6. júna 2020

Už o mesiac malo trenčianske letisko ožiť vďaka obľúbenej Pohode, no keďže situáciu skomplikovala pandémia, festival sa presúva o 12 mesiacov. Riaditeľ Michal Kaščák s tímom pripravuje ročník 2021 a okrem toho i špeciálny streamovací formát Pohoda in the Air, ktorý ukáže, akú dôležitú úlohu zohrávajú návštevníci.

Dali na názory epidemiologičiek

Sprvu sa Kaščák rozpamätáva a otvorene priznáva, že na samom začiatku šírenia koronavírusu bol pomerne optimistický. „Myslel som si, že prejde cez Európu rýchlo a festivalová sezóna bude.“ Prípravy na Pohodu 2020 boli v plnom prúde, keďže začínajú ihneď po skončení predchádzajúceho ročníka. Tím 12 ľudí preto nerušene pokračoval v práci a veril, že všetko prebehne za normálnych podmienok.

Presunutie Pohody nás neovplyvnilo.
Veríme, že Grape bude, tvrdia organizátori festivalu

Zo sveta však prichádzali stále negatívnejšie správy. „Bolo to veľmi zvláštne obdobie. Videli sme, že sa situácia v Európe zhoršuje. Na začiatku v Taliansku, neskôr v ďalších krajinách, a potom na Slovensku,“ opisuje. Tieto okolnosti postupne nahlodali Kaščákov optimizmus a utvrdzovali ho v tom, že z festivalovej sezóny pravdepodobne nič nebude. Rozhodnutie presunúť Pohodu na rok 2021 nebolo impulzívne.  

Cieľom Michala Kaščáka a jeho tímu je každý rok vytvoriť lepší a lepší festival. Foto: SITA/Martin Medňanský

Riaditeľ obľúbenej hudobnej udalosti požiadal o názor epidemiologičky Zuzanu Krištúfkovú a Máriu Štefkovičovú. „Tie nám povedali, že v takej podobe, v akej Pohoda každý rok býva, sa určite nebude môcť uskutočniť,“ opisuje Kaščák moment, počas ktorého mu bolo definitívne jasné, že festival je nutné pre pandémiu koronavírusu presunúť. Rozhodnutie oznámil verejne 15. apríla. 

Na Eurovízii skončil šiesty: Spôsob, akým sa robí hudba v zahraničí,
sem ešte len prichádza

„Som rád, že sme sa opreli o názor odborníčok, pretože nám to dalo výhodu skorej komunikácie,“ upresňuje riaditeľ Pohody a ihneď dopĺňa:„ Ja sa im chcem poďakovať. Ľudia majú často obavy prijímať rázne rozhodnutia alebo dávať jednoznačné informácie, pretože sa boja následkov. Obdivujem ich odvahu, že nám proste povedali veci presne tak, ako ich videli. A potvrdilo sa, že mali pravdu.“ 

Ľudia im vyjadrili podporu

Kaščák s tímom jasne komunikuje, že v prípade Pohody nejde o zrušenie, ale presunutie. Všetci venovali príprave tohto ročníka veľa energie, a preto by nechceli, aby iba v tichosti zanikol. Oslovili všetkých 50 umelcov, ktorí mali v júli rozoznieť trenčianske letisko, a pozvali ich na budúci rok.

Doposiaľ s touto alternatívou súhlasilo 35 z nich. Okrem toho ich ešte čaká ďalších 100 mien, ktoré zatiaľ zverejnené nemali. „Bolo by zvláštne, keby sme to nazývali zrušením a urobili ako keby identický festival,“ vysvetľuje.  

Práve umelci predstavovali pre Kaščáka jednu z najväčších výziev pri presúvaní z jedného roka na druhý. Nevedel totiž, ako sa k celej tejto situácii postavia. „Musím povedať, že som počas promotérskej práce nikdy nezažil takú vlnu spolupatričnosti ako teraz,“ pokračuje v rozprávaní. Nemenej dôležité boli reakcie návštevníkov Pohody. Práve od ich podpory totiž závisí ďalšie fungovanie festivalu.  

Koncerty inak: Huslista Filip Jančík hral ľuďom na balkónoch a oknách zo strechy auta

Ľudia dostali možnosť preniesť si zakúpené lístky alebo ich vrátiť. Kaščák konštatuje, že do 15. apríla predali necelých 15-tisíc vstupeniek. „Doteraz máme okolo tisíc žiadostí o vrátenie niečoho, čo súvisí s Pohodou. To je vrátane parkingov karavanov a podobne,“ približuje.

V prípade samotných lístkov ide o približne 700 kusov. K mnohým žiadostiam týkajúcich sa vrátenia vstupeniek návštevníci pripisovali, že Pohodou podporujú, no ocitli sa v náročnej finančnej situácii.

