10. novembra 2019

Láka vás atmosféra s temperamentom Kuby či skôr retro štýl 80. rokov? Svoje odporúčania, kam sa na Slovensku mimo Bratislavy vybrať do baru a ochutnať niečo originálne pre Forbes spísal Miroslav Telehanič, ktorý bol na Slovak Bar Show nominovaný na osobnosť roka.

Miroslav Telehanič je zakladateľ značky mMMm – Vlčie sirupy. Na Slovensku zvíťazil v troch veľkých barmanských súťažiach World Class, Absolut Invite a Beefeater MIXLND. Vo svetových finále v nich potom obsadil 5. priečku, umiestnil sa v top 8 a v najprestížnejšej súťaži World Class sa dostal medzi 12 najlepších barmanov.

Miroslav Telehanič bol na Slovak Bar Show nominovaný na osobnosť roka. Foto: archív M.T.

Nech sa páči, tu je jeho výber mimobratislavských barov, ktoré sa oplatí navštíviť.

Hedon coffee & cocktails. Nachádza sa na Trojičnom námestí v centre Trnavy a na jeho čele stojí Róbert Šajtlava, ktorého ocenili ako barovú osobnosť roka. V Hedone si zakladajú na pohostinnosti, uvoľnenej atmosfére a poctivých surovinách. Ak budete mať šťastie, možno práve počas vašej návštevy budú v podniku hosťovať barmanské esá z Hongkongu či Londýna.

Záhir coffee & drinks. Ikonický podnik v Nitre, ktorý je na barovej mape Slovenska zapísaný veľkými písmenami. Jeho majiteľom je Ľuboš Racz, žijúca slovenská barmanská legenda. Ak máte radi skvelú atmosféru, príjemný servis a lahodné koktaily, určite nesmiete obísť Záhir v štýle klasického American baru.

Reklama

Splnil si túžbu po vlastnom bare, dnes patrí jeho Záhir medzi absolútnu špičku

Dublin Cafe. Túto stálicu slovenskej gastro scény nájdete v Prešove. Pri jej návšteve si môžete dať dobrú kávu, na ktorú sa špecializujú a spojiť ju s lahodným koktailom – napríklad s Irish coffee. Navyše ide o liaheň mnohých vynikajúcich slovenských barmanov, ktorí sa presadili aj v zahraničí.

The Cuba Libre Rum & Cigar House. Už názov napovedá, čo vás bude čakať vo vnútri košického baru. Áno, je to rum a cigara, ale pri tom sa to v Cuba Libre nekončí. Kubánska atmosféra, široká škála alkoholu a koktaily na mieru pod taktovkou charizmatických barmanov so skúsenosťami zo zahraničia.

Jazz Café. Košická legenda, ktorá je na scéne už 25 rokov. Začiatkom roka bol bar zrekonštruovaný a otvorený pod taktovkou Lukáša Vrábeľa. Nájdete v ňom veľký výber champagne a samozrejme aj skvelé koktaily.

Slovák riadi celebritnú reštauráciu v Singapure. Aké sú jeho manažérske tipy?

Lobby Bar. Ďalšia stálica vo východoslovenskej metropole. Tento bar vyžaruje zaujímavú atmosféru 80. rokov. Popri popíjaní dizajnových koktailov si môžete pozrieť napríklad rozprávku Tom & Jerry a trochu si aj nostalgicky zaspomínať. Ak by vás prepadol hlad, určite si objednajte tamojší sushi set. Je priam geniálny.

JM Cocktail Bar. Ak ste niekde v okolí Tatier a hľadáte prijemné miesto na posedenie pri dobrom drinku, tak určite odporúčam navštíviť tento popradský podnik so zaujímavou ponukou koktailov, príjemnou atmosférou a so šikovnými barmanmi.

:Incité boutique cafe & bar. Ako bonusovú zastávku odporúčam Incité v Kremnici. Toto malé mestečko v srdci Slovenska si ma získalo hneď prvou návštevou a celkovú atmosféru mi ešte umocnil tento skvelý podnik. Je to hybridné spojenie kaviarne a baru s čistým dizajnom a s vynikajúcimi koktailmi.

Ešte pár stručných tipov na barové zastávky po Slovensku. V Piešťanoch odporúčam návštevu Heaven caffé & bar, v Púchove Amante bar japanese emotions, v Banskej Bystrici Piano, v Bojniciach Varadero cubans cocktail bar a aj Cocktail Bar #1 a v Žiline novootvorený Pancha Skybar.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk