16. júla 2019

Keď Paul Graham predal svoj startup Viaweb v roku 1998 spoločnosti Yahoo za 49,6 milióna dolárov v akciách firmy, mohol sa konečne začať normálne stravovať, pretože predtým mal peniaze len na jednotvárnu „diétu“ vo forme polievok ramen. Odvtedy hovorí adeptom do svojho nového projektu, že majú dosahovať rentabilitu na úrovni ramen.

Po predaji svojho podniku sa Graham vrhol na tvorbu nového programovacieho jazyka a popri tom písal svoj blog a rôzne príspevky filozofického charakteru na tému programovania, hackerstva a podnikania. Niekoľko rokov mu zrejme v hlave dozrieval plán na založenie „kozmodromu pre startupy“. Až napokon v roku 2005 spolu s troma partnermi spúšťa Y Combinator ako priestor na výber, počiatočné investovanie a podporu inovatívnych firiem. Počiatočná investícia zakladateľov bola 200-tisíc dolárov, z čoho Paul Graham vložil polovicu.

Emigroval do USA a stal sa top investorom. Teraz prešiel na druhú stranu a má vlastný startup

Koncept Y Combinatoru je vcelku jednoduchý. Dvakrát ročne je zverejnená výzva na podanie prihlášok do kempu, ktorý je na tri mesiace domovom pre skupiny – minimálne dvojice hackerov. Y Combinator obvykle z prihlášok (býva ich viac ako 2000), ktoré podajú nádejní podnikatelia, vyberie približne 9 %, ktoré sú pozvané na osobné rozhovory. Výsledkom rozhovorov je rýchle rozhodnutie o pozvaní do kempu alebo poďakovanie za účasť.

Počas troch mesiacov sa všetci, ktorí prešli až do finálnej skupiny, snažia dosiahnuť čo najvyšší stupeň prezentovateľnosti svojho podnikateľského nápadu. Pravidelne sa stretávajú s manažmentom Y Combinatoru počas takzvaných úradných hodín, raz týždenne sa organizujú spoločné večere a účastníci sú trvalo mentorovaní externými poradcami, investormi a úspešnými podnikateľmi z predošlých ročníkov Y Combinatoru. Prízvukujú im, aby sa naplno venovali dvom veciam: programovaniu a predaju zákazníkom. Nie je zriedkavé, že tímy počas pobytu v kempe aj dva či trikrát úplne zmenia projekt, na ktorom pracujú, pretože Y Combinator kladie väčší dôraz na osobnosti v tímoch než na samotný produkt. Heslo znie: tvorte niečo, za čo je budúci zákazník ochotný platiť.

Stávka na podiel 7 %

Všetky projekty, ktoré prejdú do finálových troch mesiacov, mali v prvých ročníkoch od Y Combinatoru ponuku na investíciu zhruba 20-tisíc dolárov, za čo si Y Combinator vyžiada podiel 7 % na firme. Postupom rokov sa niektoré venture capital fondy a investori rozhodli paušálne staviť na výber Y Combinatoru a každej spoločnosti vo finálovom kempe ponúkli fixnú čiastku vo forme konvertibilných zmeniek a neskôr aj Y Combinator zvýšil hodnotu svojho vkladu za 7 % na 150-tisíc dolárov. Na realizáciu investícií používa program Y Combinatoru vždy spoločnosti založené podľa americkej legislatívy a aj pre účastníkov kempov z iných krajín bývajú zriaďované subjekty, do ktorých investuje fond a stanú sa materskými spoločnosťami účastníckych projektov.

Jednorožcov, ktoré založili ženy, pribúda. Miliardové startupy Glossier a Rent the Runway sú dôkazom

V komunite investorov sa firmy z košiara Y Combinatoru považujú za veľmi nádejné a Paul Graham je v určitej miere „krstným otcom“ veľkej rodiny startupov. Sú známe prípady, keď tretie strany, napríklad bývalí zamestnávatelia účastníkov kempu, začali týmto startupistom robiť problémy (často kvôli intelektuálnym právam, ktoré údajne startupy ukradli), no Grahamovi stačilo len spraviť pár telefonátov. Zavolal občas do Googlu, niekedy do Microsoftu a rozhorčení bývalí zamestnávatelia zrazu mali problém u svojich veľkých klientov. Hroziaci súdny proces bol zrazu zabudnutý a hackeri mohli nerušene v kempe ďalej pracovať na svojich projektoch a nemuseli sa obávať žalôb.

Úspešné spoločnosti z družiny Y Combinator

Po skončení 3 – 6-mesačného kempu sa organizuje takzvaný demo day, čo je vlastne finálna prezentácia produktu pred investormi. Účastníkmi demo dní často bývajú špičky venture kapitálovej scény, prípadne celebrity ako Ashton Kutcher. Po skončení demo dňa obvykle spoločnosti začnú zber kapitálu od privátnych investorov a v priemere dokážu navýšiť kapitál o 850-tisíc dolárov. Dnes majú firmy, ktoré od roku 2005 vznikli zo všetkých doterajších semestrov Y Combinatoru celkovú kapitalizáciu na úrovni viac ako 100 miliárd dolárov. V tejto komunite už je zoskupených viac ako 2000 firiem, ktoré vzlietli z kozmodromu Y Combinator. Celkovo táto skupina predstavuje dnes viac ako 4000 zakladateľov nových firiem.

Paul Graham vo Y Combinatore. Foto: Y Combinator

Najznámejšie ovečky z Grahamovho košiara sú Airbnb s hodnotou spoločnosti odhadovanou na 31 – 38 miliárd a Dropbox s trhovou kapitalizáciou 10,6 miliardy dolárov. Samozrejme, že nie všetky spoločnosti a zakladatelia to dotiahnu až do predaja akcií na burze, no model financovania tohto inkubátora počíta s tým, že investícia do 7 % kapitálu sa môže ukázať aj ako neúspešná. Riziko, že by investori vyžadovali vrátenie svojej investície od zakladateľov nehrozí a každý neúspešný pokus o podnikanie sa v Silicon Valley napokon považuje za hodnotnú skúsenosť.

Zo Slovenska absolvovala Y Combinator napríklad trojica mladých Slovákov v zložení Andrej Pančík, Lukáš Platinský a Peter Ondrúška. Tá koncom októbra minulého roka predala svoj startup Blue Vision Labs najväčšiemu konkurentovi Uberu, americkej zdieľanej taxislužbe Lyft, za 100 miliónov dolárov.

Hlavné foto: Ilustračné foto  Fox / Pexels

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk