9. júla 2021

Od uvedenia spoločnosti Amazon na burzu v roku 1997 Jeff Bezos predal alebo rozdal zo svojich akcií viac ako polovicu. Teraz má dostatok peňazí na to, aby si kúpil pravdepodobne takmer čokoľvek na svete.

Bohatstvo najbohatšieho muža planéty Jeffa Bezosa nerastie vďaka mesačným výplatám. Spoločnosť Amazon vypláca svojmu zakladateľovi a už bývalému CEO plat iba 81 000 dolárov ročne – s výnimkou 1,6 milióna dolárov, ktoré platí Amazon za Bezosovu bezpečnosť, čo je nič v porovnaní s Bezosovým čistým majetkom v hodnote zhruba 200 miliárd dolárov. Namiesto toho takmer 90 % Bezosovho majetku pochádza z jeho akciových podielov v Amazone.

Predávať, predávať, predávať

To platí nielen pre Bezosa, ale aj mnohých ďalších najbohatších Američanov – a to je hlavný dôvod, prečo platia tak málo na daniach v pomere k ich celkovému čistému majetku. Aj preto veľa magnátov, vrátane Bezosa, pravidelne predáva akcie firiem, ktoré prevádzkujú.

Americký Forbes vypočítal, že od chvíle, keď sa spoločnosť stala v roku 1997 verejne obchodovateľnou, zakladateľ e-commerce gigantu predal akcie Amazonu dokopy v hodnote takmer 27 miliárd dolárov. Bezosov celkový zisk z predaja akcií, ktorý doteraz nebol podľa informácií Forbesu reportovaný, ponúka pohľad na obrovský majetok výkonného predsedu Amazonu.

Od roku 1998 predal Bezos akcie Amazonu každý rok (okrem rokov: 2005, 2006, 2007 a 2011). To čiastočne vysvetľuje, prečo minimálne v dvoch z týchto rokov – 2007 a 2011 – Bezos neplatil federálne dane z príjmu, ako uviedol portál ProPublica začiatkom minulého mesiaca.

Reklama

Bezos začal predávať časti svojho podielu v Amazone rok po uvedení firmy na burzu. Tržby boli na začiatku v radoch desiatok miliónov dolárov ročne: necelých 46 miliónov dolárov v roku 1998, 21 miliónov dolárov v roku 1999 a 29 miliónov dolárov v roku 2000. Počas nasledujúceho desaťročia Bezos pomaly predával viac akcií, často dvakrát až trikrát ročne. Vrchol prišiel v roku 2010, keď predal celkovo 6 miliónov akcií, čo predstavuje celkovú sumu 793 miliónov dolárov pred zdanením.

Keďže cena akcií Amazonu začala výrazne stúpať, Bezos postupne predával menej akcií, no zakaždým s väčším ziskom. Napríklad v roku 2008 predal 4 milióny akcií za 304 miliónov dolárov. V minulom roku tiež predal 4 milióny akcií – ale pretože akcie od roku 2008 raketovo vzrástli o viac ako 3 000 % – získal z predaja 10 miliárd dolárov pred zdanením.

Čo urobil Bezos s peniazmi?

Bezosov podiel v Amazone v roku 1997 činil 42 percent, po tohtoročnom predaji sa znížil na 10 percent, hoci najväčším finančným zásahom pre neho nebol predaj akcií. Keď sa miliardár v roku 2019 rozviedol, previedol 19,7 milióna akcií Amazonu – štvrtinu svojho podielu, ktorý mal vtedy hodnotu 36 miliárd dolárov – na bývalú manželku MacKenzie Scott. Ide o najnákladnejší rozvod v histórii.

Kam teda zmizli všetky tieto peniaze, s výnimkou tých, ktoré šli jeho bývalej manželke? Vieme, kde Bezos minul niektoré, ale nie všetky, svoje miliardy.

V roku 2017 Bezos uviedol, že predal akcie za asi 1 miliardu dolárov, aby investoval do svojej komerčnej vesmírnej spoločnosti Blue Origin, ktorá jeho samého a jeho brata Marka vyvezie s posádkou do vesmíru, a to onedlho – už 20. júla. Venture capital firma Space Capital odhaduje, že Bezos od založenia v roku 2000 investoval do spoločnosti Blue Origin 7,5 miliardy dolárov. Bezos tiež kúpil v roku 2013  Washington Post za 250 miliónov dolárov, čo je stále iba zlomok z akcií, ktoré v tom roku predal za 711 miliónov dolárov.