Kaščák ich rozhodnutie absolútne chápe. Vo všeobecnosti boli podľa neho reakcie návštevníkov na presunutie festivalu taktiež plné pochopenia a povzbudenia. V tejto súvislosti si ani nespomína na negatívne ohlasy. „Niektorí boli dokonca takí ústretoví, že si nechali lístok na rok 2020 a ešte aj kúpili lístok na rok 2021,“ dodáva a neveriacky sa zasmeje. Sú to pre neho veľmi silné momenty plné vďaky.

Plánujú Pohodu in the Air

Keď sa dostávame k tomu, v akom duchu by sa mohla niesť Pohoda 2021, Kaščák hovorí: „Verím, že festival bude taký, aký býval. Dokonca som optimista a myslím si, že atmosféra bude ešte silnejšia, pretože si ľudia uvedomia, aké dôležité je stretávať sa a zdieľať spolu radosti sveta.“ Obavy pri príprave ďalšieho ročníka zatiaľ Kaščák nemá, ľudia podľa neho v boji s Covidom-19 urobili mnoho ústupkov a to im prinesie výsledky. 

Tri týždne pred oznámením presunutia festivalu sa s tímom zamýšľal nad tým, čo budú robiť, ak k tomu skutočne dôjde. Preto prišli s nápadom, že v pôvodnom dátume Pohody 2020 usporiadajú jej streamovaciu verziu s názvom Pohoda in the Air.

„Nebudeme stavať žiadne festivalové stavby alebo pódiá. Budeme sa hrať s priestorom. Ukážeme, ako vyzerá letisko, keď je bez ľudí, a akí dôležití na ňom ľudia sú,“ vysvetľuje otvorene. 

Riaditeľ Pohody zároveň prízvukuje, že projekt nemá byť akousi náhradou festivalu, ale festivalom, ktorý obstojí aj sám osebe. V rozmedzí 9. až 11. júla bude prebiehať stream cez webovú stránku Pohody. „Budeme robiť určite aj cross-stream s niektorými partnermi cez naše sociálne siete, čiže YouTube a Facebook. Časť budú pravdepodobne streamovať aj partneri a kapely,“ upresňuje. A čo odkazuje návštevníkom festivalu? „Že im ďakujeme. Podržali nás tak, ako vždy v ťažkých časoch. Tešíme sa na stretnutie v roku 2021,“ uzatvára.  

View this post on Instagram

POHODA 2020 SA ZMENÍ NA POHODA IN THE AIR, NAPLNO SA UVIDÍME V ROKU 2021 (for English scroll down). Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa presúva o rok. Pohoda 2020 sa tak v tradičnej podobe neuskutoční, nahradí ju Pohoda In the Air. Naživo sa na trenčianskom letisku stretneme až 8. – 10. júla v roku 2021. Všetky vstupenky z tohto roka ostávajú v platnosti. Zároveň tým, ktorí to potrebujú, garantujeme vrátenie plnej sumy za lístok. Úžasná atmosféra živého stretnutia nám bude veľmi chýbať, rovnako ako pozitívna energia, ktorá na letisku ostáva po festivale. Sme ale optimisti, a preto veríme, že si zameškané vynahradíme v budúcnosti s ešte väčšou radosťou. Mnohé mená z tohto ročníka budú s istotou hrať aj v roku 2021. Prvými opätovne potvrdenými umelcami sú: The Libertines, Metronomy, Wolf Alice, Archive, black midi, Shame, Kokoroko, Marina Satti & Fonés, Black Country, New Road, Bazzookas, Wooze, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, PENGSHUi, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Space Lady, Malox, Crack Cloud, Murman Tsuladze, Shht, PoiL a Trupa Trupa… Veľká vďaka patrí umelcom, ich agentom i manažérom. Ďalšie mená budú nasledovať čoskoro, pridajú sa k nim aj doposiaľ nezverejnení umelci, tých začneme zverejňovať už 20. apríla. Pre rok 2021 nemôžeme garantovať rovnaký program, ale urobíme všetko pre to, aby bol ešte silnejší. Viac informácií o prenose vstupeniek, refundácií i našich ďalších projektoch nájdete v článku na našom webe. EN: POHODA 2020 WILL CHANGE TO POHODA IN THE AIR, WE’RE LOOKING FORWARD TO SEEING YOU IN 2021 The twenty-fourth edition of Pohoda is postponed by a year. Pohoda 2020 will thus not take place in its traditional form, it will be replaced by Pohoda in the Air. We will see one another at the Trenčín airport on 8 – 10 July, 2021. More info on our web. #ZachovajmePohodu #KeepPohodaAndCarryOn #Pohoda20-21 #Pohoda20→21

A post shared by PohodaFestival (@pohodafestival) on

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?