30. marca 2021

Keď americký Forbes pred časom zisťoval, ako zomierajú miliardári, príčiny úmrtia kopírovali tie u bežnej populácie – rakovina, infarkt, zlyhanie orgánov a podobne. Rozdiel bol len v dĺžke dožitia – miliardári sa dožívali v priemere o 3,5 roka viac ako „neboháči“. Keď však miliardári zomierajú predčasne a tragicky, aké sú dôvody?  

Petr Kellner
Foto: SITA/AP

Petr Kellner

Vek: 56 rokov
Úmrtie: 27. marca 2021 (havária helikoptéry)
Majetok: 17,5 mld. USD

Petr Kellner bol najbohatším Čechom, ktorému český Forbes vypočítal hodnotu majetku na 293 miliárd korún (cca 11,2 miliardy eur). Vlastníkovi holdingu PFF patrila v poslednom rebríčku svetových miliardárov podľa amerického Forbesu 68. priečka.

Tragicky zahynul spolu s ďalšími štyrmi členmi heliskiingovej exkurzie pri páde helikoptéry pri aljašskom ľadovci Knik. Výpravu zabezpečoval luxusný rezort Tordillo Mountain Lodge, ktorý založil americký olympijský víťaz, lyžiar Tommy Moe. V čase pandémie je podľa amerického Forbesu tento rezort veľmi vyhľadávaný.      

Olivier Dassault. Foto: SITA/AP

Olivier Dassault 

Vek: 69 rokov
Úmrtie: 7. marca 2021 (havária helikoptéry)
Majetok: 4,7 mld. USD

Reklama

Vnuk Marcela Dassaulta, známeho konštruktéra a výrobcu lietadiel, bol nielen dedičom rodinného bohatstva, ale aj aktívnym politikom – najprv na parížskej radnici a neskôr vo francúzskom parlamente.

Zomrel pri havárii vrtuľníka neďaleko letoviska Deauville v Normandii. Na Twitteri vyjadril sústrasť jeho pozostalým aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. 

Lin Qi

Vek: 39 rokov
Úmrtie: 25. decembra 2020 (otrava)
Majetok: 1 mld. USD

Volali ho aj miliardár mileniál. Číňan Lin Qi v roku 2009 založil úspešnú hernú firmu Yoozoo. Vlastnil aj práva ku knižnému sci-fi bestselleru Problém troch telies. V spolupráci s tvorcami Hry o tróny a Netflixom chcel podľa série vytvoriť filmovú ságu podobnú Hviezdnym vojnám.

Koncom minulého roka ho ale otrávili. Špekuluje sa, že jed dostal v čaji, podozrivý z tohto činu bol jeho kolega. 

Dimitrij Bosov

Vek: 52 rokov
Úmrtie: 6. mája 2020 (samovražda)
Majetok: 1,1 mld. USD

Ruský miliardár začínal v 90. rokoch ako predajca počítačov. Neskôr zbohatol na obchode s nerastnými surovinami – hliníkom a uhlím. Jeho spoločnosť Sibanthracite Group ovládala pätinu biznisu s uhlím v Rusku, jeho ďalšie aktivity sa zameriavali na ťažbu v Indonézii.

Šéfoval aj hokejovému klubu z Novosibirsku. Vlani spáchal samovraždu – vo svojom dome sa strelil do hlavy.   

Matthew Mellon. Foto: Marina Beroff, v licencii CC BY-SA 3.0

Matthew Mellon

Vek: 54 rokov
Úmrtie: 16. apríla 2018 (infarkt)
Majetok: 500 mil. USD

Dedič významnej americkej bankárskej rodiny sa rovnako venoval financiám, v roku 2018 mu 2-miliónová investícia do kryptomien vyniesla majetok v hodnote jednej miliardy amerických dolárov.

Mal bipolárnu poruchu a dlhodobo bojoval so závislosťou na liekoch proti bolesti. Zomrel na infarkt pri experimentálnej liečbe závislosti v Mexiku – údajne po podaní psychoaktívnej látky ayawaska. 

Barry Sherman

Vek: 75 rokov
Úmrtie: 15. decembra 2017 (vražda)
Majetok: 3,2 mld. USD

Zakladateľ kanadskej farmaceutickej spoločnosti Apotex. Firmu pôvodne s dvoma zamestnancami kúpil za matkine celoživotné úspory od strýka v roku 1974, do roku 2014 pôsobil ako jej CEO.

V decembri 2017 ho našli aj s manželkou Honey zviazaných a zaškrtených v ich vlastnom dome v Toronte. Vraždu 12. najbohatšieho Kanaďana a jeho ženy stále vyšetrujú.

Mustafa Vehbi Koç

Vek: 55 rokov
Úmrtie: 21. januára 2016 (infarkt)
Majetok: 1,05 mld. USD

Jeden z dedičov rodinného tureckého konglomerátu Koç Holding, ktorý združuje mnoho aktivít od energetiky, automobilového priemyslu, retailu, IT, developingu až po finančné služby.

Pôsobil ako CEO gigantu od roku 2003 do svojej smrti. Ako športový nadšenec sa venoval jazdectvu, potápaniu, plachteniu či golfu. Zomrel na infarkt počas posilňovania. 

Reklama
Steve Jobs. Foto: SITA/AP

Steve Jobs

Vek: 56 rokov
Úmrtie: 5. októbra 2011 (rakovina)
Majetok: 7 mld. USD

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple a jedna z najvýraznejších osobností vo svete technológií posledných desaťročí. Podieľal sa na svetovom rozšírení smartfónov, po tom, čo jeho iPhone prerazil od roku 2007 do mainstreamu.

Vo veku 48 rokov mu prvý raz diagnostikovali rakovinu pankreasu, ktorú sa snažil najskôr liečiť alternatívnymi metódami. Chorobe podľahol o osem rokov neskôr. 

Adolf Merckle

Vek: 74 rokov
Úmrtie: 5. januára 2009 (samovražda)
Majetok: 9,2 mld. USD

Vyštudovaný právnik, ktorý sa narodil do bohatej nemeckej rodiny, zveľadil bohatstvo, keď založil farmaceutický gigant Phoenix Pharmahandel. Investoval aj do cementovej spoločnosti Heidelberg Cement.

Nesprávne investície mu však neskôr boli osudné – po veľkých stratách počas finančnej krízy v roku 2008 spáchal na začiatku roku 2009 samovraždu – hodil sa pod vlak.

John T. Walton

Vek: 58 rokov
Úmrtie: 27. júna 2005 (havária lietadla)
Majetok: 18,2 mld. USD 

Syn zakladateľa siete Walmart a člen najbohatšej rodiny na svete. Bojoval vo Vietname a ako nadšený letec založil spoločnosť Satloc, ktorá zaviedla GPS systém pre práškovacie lietadlá.

Jeho vášeň pre letectvo sa mu stala osudnou – v roku 2005 sa zrútil so svojím ultraľahkým lietadlom, ktoré sám pilotoval. V tom čase bol 11. najbohatším človekom na svete.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?