29. septembra 2020

Nebála sa zmeny, výzve sa postavila čelom. Patricia Richterová má v Prievidzi prenajatú dielňu, v ktorej tvorí pod značkou Shabby Romantic ľanový bytový textil a doplnky. Pôvodne však na handmade stránke Sashe žali úspech jej textilné vianočné ozdoby.

Nápor úspechu v dvoch rôznych oblastiach ju prinútil vybrať si. A tak vykročila smerom vpred za svojou ľanovou víziou posteľných obliečok, záclon, závesov, obrusov či prestieraní, ktoré robí aj na mieru.

Ako vyzeral život Patricie skôr, než sa rozhodla založiť Shabby Romantic? Venovala sa účtovníctvu rodinnej firmy, hoci ho nikdy predtým neštudovala. „Naučila som sa ho ako samouk. Starala som sa o chod firmy, rokovanie s bankami, mala som na starosti zamestnancov,“ menuje.

Do sveta podnikania sa dostala po prekročení prahu dospelosti. Keď mala totiž 18, tak na ňu otec napísal túto firmu, ktorú si neskôr sama pretransformovala.

Reklama

V čase, keď sa rodinnej firme prestávalo dariť, sa Patricia sťahovala do domu, pri ktorom si postupne budovala záhradu. A to ju nesmierne bavilo. „Myslela som si, že sa budem venovať navrhovaniu záhrad. Naša firma bola v útlme, a ďalej sme nechceli robiť to, čo sme mali rozbehnuté,“ upresňuje.

S odstupom času svoj život označuje za jednoduchý. „Ako život matky s dvomi deťmi, bez partnera a s rodičmi,“ zasmeje sa.

Riskla to a vzdala sa úspešných ozdôb

Dôležitý zlom nastal pre Patriciu v roku 2013. Keď si v jeden deň prezerala obrázky na internete, zaujal ju vankúš. „Už ani neviem, ako mi napadlo, že ho idem skúsiť ušiť. Len tak. Ja som proste človek, ktorý si v živote potrebuje vyskúšať veľa vecí, a vždy sa pre niečo nadchne,“ konštatuje.

Postupne ušila vankúšov viac. Snažila sa ich predávať prostredníctvom Sashe, no príliš sa jej nedarilo. Teda, až kým do ponuky nezaradila textilné vianočné ozdoby.

Ľanu verila Patricia natoľko, že kvôli nemu upustila od úspešných produktov. Foto: archív Shabby Romantic

„Neviem, čo sa stalo, ale zrazu mi začali chodiť objednávky. Dosť sa to rozbehlo, čiže som zamestnala celú rodinu, aby sme to vôbec stíhali. Všetci sme vypĺňali, zošívali, strihali, to boli naše Vianoce, a ešte aj každé ďalšie Vianoce počas nasledujúcich troch rokov,“ smeje sa.

Práve s týmito produktmi sa v roku 2014 dostala na Sashe medzi top predajcov. Počas celého roka preto chystala vianočné ozdoby, aby ich v zime mohla predávať.

Patricia sa pre úspech týchto produktov rozhodla zaregistrovať i na talianskej handmade stránke. Na nej sa však z vianočných ozdôb stali ozdoby v tvare srdiečok na svadby. „Talianske nevesty sú neskutočne náročné. Na jednu svadbu išlo aj 300 alebo 400 kusov, a vždy mali nejaké požiadavky navyše,“ konštatuje.

Takáto jednotvárna práca ju začala ubíjať a vyčerpávať. V tom istom čase sa jej prvýkrát dostal do rúk ľan, ktorý ju ihneď očaril. Výzve v podobe náročnejšieho spracovania nevedela odolať. Preto ušila obrus a prezentovala ho na Sashe.

V dielni maľuje na kabelky z prírodného materiálu.
Značka Blubery stavila na ľan

„Predala sa prvá štóla z ľanu, a už to akosi išlo,“ hovorí s úsmevom. Spočiatku vyrábala naraz textilné vianočné ozdoby aj ľanový bytový textil a doplnky, no chtiac-nechtiac si medzi nimi musela vybrať. Naplno sa totiž nedokázala venovať obom týmto činnostiam.

Stálo pred ňou dôležité rozhodnutie, no ona sa zmeny nebála. Chcela prácu, ktorá by bola zaujímavá, preto vyhral ľan. „Ozdoby som proste pustila. V nich som sa nijako neposúvala, potrebovala som výzvu,“ spomína.

Alfou a omegou je dobrý tím

Počiatočné investície značky Shabby Romantic po rozhodnutí naplno sa sústrediť na ľanový bytový textil a doplnky vyšli Patriciu zhruba na tisíc eur, ktoré potrebovala na zaobstaranie látok. Neskôr musela pristúpiť na nákup šijacích strojov. „Začínala som s úplne obyčajnou mašinkou za 150 eur, a postupne som dokupovala. Do strojového vybavenia som doteraz investovala zhruba 20-tisíc eur,“ počíta.

Zisk z podnikania má stále v obehu, robí si totiž veľké zásoby materiálu, aby nemusela produkty sťahovať z ponuky. Rôzne farby a vzory chce mať v prípade potreby poruke.

V Shabby Romantic záleží majiteľke na kvalitných vzťahoch. Foto: archív Shabby Romantic

Pre Patriciu je v biznise najdôležitejšie obklopiť sa dobrými, šikovnými ľuďmi a budovať si korektné vzťahy. „Stabilne mám dvoch zamestnancov. Keď je toho veľa, dávam priestor aj živnostníčkam. Prvé dva-tri roky som robila z domu sama, chodila mi pomáhať kamarátka,“ spomína.

Taktiež jej záleží na kvalitnej komunikácii so zákazníkmi. S pribúdajúcimi objednávkami, ktorých v značke Shabby Romantic vybaví mesačne priemerne 60, je to náročné, no upustiť od toho nemieni. „Keď si u nás niekto objedná výrobok na mieru, je na prvom mieste, robí sa to len pre neho,“ dodáva.

V Rožňave vyrábajú ručne šité kabelky.
Zakladateľka značky sa na jej chode podieľa popri materstve

Výzvam v biznise čelí Patricia v pravidelných intervaloch. Vždy, keď jej zákazník pošle fotografiu nového domu, a vloží do nej dôveru, aby mu navrhla niečo, čo z domu urobí útulný domov. „A tiež sú to rôzne penzióny, ktoré potrebujú zariadiť priestory. To už je ďalší level, kde viem, že tie produkty uvidí množstvo ďalších ľudí. To už je prezentácia,“ konštatuje.

Reklama

Najväčší záujem majú zákazníci o ľanové posteľné obliečky, záclony a závesy. Takéto produkty šijú v značke Shabby Romantic i na mieru.

Obľúbené sú i menšie doplnky ako štóly či utierky, ktoré Patricia zaradila do ponuky ešte na začiatku, a tie sú z kolekcie „Grandma’s Memories“. Čo sa týka materiálu, najviac si obľúbila ľan z Litvy, ktorý nakupuje aj dvakrát mesačne, no v menšom množstve používa i ten z Talianska a Francúzska.

„Snažím sa ho zháňať od viacerých výrobcov,“ dopĺňa. Do budúcnosti si praje, aby bola s celým tímom zdravá, a aby mali spoločne chuť pracovať naplno. V najbližších mesiacoch čaká značku Shabby Romantic vianočný nápor. Postupne by sa chcela Patricia s biznisom i rozšíriť. Plánuje si zaobstarať väčší priestor, v ktorom by mohla mať prezentačnú miestnosť s vlastnými produktmi.

Medzi najobľúbenejšie produkty značky patria posteľné obliečky. Foto: archív Shabby Romantic

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?