26. júna 2019

Je viac než jasné, že pobyt na čerstvom vzduchu je dobrý pre fyzické i duševné zdravie človeka. Vedci však nedávno prišli na to, že by sme mali stráviť v prírode minimálne dve hodiny týždenne, aby sme tým dokázali pozitívne ovplyvniť zdravie i celkovú pohodu. 

Štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Scientific Reports a ktorú viedli výskumní pracovníci z University of Exeter vo Veľkej Británii, považuje za „prírodu“ rôzne lokality vrátane mestských parkov, lesov, vidieckych parkov a pláži. Odborníci zistili, že tieto dve hodiny si môžete počas týždňa rozdeliť na menšie návštevy prírody, alebo absolvovať jednu dlhú. Tak či onak to bude mať rovnaké pozitívne účinky.

Postavte sa a prejdite sa po kancelárii.
Aj krátky pohyb nakopne myslenie a kreativitu

Výskum zahŕňal údaje od 20-tisíc ľudí z Veľkej Británie a uvádza, že tieto dve hodiny platia rovnako pre mužov, ženy, starších, mladších či ľudí z rôznych etnických skupín. Výskumní pracovníci dokonca nezaznamenali žiadne rozdiely v čase, pokiaľ ide o ľudí s rôznymi povolaniami, príjmom či dokonca o ľudí trpiacimi chronickými ochoreniami alebo postihnutiami. Dve hodiny v prírode sú skrátka prínosom skutočne pre každého.

Avšak v prípade ľudí, ktorí sa do prírody vybrali, no strávili v nej menej než dve hodiny za týždeň, nemala takáto činnosť žiadny viditeľný prínos. „Je dobre známe, že pobyt na čerstvom vzduchu v prírode môže byť dobrou vecou pre zdravie a celkovú pohodu ľudí. Doteraz sme však neboli schopní konkrétne povedať, koľko času treba stráviť v prírode,“ uvádza doktor Mat White z Lekárskej fakulty University of Exeter a vedúci tejto štúdie.

Pohyb ako životný štýl:
Trénerka roka a jej 7 zásad, ako pristupovať k športu 

Nie všetci ľudia však majú to šťastie, že by mali prístup k prírode v blízkosti svojich domovov. Platí to najmä pre tých, ktorí žijú napríklad v mestách, kde sa častejšie vyskytujú i problémy v oblasti duševného zdravia. Výskum však ukazuje, že nie je potrebné precestovať dlhé vzdialenosti, aby ste si mohli užívať výhody prírody.

„Väčšina pobytov na čerstvom vzduchu sa uskutočnila vo vzdialenosti do 3,2 kilometra od domova. Zdá sa teda, že i návšteva mestských parkov je dobrá vec,“ vraví White. Toto jeho tvrdenie dokonca podporuje aj výskum, ktorý ukazuje, že už 20-minútová každodenná prechádzka mestskou prírodou môže znížiť známky stresu.

Myšlienka, podľa ktorej je príroda prospešná pre zdravie, nie je teda žiadnou novinkou. Na niektorých miestach sa ale postupne stáva čoraz akceptovateľnejšou i v bežnej medicíne. Napríklad lekári vo vidieckej časti Škótska pacientom už bežne predpisujú čas, ktorý by mali stráviť v prírode, ako neoddeliteľnú súčasť liečby.

„Existuje mnoho dôvodov, prečo môže byť čas strávený v prírode dobrý pre zdravie a celkovú pohodu. Ide napríklad o získanie perspektívy na životné okolnosti, zníženie stresu či užívanie si času s priateľmi a rodinou,“ vysvetľuje profesor Terry Hartig z The Institute for Housing and Urban Research na Uppsala University vo Švédsku, ktorý je spoluautorom štúdie. „Súčasné zistenia sú cennou podporou pre zdravotníckych pracovníkov. Konkrétne pre tých, ktorí pobyt v prírode odporúčajú na podporu zdravia a celkovej pohody.“

Výskumníci dúfajú, že ich práca bude inšpirovať viac ľudí, aby si urobili čas na prírodu a posilnili tak svoje zdravie. „Dve hodiny týždenne sú pravdepodobne realistickým cieľom pre mnoho ľudí. Najmä vzhľadom na to, že si môžu tento čas rozdeliť na kratšie úseky počas celého týždňa,“ dodáva White.

Hlavné foto: Unsplash/Paul Gilmore

Prispievateľka Victoria Forster píše pre Forbes.com o zdraví. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk