24. mája 2021

Neubehol ani mesiac, odkedy zakladateľ Amazonu Jeff Bezos po tretíkrát dosiahol vrchol hodnoty svojho čistého majetku vo výške 200 miliárd dolárov. Avšak dnes už o sebe nemôže tvrdiť, že je najbohatším človekom sveta. Na prvom mieste ho vystriedal francúzsky miliardár Bernard Arnault, šéf spoločnosti s luxusným tovarom LVMH, ktorého majetok aktuálne presiahol 186 miliárd dolárov.

Jeho čistá hodnota sa zvýšila po tom, čo akcie spoločnosti v Európe stúpli o takmer pol percenta. Na druhej strane Atlantiku zároveň akcie Amazonu klesli o viac ako jedno percento a z Bezosovej ríše tak ubudlo 2,3 miliardy dolárov.

the real-time billionare list, Bernard Arnault, Forbes
Foto: The Real-time Billionare list/Forbes.com

Arnault sa na prvom mieste na chvíľu objavil už v piatok krátko pred zatvorením newyorskej burzy. Podobná situácia nastala tiež v decembri 2019, keď akcie Amazonu prudko klesli a potom zase vyskočili hore, čo Arnaultovcov zrazilo späť na druhú priečku.

Obaja muži sú odvtedy bohatší o 76 miliárd dolárov, ich bohatstvo pritom rástlo spolu s cenami akcií spoločností LVMH a Amazon. Keď americký Forbes začiatkom apríla zverejnili zoznam svetových miliardárov roku 2021 s čistým majetkom vypočítaným na základe cien akcií z 5. marca, Bezos sa umiestnil na prvom mieste so 177 miliardami dolárov, zatiaľ čo Arnault bol na treťom mieste s majetkom v hodnote 150 miliárd dolárov.

Miesto medzi nimi obsadil šéf Tesly a SpaceX Elon Musk, ale odvtedy akcie francúzskeho giganta LVMH vzrástli o takmer 21 percent, čo je trojnásobok 7-percentného zvýšenia akcií Amazonu.

Reklama

Luxusné zotavenie po pandémii

Spoločnosť LVMH zaznamenala v prvom štvrťroku tohto roka tržby v rekordnej hodnote 16,7 miliárd dolárov, pretože zákazníci (najmä v USA a Číne) sa vrátili ku nákupom luxusnej módy, hodiniek a šperkov. Medzi najznámejšie značky spoločnosti patrí Louis Vuitton, Sephora, Marc Jacobs, Christian Dior alebo Fendi.

Silné zotavenie spoločnosti LVMH po pandémii pomohlo Arnaultovi s rastom jeho majetku o viac ako 100 miliárd dolárov od pádu v marci minulého roka. Na zozname svetových miliardárov z roku 2020 mal totiž jeho majetok hodnotu len 76 miliárd dolárov.

Jeff Bezos od februára, kedy oznámil, že odstúpi z funkcie generálneho riaditeľa, predával akcie Amazonu. Počas troch májových týždňov ich predal v hodnote 6,6 miliardy dolárov pred zdanením. Akcie Amazonu od konca apríla, keď firma oznámila svoje vydarené výsledky prvého štvrťroka, klesli takmer o osem percent.

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Jeho autorom je redaktor Giacomo Tognini.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?