Nehnuteľnosti a superjachta na mieru

Na svete sa dajú kúpiť luxusné výrobky, ktoré si môže dovoliť iba niekto, kto má k dispozícii miliardy dolárov. Podľa časopisu Wall Street Journal pred časom kúpil Bezos slávny Warner pozemok v Beverly Hills za rekordných 165 miliónov dolárov od magnáta Davida Geffena. (Majetkové záznamy označujú za kupca Perkins Cole, právnickú firmu, ktorá často zastupuje spoločnosť Amazon).

Bezos má tiež domy v štáte Washington, New York a vo Washington D.C., ako aj rozľahlý ranč v Texase. Cena všetkých týchto nehnuteľností sa odhaduje na 504 miliónov dolárov. Stále však nie je jasné, či za tieto nehnuteľnosti zaplatil v hotovosti alebo si zobral hypotéku. Podľa Bloombergu Bezos zaplatil viac ako 500 miliónov dolárov za superjachtu vyrobenú na mieru, ktorá bude najväčšou plávajúcou jachtou, aká kedy bola postavená v Holandsku. Vhodný doplnok k jeho prepychovému súkromnému lietadlu (od spoločnosti Gulfstream), ktoré má údajne hodnotu 65 miliónov dolárov.

Forbes celkovo odhaduje, že Bezos zaplatil federálne dane z kapitálových výnosov vo výške 6 miliárd dolárov zo svojich takmer 27 miliárd dolárov z predaja akcií spoločnosti Amazon, za predpokladu, že na zníženie daňového základu pri týchto ziskoch nepoužil straty z iných investícií. ProPublica uviedla, že medzi rokmi 2014 a 2018 zaplatil Bezos na federálnych daniach 973 miliónov dolárov.

Šetrenie na charite

Bezos je už dlho kritizovaný za to, že šetril na charitatívnych daroch a že sa vyhýbal „Giving Pledge“, záväzku iných miliardárov rozdať väčšinu svojho majetku. Aj keď v priebehu rokov daroval niektoré akcie Amazonu na charitu, Bezos sa len nedávno vo veľkom zapojil do dobročinnosti. Od roku 2018 sa zaviazal 12 miliardami podporiť svoje vlastné charitatívne organizácie. The Bezos Day One Fund s prisľúbenými 2 miliardami vytvára kontroverznú sieť neziskových predškolských zariadení v komunitách s nízkym príjmom a udeľuje granty skupinám pomáhajúcim rodinám bez domova.

Minulý rok Bezos prisľúbil 10 miliárd dolárov na ekologický Fond Bezos Earth, ktorý poskytuje granty organizáciám bojujúcim proti klimatickým zmenám. Fond doposiaľ rozdelil 791 miliónov dolárov. Pred rokom 2018 venoval Bezos hŕstku miliónových darov, vrátane 33 miliónov darovaných spoločnosti TheDream.us, neziskovej organizácii, ktorá financuje vysokoškolské štipendiá pre „dreamers“ (imigranti, ktorí do USA prišli nelegálne ako deti a majú špeciálny status), a 15 miliónov vyčlenil na vytvorenie Bezos Center for Neural Circuit Dynamics na univerzite v Princetone.

Je bohatší, ako sa odhaduje?

Celkovo, Forbes spočítal odhadované Bezosove výdavky na 14 miliárd dolárov. Taktiež časť z jeho peňazí išla do startupov. Podľa knihy reportéra agentúry Bloomberg Brada Stonea The Everything Store, bol Bezos skorým investorom do spoločnosti Google, hoci nevieme, či si ponechal alebo predal svoj podiel, keď sa vyhľadávací gigant dostal na burzu v roku 2004.

Podľa spoločnosti PitchBook vložil peniaze aj do svojho rodinného fondu Bezos Expeditions, ktorý od roku 2006 investoval do viac ako 100 spoločností vrátane firiem ako Twitter, Airbnb a Uber. Nie je jasné, koľko peňazí Bezos zatiaľ vložil do Bezos Expeditions, ale je pravdepodobné, že so svojimi investíciami urobil dobre. Čo znamená, že by Bezosov čistý majetok mohol byť pokojne o pár miliárd vyšší než je aktuálny 200-miliardový odhad Forbesu.

Článok vyšiel v americkom vydaní magazínu Forbes. Autorkou je redaktorka Rachel Sandler.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?