Ich kaviareň v Ivanke pri Dunaji láka návštevníkov nielen dobrou kávou a kvalitnými zákuskami, ale najmä svojim špecifickým zameraním – po stenách nájdete desiatky artefaktov a replík, odkazujúcich na Milana Rastislava Štefánika.
Že sa dá biznis s kávou robiť aj na dedine, si už Viktor Meszároš odskúšal vo svojej predchádzajúcej, dnes už neexistujúcej, kaviarni Eberhard v obci Malinovo. Tá odkazovala na rodinu grófov Apponyiovcov, ktorí z tejto malej obce, len niekoľko kilometrov od Bratislavy, urobili svoje hlavné sídlo a privítali tu rôzne významné osobnosti, vrátane prezidenta USA Theodora Roosevelta.
Skvelá káva aj doma? Tri rady, ako na to, od najlepšieho slovenského baristu
Vyzbrojený touto skúsenosťou dal v roku 2013 dokopy sily so svojou kamarátkou Katarínou Bachorovou a v centre obce Ivanka pri Dunaji spolu otvorili kaviareň s názvom Café Štefánik, ktorej návštevníci sem neváhajú cestovať aj niekoľko desiatok kilometrov.
“Celé to začalo, keď ma oslovil kamarát a architekt Marek Paulen, že v centre Ivanky vyrastá veľmi pekná budova a perfektne by do nej zapasovala kaviareň,” hovorí Viktor. “Vtedy sme rozmýšľali, čo tak Ivanku vystihuje. Čo je na nej jedinečné, na čom by sme mohli celú kaviareň postaviť,” dodal.
Kaviareň ako múzeum
Nad názvom alebo tematikou nemuseli premýšľať dlho. V roku 1919 tu tragicky zahynul Milan Rastislav Štefánik a hoci je teda jeho meno s obcou pomerne úzko späté a nachádza sa tu aj pamätná mohyla, výraznejšie možnosti dozvedieť sa o tomto generálovi viac však v obci nenájdete. V miestnom informačnom centre sa síce nachádza niečo ako malé múzeum, respektíve pamätná izba, podľa Meszároša to je však primálo.
Spojili holičstvo a kaviareň do jedného priestoru. Rozšíriť sa z Nitry chcú aj do ďalších miest
“Začali sme teda zbierať artefakty a pripravovať v spolupráci s miestnymi umelcami repliky či rôzne moderné diela, ktoré na Štefánika odkazujú,” hovorí Viktor. Steny kaviarne tak zdobia pamätné listiny, mapy, poštové známky vo veľkom formáte, ale aj replika Štefánikovej uniformy. Vonku sa nachádzajú dve drevené sochy Štefánika a najväčším lákadlom, obzvlášť pre deti, je pod stropom visiaca replika jeho lietadla.
Najvýraznejšími prvkami interiéru sú replika lietadla a replika Štefánikovej uniformy. Foto: archív V.M.
“Niekedy sa sem ľudia prídu pozrieť len tak, ani si nič neobjednajú. Nemáme s tým absolútne žiadny problém,” usmieva sa Meszároš a pochvaľuje si najmä to, že kaviareň prebúdza záujem o Štefánika aj u detí. “Často u nás niečo zbadajú a potom sa pýtajú rodičov, ktorí im potom o Štefánikovi rozprávajú,” tvrdí.
Svoje brány otvorila Café Štefánik v novembri 2013 a už o rok neskôr pre veľký záujem zdvojnásobila svoje kapacity.
Zamestnávajú učiteľky
Kľúčom k úspechu kaviarne nie je podľa Meszároša len kvalitná káva a zákusky, ale najmä atmosféra.
“Môžeme zákazníkom ponúknuť najlepšiu kávu na svete, ale pokiaľ sa k nim nebudeme správať s úctou, odídu nespokojní a nevrátia sa,” vysvetľuje Meszároš. Tajomstvo atmosféry vníma práve v ľuďoch, ktorých zamestnáva, dôležitou zložkou je podľa neho aj prítomnosť samotných majiteľov v prevádzke.
Interiér kaviarne. Foto: archív V.M.
“Veľmi sa mi páči fungovanie v krajinách ako Grécko či Taliansko, prídete do prevádzky a vidíte v nej majiteľa, ktorý robí všetko pre to, aby sa jeho hostia cítili dobre. Na Slovensku sa rozšíril taký neduh, mnohí ľudia si zakladajú kaviarne, nestarajú sa, neukazujú sa tam, len čakajú, aký zisk im to prinesie. S takýmto prístupom sú ale tieto kaviarne odsúdené na zánik,” myslí si.
V Café Štefánik preto, ako tvrdí, nájdete vždy v službe a so zásterou buď jeho, alebo jeho biznis partnerku Katku. “Aj vďaka tomu sa potom dokážeme lepšie vcítiť do kože našich zamestnancov, panuje tu medzi nami dobrá atmosféra a to sa potom prirodzene prenáša aj na našich hostí,” hovorí.
Keďže Café Štefánik je v okolí veľmi populárnym projektom, so zháňaním zamestnancov nikdy nebol väčší problém. “Nájsť dobrých ľudí a zostaviť dobrý tím nie je ľahké, keďže vyškolených ľudí vychádza zo škôl stále menej, nám sa to našťastie podarilo. Dokonca sme doteraz nemuseli podať ani jediný pracovný inzerát,” pochvaľuje si a jedným dychom pokračuje.
Kým niektoré prvky sú vernými replikami, iné, ako napr. tieto poštové známky, sú dielom miestnych dizajnérov. Foto: archív V.M.
“Snažíme sa zamestnávať najmä miestnych, napríklad nám chodia vypomáhať aj učiteľky z miestnej školy. Je smutné, že šikovné ženy s takým dôležitým zamestnaním, veď vychovávajú budúcu generáciu, musia chodiť po škole ešte pracovať do kaviarne, ale aspoň takto im dokážeme pomôcť. Veľmi sa nám navyše osvedčili, s ľuďmi to naozaj vedia a je to pri ich práci cítiť,” hovorí.
O úspech kaviarne sa podľa Meszároša postaralo ústne odporúčanie medzi ľuďmi. Koľko peňazí minul na propagáciu, vie veľmi presne. “Je to presne 25 eur a je to na tabuľu vonku, ktorá ukazuje, že sme tu,” smeje sa.
Prekážkou pri rozbehu nebola ani poloha v centre dediny, hoci prakticky na periférii Bratislavy. “Chodia k nám radi ľudia nielen z Bratislavy, ale z oveľa väčších vzdialeností, napríklad zo Záhoria. Pokiaľ sa u vás hosť cíti dobre, dnes už nemá problém cestovať za príjemným zážitkom aj dlhé kilometre,” dodal.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]
Hlavné foto: Vľavo Katarína Bachorová, vpravo Viktor Meszároš.