3. februára 2021

Spoločnosť Amazon oznámila, že jej dlhoročný šéf a najbohatší človek sveta Jeff Bezos opustí svoje riaditeľské kreslo. Firemné žezlo odovzdá Andymu Jassymu, doterajšiemu šéfovi cloudových služieb Amazon Web Services. Prekvapivé je, že tento post opúšťa práve na vrchole, v čase, keď firma zažíva nevídané úspechy. Aké dedičstvo po sebe zanechá človek, ktorý vôbec ako prvý na svete prekročil so svojím majetkom hodnotu 200 miliárd dolárov?

Rekordné predaje v uplynulom roku

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos odstúpi z funkcie generálneho riaditeľa počas tretieho štvrťroka. Spoločnosť to oznámila v utorok (2. februára). Prekvapivé je, že firma sa tak rozhodla po skutočne úspešnom roku, keď akcie Amazonu vzrástli o 67 percent vďaka zmenám v maloobchode počas pandémie.

Amazon ohlásil rekordné číslo predajov (125,5 miliardy dolárov) vo štvrtom štvrťroku 2020 – prvý raz od založenia spoločnosti  presiahli tržby 100 miliárd dolárov v jednom štvrťroku. A jej zisk bol 7,2 miliardy dolárov, viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Foto: SITA/A/Richard Drew

„Ak to urobíte správne, niekoľko rokov po prekvapivom vynáleze sa nová vec stane normálnou. Ľudia zívajú,“ povedal Bezos. „To zívanie je najväčší kompliment, aký môže vynálezca dostať. Keď sa pozriete na naše finančné výsledky, zistíte, že odrážajú dlhodobé výsledky našej vynaliezavosti. Práve teraz je vynaliezavosť Amazonu na vrchole, a preto je optimálny čas na túto zmenu.“

Bezos a jeho miliardové vášne

Miliardár sa však nudiť nebude. Plánuje sa zamerať na „Day 1 Fund, Bezos Earth Fund, Blue Origin, The Washington Post a moje ďalšie vášne“, ako napísal v liste svojim zamestnancom.

Reklama

196,2 miliardy dolárov – to je hodnota majetku Jeffa Bezosa podľa odhadov amerického Forbesu. Do veľkej miery tvorí toto číslo 11,1-percentný podiel v Amazone, ktorého hodnota bola v utorok (2. 2. 2021) na monumentálnom čísle 1,6 bilióna dolárov.

Bezos založil spoločnosť, ktorá rozpútala revolúciu v e-commerce, v roku 1994 vo svojej garáži v meste Seattle. Vtedy to bolo ešte len skromné online kníhkupectvo. O 27 rokov neskôr už „obchod“ Amazon pokrýva široké cloudové úložiská, video streaming aj potraviny a mnoho iného.

Bezos sa dostal na titulky magazínov v roku 2019 počas ostro sledovaného rozvodu s MacKenzie Scott po 25 rokoch manželstva, keď súhlasil, že jej zanechá štvrtinu svojho podielu v Amazone.

Jeff Bezos a MacKenzie Scott. Hlavné foto: TASR/AP

Vo februári 2020 prisľúbil 10 miliárd (čo v tom čase tvorilo takmer 10 % z hodnoty jeho čistého majetku) na boj proti klimatickým zmenám prostredníctvom iniciatívy pod názvom Bezos Earth Fund. Okrem toho vlastní aj americký denník The Washington Post a spoločnosť Blue Origin, ktorá sa zameriava na vývoj vesmírnych rakiet.

Na začiatku boli knihy

Jeff Bezos sa pustil do online predaja kníh v roku 1994. V priebehu troch rokov sa spoločnosť dostala do povedomia širokej verejnosti. Na svojom konte mala vtedy už 2,5 milióna titulov a predaje dosahovali 148 miliónov dolárov.

„Amazon.com nemôže fungovať vo fyzickom svete,“ povedal v roku 1996 Bezos vo svojom historicky prvom interview pre americký Forbes. „Žiadna metropola nedokáže utiahnuť kníhkupectvo s miliónmi titulov.“

Potom prišla „konkurencia“

Navyše, Bezos nemal v úmysle prestať. Do roku 1998 začala firma rozširovať ponuku o CD, DVD, odevy, hračky a kancelárske potreby. Vtedy Bezos naznačil svoje nekonečné ambície a nálepka najväčšieho kníhkupectva na Zemi sa prepísala na online obchod s najväčšou ponukou na Zemi.

V roku 1999 prizval do platformy predajcov tretích strán, aby tam začali predávať svoj tovar a stali sa tak priamou konkurenciou výrobkov, ktoré na trh uviedol samotný Amazon. Tí teraz tvoria gro biznisu tohto giganta.

Jeff Bezos v roku 1999 počas interview pre CNBC. Foto: YouTube

V roku 2005 predstavil vernostný program Amazon Prime – za cenu 79 dolárov na rok získali prémioví zákazníci poštovné zadarmo a doručenie do dvoch dní. To sa im darí vďaka množstvu skladov po celom svete, odkiaľ objednávky odosielajú. Od roku 2006 poskytujú aj cloudové služby.

Vybudovali si tiež vlastné technologické impérium pre cloudy či vlastnú prepravnú flotilu, aby urýchlili dodávky tovaru. Jedného dňa by chceli ponúknuť prémiovým členom doručenie do 24 hodín.

Amazon po prvýkrát zakúsil aj biznis v kamenných prevádzkach, keď v roku 2017 kúpil supermarket Whole Foods za 13,4 miliardy dolárov. Podarilo sa im znížiť ceny stoviek produktov a zveľadiť aj služby pre členov Primu v podobe doručenia potravín zdarma zo všetkých prevádzok.

Po štyroch rokoch 102. najbohatší človek Ameriky

Bezos sa objavil prvý raz v rebríčku Forbes 400 v roku 1998 – vtedy bol 102. najbohatší človek v Amerike a vyslúžil si svoju prvú fotku na obálke magazínu Forbes.

Jeff Bezos prvýkrát na obálke amerického Forbesu – 1998. Foto: Forbes.com

Skoro o dve dekády, v roku 2017, prvý raz predbehol Billa Gatesa v rebríčku najbohatších ľudí sveta – vtedy jeho majetok presiahol 100 miliárd dolárov.

Dnes je najbohatším človekom na planéte, a to aj po tom, čo dal bývalej manželke MacKenzie štvrtinu svojho podielu v Amazone. V auguste 2020 sa stal prvou osobou na svete, ktorej majetok prekonal hodnotu 200 miliárd dolárov.

Článok vznikol podľa príspevkov z Forbes.com od Sarah Hansen a Lauren Debter, z článku českého Forbesu a s prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?