26. mája 2020

Jeho lásku k hudbe a túžbu tešiť ňou ľudí naokolo nedokázala zastaviť ani pandémia. Začiatkom roka sa huslista Filip Jančík tešil na jarné turné, v rámci ktorého plánoval odohrať dokopy 13 koncertov. Filmová hudba v jeho podaní mala zaznieť v priestoroch kostolov, synagóg i historických pamiatok. Pre koronavírus musel turné preložiť na september, no tým sa nenechal odradiť a ani zastaviť. Zobral do rúk husle, postavil sa na strechu auta a hral ľuďom priamo na sídliskách.

Nezabudol na seniorov a deti v domovoch

Odložené turné a nástup náročného obdobia vo Filipovi ešte väčšmi umocnili chuť potešiť hudbou čo najviac ľudí na Slovensku. Preto vymyslel projekt Pod Oknom, do ktorého sa vrhol skutočne naplno. „S týmto nápadom som prišiel hneď po uzatvorení hraníc, čo bolo začiatkom marca. Trvalo mesiac, kým sa mi podarilo nájsť správnu formu,“ vraví huslista.

Slovenský huslista Filip Jančík urobil dieru do sveta.
Dá vám 5 tipov, ako v rozbehnutej kariére nepoľaviť

Na tejto idei pracoval Filip Jančík neúnavne. So svojím tímom pripravil webovú stránku projektu podoknom.sk, prostredníctvom ktorej mali ľudia možnosť hlasovať za to, aby sa objavil práve v ich meste. Keď huslista pokračuje, potvrdzuje svoje zanietenie slovami: „Určitý čas zabrala aj marketingová stratégia. Nič nenechávam na náhodu. Chcel som, aby bol projekt pripravený komplexne po všetkých stránkach a mohol tak pozitívne zasiahnuť čo najväčší počet ľudí.“

Huslista vymenil počas koronavírusu pódium za strechu auta. O divákov nemal núdzu. Foto: archív Filipa Jančíka

Od začiatku bolo Filipovým cieľom umožniť divákom, aby sa v časoch domácej karantény a sociálneho dištancu mohli kultúrne vyžiť v momente, keď vystúpia na vlastný balkón alebo otvoria okno. Huslista taktiež dokázal, že má veľké srdce, a projektu Pod Oknom dal hlbší rozmer. „Množstvo vystúpení som pripravil pod oknami domovov seniorov či detského domova. Detskému domovu v Spišskej Novej Vsi som tiež spravil malú zbierku na sociálnych sieťach,“ dodáva.

Reklama

Petržalská divočina a bystrický hluk

Projekt Pod Oknom má za sebou aktuálne už dve série koncertov po slovenských sídliskách. Filip Jančík ich približuje na konkrétnych číslach: 11 dní, 17 miest, 1645 odohratých minút, 9400 ľudí na balkónoch i oknách a takmer 4-tisíc precestovaných kilometrov. A aký pocit v ňom zanechali tieto koncerty? „Po oboch sériách som sa cítil ako po ozajstnom veľkom turné,“ vraví a vzápätí dodáva, „fyzicky zničený, ale vnútorne veľmi šťastný.“ Spomína dokonca silné momenty, počas ktorých ľudia od samej radosti plakali.

Anketa: Aj v ťažkých časoch vieme nájsť veľa dobrého.
Čo ma naučila koronakríza?

Keď sa dostávame k tomu, v ktorom slovenskom meste či mestečku ho na balkónoch a v oknách obklopoval najväčší počet divákov, v prvom rade podotýka, že pre neho boli všetky sídliská absolútne skvelé. Následne sa zamýšľa a s úsmevom opisuje zážitky: „Bratislavská Petržalka bola naozaj divočina v tom najlepšom slova zmysle. Banská Bystrica mala zase najhlučnejších divákov, vyzeralo to ako na štadióne.“

Filip Jančík hrá pod oknami paneláka.
Umelec hovorí o tom, že počas týchto vystúpení prežíval silné emócie. Foto: archív Filipa Jančíka

Spolu s huslistom sa na príprave projektu Pod Oknom podieľal jeho tím. Ruku k dielu priložili kameramani, fotograf, vodič, pomocník a tiež jeho priateľka. Keď Filip Jančík zavítal do rodného Popradu, ku skupine sa pridala ďalšia časť jeho marketingového tímu. Prečo vlastne? „Pomáhala tvoriť krátky a kreatívny obsah na sociálne siete,“ vysvetľuje. Na to, aby všetko fungovalo bez problémov, so sebou nosili agregát na elektrinu, foto svetlá a tiež drony.

Filip Jančík by chcel usporiadať večernú edíciu

Čo sa finančnej stránky týka, projekt Pod Oknom bol neziskový, no aj napriek tomu stál podľa Filipa niekoľko desiatok tisíc eur. „Podstatnú časť som financoval i z vlastných zdrojov,“ približuje. Zároveň je v tejto veci maximálne vďačný svojim partnerom, slovenskej pobočke Red Bull a očnému centru Excimer, ktorí jeho spontánnemu nápadu aj napriek pandémii koronavírusu dôverovali.

Na jednom zo slovenských sídlisk.
Cieľom projektu Pod Oknom bolo priniesť ľuďom kultúru priamo pod balkóny a okná. Foto: archív Filipa Jančíka

Pre huslistu budú tieto vystúpenia krásnou spomienkou. „Hrať na streche auta bolo pre mňa rovnako úžasné ako na vypredanom koncerte na Bratislavskom hrade,“ upresňuje. V rámci projektu Pod Oknom by sa rád pustil i do tretej série, ktorá by sa mala niesť v špeciálnom duchu. Filip Jančík totiž hovorí o večernom prevedení a označuje ju za „Pod Oknom – Night Edition“. Láka ho využitie svetiel a rôznych ďalších efektov.

Nuž a pokiaľ sa tento plán Filipovi podarí, a už po tretíkrát vyrazí s filmovou hudbou ľuďom pod balkóny a okná, ani tým sa nemusí projekt Pod Oknom skončiť. Po pandémii koronavírusu by ho huslista rád nechal v akomsi spiacom režime, a trpezlivo vyčkával. V momente, keď by to ľudia najmenej čakali, by opäť s radosťou a úsmevom vyskočil na strechu auta a rozoznel slovenské sídliská.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?