19. mája 2019
Mramor nemusí byť len luxusnou súčasťou kuchyne či kúpeľne. Jeho kvality dobre pozná Tatiana Lesajová, ktorá je produktovou a interiérovou dizajnérkou a popri doktorandskom štúdiu na Fakulte architektúry STU v Bratislave vedie vlastnú značku Metaformi. Práve v nej tvorí šperky z tejto horniny.

Už samotným názvom, ktorý si pre vlastný biznis vybrala, odkazuje na metamorfózu, teda spôsob, akým mramor vzniká. Pri ručnej výrobe šperkov Tatiana kombinuje tento prírodný materiál s mosadzou a snaží sa z neho vyťažiť maximum. Chce totiž, aby každý jeden produkt odrážal jeho jedinečnosť.

So šperkárstvom sa musela zoznámiť

K výrobe šperkov sa Tatiana dostala v roku 2016 a to práve kvôli láske k mramoru. „Veľmi som obdivovala jeho jedinečnosť vďaka textúram, ktoré sa zobrazujú i na malom kúsku,“ spomína. Na začiatku mala veľkú chuť vyrobiť niečo len tak sama pre seba. Stavila teda na šperk, s ktorým uspela aj u známych, a produkcia tak nezostala len pri jednom kuse.

Študovala učiteľstvo, no je z nej šperkárka.
Jej výtvory sa dostali i do britského Vogue

O založení Metaformi hovorí, že prebehlo maximálne prirodzene. Tatiana sa najskôr nadchla pre materiál, následne pre produkt a biznis idea bola na svete. „Na začiatku som si však neuvedomovala, čo všetko znamená mať svoju značku. Chápala som, že to nebude iba o navrhovaní a vyrábaní šperkov, no neuvedomovala som si, do akej veľkej miery je táto práca o tom ostatnom,“ vysvetľuje a naráža tým na potrebný manažment, marketing, komunikáciu, ale tiež trpezlivosť a vytrvalosť.

Foto: Petra Hurai tatiana lesajová metaformi šperky mramor
Šperky sa stali dôležitou súčasťou jej života. Tatiana sa prostredníctvom nich umelecky vyjadruje. Foto: Petra Hurai

Tatiana o sebe hovorí ako o človeku, ktorý neustále potrebuje nové výzvy a podnety. A tak je pre ňu vlastný biznis ideálnym riešením. „Nie som šperkárka, a aj tak som sa pustila do výroby šperkov. Napriek tomu, že som nepoznala žiadne šperkárske postupy, technológie ani komunitu,“ ozrejmuje detailnejšie. Celý postup výroby navrhla sama a riadi sa ním do dnešného dňa. A aj napriek tomu, že sa neustále učí nové veci, pripúšťa, že jej prístup je stále viac dizajnérsky ako šperkársky.

Od mramoru si dala na chvíľu pauzu

Počiatočné investície Tatiana nemala vysoké. Pre výrobu šperkov potrebovala malý priestor, nástroje a materiál. „Veľká investícia bola však skôr zo strany kamarátov do mňa. Veľa z nich mi na začiatku pomohlo s odbornou prácou, pretože mi verili a páčil sa im môj projekt,“ pripúšťa otvorene pre Forbes.sk.

Počas materskej začala šiť šperky. Na jej výtvory sa čaká i celé mesiace

Mala vraj dokonca šťastie začiatočníka, pretože jej produkty si prakticky našli cestu k zákazníkom sami. Tatiana ale dobre vie, že nič podobné netrvá večne. Nezaspala teda na vavrínoch a jej ďalšie investície sa spájali okrem iného aj s marketingom.

Foto: Petra Hurai tatiana lesajová metaformi šperky mramor
Z mramoru sa snaží vytvárať čoraz jemnejšie a decentnejšie šperky. Foto: Petra Hurai

Jej značka Metaformi za tri roky fungovania tiež prešla zmenami. Ide najmä o dizajn produktov. „Začala som šperkami, ktoré možno nazvať objektmi, obzvlášť pre ich výraz i samotnú mierku. Ďalšími kolekciami som ich zjemňovala, chcela som sa priblížiť šperku, ktorý je ženskejší a viac založený na detaile,“ vysvetľuje Tatiana.

Z matných povrchov teda prešla na leštené, v najnovšej kolekcii dokonca stavila na ďalší materiál. Šperky tentokrát pozlátila 24-karátovým zlatom a po prvýkrát vynechala mramor. „K tomuto obľúbenému materiálu sa ale, samozrejme, vrátim. Posledná kolekcia bola snahou posunúť sa niekam ďalej a skúsiť čosi nové,“ vraví pre Forbes.sk.

Foto: Petra Hurai tatiana lesajová metaformi šperky mramor
V kolekcii Vespertine chcela Tatiana ukázať niečo nové. Prekvapila tým, že vynechala mramor. Foto: Petra Hurai

Keď príde reč na inšpiráciu, tak Tatiana priznáva, že ňou je zmes všedných i nevšedných vecí. Dobre si uvedomuje, že ľudia vyhľadávajú inšpiráciu zámerne, nech už je to na výstavách, vernisážach alebo dokonca v publikáciách, no ona nepodceňuje ani tú, ktorá k nej prichádza počas obyčajného dňa. „Všetko sa ukladá do podvedomia, zamieša sa to tam a niekedy z toho vznikne nápad,“ opisuje.

Materiál ma z Talianska i Španielska

Produkty značky Metaformi prezentuje Tatiana napríklad prostredníctvom vlastnej stránky, sociálnych sietí, eventov, ale i kamenných obchodov v Bratislave a Prahe. A v neposlednom rade ich, samozrejme, sama s radosťou nosí. Vyrába ich z talianskeho mramoru, napríklad Bianco Carrara či Verde Alpi, no pracuje i so španielskym Nero Marquina. Vždy ho kombinuje s mosadzou.

Podľa jej slov je najpredávanejšia vždy najnovšia kolekcia. „Myslím, že ľudia vedia oceniť originalitu. Či už dizajn, alebo neštandardnú materialitu, no stále sú im menšie a jemnejšie šperky bližšie,“ hovorí pre Forbes.sk. Úspech spomína napríklad v súvislosti so svojou kolekciou Adamantine, ktorú vytvorila tak, aby bola špecifická, no zároveň tiež decentná a elegantná.

Foto: Petra Hurai tatiana lesajová metaformi šperky mramor
Mramor kombinuje táto slovenská šperkárka vždy s mosadzou. Foto: Petra Hurai

Tatiana v súčasnosti uvažuje, že by šperky značky Metaformi začala ponúkať nielen v kamenných obchodoch na Slovensku a v Česku, ale i v ďalšej európskej metropole. Chce sa skrátka dostať bližšie k zákazníkom. Do budúcnosti pripravuje nové kolekcie, v ktorých chce zakaždým predstaviť niečo nové prostredníctvom použitia rôznych materiálov, dizajnu alebo samotného spôsobu výroby. „Veľmi ma láka pracovať s mramorom aj na produktoch iného rozmeru,“ uzatvára rozhovor.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk