29. marca 2021

Najbohatší Čech Petr Kellner, ktorý v sobotu 27. marca vo veku 56 rokov tragicky zahynul pri páde vrtuľníka na Aljaške, mal aj na Slovensku prostredníctvom svojej skupiny PPF rozsiahle podnikateľské aktivity. Hoci pri veľkosti jeho impéria bolo Slovensko len malým trhom.

Skupina PPF, v ktorej bol Petr Kellner majoritným vlastníkom, mala podľa najnovšie zverejnených dát k polroku 2020 aktíva 43,7 miliardy eur, podniká na 25 trhoch sveta, z nich najväčšími sú Čína, India a Rusko. V porovnaní so stavom ku koncu roka 2019 utrpela pandémiou a zo zisku 935 miliónov eur sa prepadla do straty 325 miliónov eur (pri výnosoch 4,8 mld. eur).

Kde bol aktívny Petr Kellner na Slovensku? Pozrite si prehľad najvýznamnejších aktív holdingu PPF v našej krajine:

Home Credit

Pôžičková firma, ktorú Kellner z rodného Česka (vtedy ešte Československa) postupne preniesol do ďalších krajín sveta a ktorá ho vyniesla medzi najbohatších ľudí sveta, má na Slovensku pobočku od roku 1999.

Jej tunajší majetok bol ku koncu roka 2019 zhruba 63 miliónov eur. Patrí k najväčším nebankovým poskytovateľom pôžičiek na trhu. Celosvetovo tento biznis PPF vlani výrazne utrpel a spôsobil, že celá skupina sa dostala k polroku 2020 do straty.

O2

Slovenská časť telekomunikačného biznisu O2, ktorý Petr Kellner kúpil od španielskej Telefónicy v roku 2014, je trojkou na tunajšom telekom-trhu. O2 mala na Slovensku v roku 2019 tržby vyše 295 miliónov eur a čistý zisk 53 miliónov.

Reklama

Skupina Mall

Ambiciózna e-commerce skupina Mall o sebe hovorí ako o najväčšej firme tohto typu v strednej Európe (hoci podľa údajov z roku 2019 stále stratovej). PPF v nej vlastní 40 percent, rovnako ako EC Investments podnikateľov Daniela Křetínského, Patrika Tkáča a Romana Korbačku.

Skupina pôsobí aj na Slovensku prostredníctvom e-shopu mall.sk a mediálnej odnože Mall.TV.

Heureka

Porovnávač cien Heureka sa od skupiny Mall oddelil v roku 2019. Má rovnaké akcionárske zloženie. Pôsobí na viacerých trhoch strednej Európy vrátane Slovenska.

Televízia Markíza

Petr Kellner sa v roku 2019 zviditeľnil veľkou mediálnou transakciou, keď kúpil stredoeurópske stanice od Central Media Enterprises (CME) za odhadovaných 2,1 miliardy dolárov. Súčasťou obchodu, ktorý úrady odobrili o rok neskôr, je aj najväčšia komerčná televízna stanica na Slovensku Markíza. Tá mala v roku 2019 obrat 97 miliónov eur.

Slovenská energetika

Pri výpočte aktivít, ktoré viedol Petr Kellner na Slovensku, treba spomenúť i významné transakcie z minulosti. V októbri 2009, keď vznikol Energetický a priemyselný holding (EPH), doň vložil Kellner peniaze a získal 40 percent. Skupina J&T (40 %) doň začlenila podniky prevažne vo výrobe elektriny a tepla.

Daniel Křetínský, dovtedajší partner J&T, získal 20 percent a stal sa výkonným šéfom firmy. V roku 2014 sa Petr Kellner z EPH nechal vyplatiť, odišiel vraj spokojný s dobrým zárobkom. EPH na Slovensku (spolu)vlastní obrovské aktíva hlavne v energetike a plynárenstve, vrátane SPP Distribúcie, Eustreamu, SSE, Nafty a Slovenských elektrární.

Po sérii akcionárskych zmien v uplynulých rokoch ju väčšinovo ovláda Křetínský. Ten bol s Kellnerom prepletený aj osobnejšie, Kellnerova dcéra Anna bola v posledných rokoch Křetínského priateľkou.

SkyToll

Petr Kellner sa mal podieľať tiež na financovaní akcionára slovenského vysokoziskového prevádzkovateľa mýtneho systému SkyToll. V Česku je PPF vlastníkom firmy CzechToll, ktorá spolu so SkyTollom uspela v tamojšom mýtnom tendri.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?