26. decembra 2018

„So svojím telom mám celoživotný plán, nie len novoročný,“ hovorí Alexandra Raffay, ktorá v roku 2018 v súťaži Fitleader získala titul tréner roka. Alexandry sme sa spýtali na jej prístup k športovaniu a pohybu všeobecne.

Rodáčka z Piešťan pôsobí vo Fit&Gym Ivanke pri Dunaji, kde vedie kondičné, funkčné a kruhové tréningy a venuje sa aj deťom v rámci Akadémie funkčného pohybu pre deti. Na Facebooku založila blog Inšpiruj sa, sama však hovorí, že ľuďom rady, ako žiť či športovať z princípu nerozdáva. Vychádza to z jej životného postoja, že každý človek je iný a to, čo funguje u jedného, nemusí nevyhnutne fungovať aj u druhého, tobôž nie u všetkých ľudí.

Päť zásad, ako poraziť vek pohybom

„Vyradila som radenie zo svojho života a nerobím to už ani na sociálnych sieťach, keďže vždy bolo mojím cieľom inšpirovať a nie radiť.“ Pre čitateľov teda spísala zásady z pohľadu trénerky, ktoré fungujú v jej prípade. A možno pomôžu aj vám. Napríklad to povestné „musím“ na „chcem“ cvičiť.

“Moje telo chce cvičiť prirodzene, bez tlaku, keďže sa vďaka cvičeniu cíti skvelo. Preto v januári predsavzatie nedostane. Viem kam smerujem, moja cesta je pomalá a so svojím telom mám celoživotný plán, a nie len ten novoročný.” Foto: Archív Alexandra Raffay

1. Nemusím, ja chcem.

Moje telo a myseľ už nepozná pri cvičení pojem “musím”… (musím, lebo som trénerka, musím, lebo predsavzatia, lebo január, lebo okolie, lebo… nie, nemusím). Ja sa hýbať chcem a cvičím preto, že chcem, nie preto, že musím. Moja myseľ nepociťuje tlak, nie je viazaná na predsavzatia a vonkajšie motivácie. Moje telo chce cvičiť prirodzene, bez tlaku, keďže sa vďaka cvičeniu cíti skvelo. Preto v januári predsavzatie nedostane. Viem kam smerujem, moja cesta je pomalá a so svojím telom mám celoživotný plán, a nie len ten novoročný. Za svoje rozhodnutia prijímam následky. Ak sa ktokoľvek rozhodne že nemusí, no ani nechce, aj to je v poriadku, pokiaľ vie prijať následky zlyhania, či ničnerobenia so svojím telom.

Reklama

Ste športový nadšenec? Tieto štyri knihy by ste si mali prečítať

2. Cvičím to, čo baví mňa.

Nebehám preto, lebo dnes behajú takmer všetci, behám, lebo to baví mňa, trénujem to, čo baví mňa. Robím to, čo mi robí radosť a rovnako túto možnosť dávam svojim klientom a aj vďaka tomu vidím ich výdrž a vytrvalosť. Snažím sa u nich vybudovať lásku k pohybu.

3. Skúšam.

Som zástanca pestrosti a variability v cvičení, čím viac pohybov a cvičení ovládam, tým väčší výber mám, tým viac zručností a pohybových vzorov získavam. Moje telo sa stáva multifunkčným a nie je preťažované len jednostranne. Beh, kardio, lyže, bedminton, mobilita, sila, tanec, HIIT, jóga, lezenie, plávanie, funkčné tréningy, trampolína, box, zumba, tabata, slackline… A v takomto prípade som presvedčená, že ak sa niekomu nechce jedno, má na výber ďalšie. Rovnako pestro tvorím aj moje individuálne či skupinové tréningy. Aj zápasenie z kolien je bežné.

Alexandra Raffay pomáha ľuďom dostať sa do formy a teší ju, keď jej klienti pochopia, že šport a pohyb je normálna súčasť života, z ktorej sa majú tešiť, a nie niečo, čo si musia nasilu “odmakať” v posilňovni. Foto: Marek Velček, priestory na fotenie poskylo Fit&Co Eurovea

4. Regenerujem.

Penový valec, kvalitný strečing – čím viac svojmu telu naložím a čím viac trénujem, tým kvalitnejšia je následná starostlivosť o moje telo, regenerácia, oddych, výživa. Ak cítim, že má moje telo dosť, dám mu pauzu. Dokážem to vďaka tomu hornému – nemusím. Bez problémov a výčitiek vynechám svoj tréning. A o to viac sa teším, keď je telo plne zregenerované a pripravené opäť cvičiť naplno.

Zo skúseností viem, že ľudia sa často vrhnú bezhlavo do cvičenia, bez potrebnej regenerácie, následkom čoho príde pretrénovanie a následná nechuť a pauza od cvičenia a januárovo – februárové nadšenie je preč.

5. Ak si neviem rady, vyhľadávam pomoc.

U mňa je to bežné pri vzdelávaní sa a posúvaní sa v pred. Ak by som nebola tréner a neviem si rady, čo sa cvičenia týka, alebo by som nevedela, ako začať alebo ako vydržať, tak ho vyhľadám. Keď som sa rozhodla naučiť sa plávať s hlavou pod vodou a technicky správne, tak som rovnako vyhľadala trénera, ktorý ma to naučil a stále učí a už sa teším, keď od februára budeme opäť pokračovať.

6. Obklopujem sa lepšími, učím sa od lepších.

Cvičenie neberiem ako porovnávanie sa. Každý máme svoju cestu pokroku a zlepšovania sa, ktorá je závislá od množstva faktorov. Baví ma byť v komunite inšpiratívnych ľudí, ktorí namiesto hľadania výhovoriek, hľadajú, ako sa to dá a vďaka ktorým sa môžem posúvať vpred aj ja. Sama rada odovzdávam na svojich hodinách energiu a rovnako sa rada obklopujem ľuďmi, ktorí milujú pohyb s rovnakou energiou.

7. Pohyb je môj životný štýl.

Kým väčšina ľudí používa výťah, alebo ide po eskalátore, ja si to s radosťou vyšliapem po obyčajných schodoch. Milujem, keď moji klienti vydržia a dostanú sa prirodzene do rovnakého štádia.