v zime, lebo funguje ako dobrý izolant, “ hovorí nadšene a ako dobrá obchodníčka dodáva, že „v kombinácii s prírodnými šperkami z La Tagua orechov je ľanové oblečenie ideálne spojenie.“ Na svoje modely používa 100-percentný ľan, ktorý je vo výrobe praný a mäkčený a má európsky Oeko-Tex certifikát.

Šiť sa naučila sama. „Aj prvý kostým do práce som si ušila ja sama,“ smeje sa. Prototypy nových modelov šiat tiež vytvára sama. Spolupracuje však so skúsenou krajčírkou, ktorá jej navrhnuté prototypy pretransformuje do rôznych veľkostí a pomáha jej so šitím.

Ľanová kolekcia by sa mala v ponuke e-shopu objaviť už o pár týždňov. Aj keď na svoje „testovacie modely“ už dostala veľa pozitívnych ohlasov, Monika Babčanová sa do novej časti svojho biznisu nehrnie bezhlavo. „Rovnako, ako aj šperky som robila krok za krokom, aj ľanové šaty chcem začať šiť v menšom. Nechcem to prepáliť, rozbehnúť hneď niečo vo veľkom. Radšej na to pôjdem postupne a uvidíme, čo sa z toho vyvinie,“ uzatvára.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk