29. marca 2021

Najbohatší Čech Petr Kellner (56), ktorému český Forbes vypočítal hodnotu majetku na 293 miliárd korún (cca 11,2 miliardy eur), zomrel v sobotu 27. marca 2021 pri páde vrtuľníka v odľahlej časti Aljašky. Pri nehode okrem neho zomreli ďalší štyria ľudia, jedna osoba bola prevezená do nemocnice v meste Anchorage. Podľa miestnej polície na mieste zahynul okrem Kellnera aj ďalší muž z Česka, 50-ročný Benjamin Larochaix. 

Informáciu o Kellnerovej smrti potvrdila aj hovorkyňa skupiny PPF Jitka Tkadlecová, ktorá zároveň požiadala, aby všetci rešpektovali súkromie Kellnerovej rodiny.

„Zatiaľ čo jeho pracovný život sa niesol v znamení neuveriteľnej pracovitosti a kreatívnosti, jeho súkromný život patril rodine a deťom. Preto pohreb prebehne v úzkom rodinnom kruhu. Prosíme všetkých, najmä médiá, aby v tejto ťažkej chvíli rešpektovali súkromie rodiny pána Petra Kellnera,“ uviedla pre ČTK Tkadlecová.

Žezlo preberá Ladislav Bartoníček

Skupina PPF v pondelok popoludní (29. marca) oznámila, že riadenie všetkých aktivít preberá Ladislav Bartoníček, jeden z Kellnerových verných spolupracovníkov. V PPF Group vlastní 0,535 percenta akcií.

„PPF bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovať vo svojich investičných projektoch v súlade s plánmi a víziami, ktoré so svojím tímom spolupracovníkov vytvoril Petr Kellner,“ cituje Forbes Česko oznámenie s tým, že jednotlivé spoločnosti sú, pochopiteľne, riadené profesionálnymi tímami manažérov.

Reklama

Patril aj medzi najbohatších na svete

Petr Kellner vlastnil holding PPF, v roku 2019 sa prostredníctvom neho stal aj majiteľom spoločnosti Central European Media Corporation (CME). Tá patrí k popredným firmám v oblasti médií a zábavy v strednej a východnej Európe. V Česku vlastní okrem iného televíznu stanicu Nova, na Slovensku zase Markízu.

„Nákupom spoločnosti CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe,“ uviedol v tom čase Petr Kellner.

Petr Kellner sa okrem prvého miesta v rebríčku najbohatších Čechov pravidelne umiestňoval aj v zozname najmajetnejších ľudí sveta. Vlani sa podľa amerického Forbesu umiestnil na 68. mieste, rok predtým mu patrila 73. priečka.

Petr Kellneer začínal ako obchodník s kopírkami

Petr Kellner začínal s biznisom v 90. rokoch ako obchodník s kopírkami, neskôr založil investičný fond, pomocou ktorého kúpil kontrolný balík akcií najväčšej českej poisťovne počas jej privatizácie.

Bol majoritným vlastníkom spoločnosti PPF Group, v ktorej kontroloval 98,93 % časť firmy, a práve toto vlastníctvo bolo najväčším zdrojom jeho majetku. Skupina PPF má väčšinový podiel v spoločnosti Home Credit, ktorá sa zameriava na poskytovanie spotrebiteľských úverov v desiatich krajinách sveta.

V posledných rokoch sa Petr Kellner venoval najmä podnikaniu v oblasti financií a telekomunikácií, v rámci ktorých vlastnil českú a slovenskú divíziu O2. Medzi jeho ďalšie aktíva patrila PPF Bank a podiely v komerčných nehnuteľnostiach.

Doteraz najbohatší muž našich západných susedov sa narodil 20. 5. 1964 v Českej Lípe, bol ženatý, mal štyri deti. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Prahe, odbor ekonomika priemyslu. Medzi jeho koníčky patrili kitesurfing, snowboard a parkúr.

Článok bol aktualizovaný, pribudla informácia o zmenách vo vedení PPF Group.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?